25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Новації митного законодавства бізнес сприйняв позитивно

Майже 4 місяці в Україні діє новий Митний кодекс. Про його переваги розповів журналістам Геннадій Романенко, начальник Полтавської митниці, державний радник митної служби 3 рангу.

Начальник Полтавської митниці, державний радник митної служби 3 рангу Геннадій Романенко

Той факт, що з уведенням в дію цього довгоочікуваного документа на 10 вісотків зріс обсяг товарів, оформлення яких проведено Полтавською митницею, а до Державного бюджету перераховано 2,1 мільярда гривень (що на 50%, або на 700 мільйонів гривень, більше порівняно з відповідним періодом торік) говорить сам за себе. Новий Митний кодекс дав поштовх до розвитку зовнішньоекономічної діяльності. Судячи зі слів бізнесменів, новації законодавства сприйняті позитивно.

Відтепер підприємці отримали право самостійно обирати митницю для оформлення своїх товарів. Так, через Полтавську митницю з 1 червня здійснили оформлення товарів майже два десятки підприємств з 11 регіонів України.

Згідно з європейською практикою, відтепер до зони пильної уваги митників потрапляють лише ті вантажі, що несуть потенційно високий ризик недотримання вимог законодавства. Простіше кажучи, рішення про проведення огляду приймає комп'ютер за спільною для всіх формулою. Таким чином кількість оглядів скоротилася ушестеро. Підприємці економлять час, зростає товаропотік, зменшується вплив людського фактора.

Важлива новація: час митного оформлення скорочено із 24 годин (за старим кодексом) до чотирьох. Причому відлік часу починається з моменту введення декларації в електронному вигляді. На Полтавській митниці тривалість митного оформлення становить понад одну годину при імпорті й до 45 хвилин – при експорті. На чотири години процедура може розтягтися лише у випадку дуже складної декларації.

На законодавчому рівні закріплено можливість задекларувати товар безпосередньо зі свого офісу. На цей момент 20 відсотків митних документів оформлено митницею в електронному вигляді.

Митним постам надано право митного органу, тому підприємцям не потрібно витрачати часу на поїздки до центрального офісу митниці (з Кременчука чи Миргорода).

З моменту введення в дію нового кодексу на 10 відсотків зріс обсяг товарів, проведених Полтавською митницею. Незмінними лідерами зовнішньоекономічної діяльності у Полтавському регіоні є ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна». За вісім місяців поточного року товари експортувалися до 74країн світу, а ввозилися – із шістдесяти країн. Через Полтавську митницю експортувалися машини, устаткування і транспорт, мінеральні продукти, продовольчі товари й сільськогосподарська продукція, паливно-енергетичні товари, продукція хімічної промисловості.

Та при певній лібералізації норм законодавства зростає кількість виявлених правопорушень. Так, уперше за всю історію Полтавської митниці цьогоріч порушено кримінальну справу за фактом контрабанди холодної зброї. При переселенні на постійне місце проживання до України громадянин Казахстану направив у контейнері серед особистих речей замотані в рушники кортик, орден «Знак пошани», наручники та гвинтівки «BAIKAL». Ні в описі, ні у митній декларації ці «знахідки» не значилися. Згідно з висновком Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи кортик визнано холодною зброєю колючої дії.

За фактами порушень митного законодавства з початку року заведено понад 140 справ (загальною сумою понад 17 мільйонів гривень), вилучено предметів майже на 1,4 мільйона гривень.

Оксана Кравченко, 20.09.2012, 13:542981
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень