19 червня 2019 • № 24 (1560)
Rss  

Наталка Полтавка живе вже майже два століття

А з'явилася на світ Наталка Полтавка завдяки Івану Котляревському ще 1819 року. І відтоді вона все ще така молода і красива – ця проста дівчина, образ якої зачаровує людей донині. Порівняння з нею завжди було компліментом для будь-якої української дівчини, а тим паче для самих полтавок. Сьогодні ж Наталка Полтавка – це вже не просто театральний персонаж, це символ красоти і жіночого характеру.

Фото з вистави «Наталка Полтавка» 2012 року. Грають: заслужена артистка України Маргарита Томм та заслужений артист України Олег Шеремет.
Іван Петрович вклав у Наталку всю свою душу, змалювавши її як ідеал селянської дівчини. Тож вона поєднала в собі всі кращі жіночі риси: скромність, чесність, доброту, сердечність і духовну силу. У самій п'єсі Котляревський описує свою героїню словами Виборного: «Золото – не дівка! Окрім того, що красива, розумна, моторна i до всякого діла дотепна, – яке в неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших від себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе i матір свою на світі держить».

Зрозуміло, що навіть зіграти Наталку на сцені – велика честь для будь-якої актриси. З часів Котляревського було й справді безліч постановок п'єси, але полтавський театр завжди був і залишається тут показовим. Адже саме для нього і писалася «Наталка Полтавка». До того ж писалася так, аби «впізнав» і сприйняв її й сам полтавський глядач.

Тож і донині радує Наталка полтавців! За останні 75 років п'єсу в різних версіях глядачеві представляли чотири рази. У 1936 році виставу поставили режисери народний артист СРСР І.Мар'яненко та О.Кобець. Наступна постановка – 1959 року – режисована народним артистом України Б.Прокоповичем. Через десять років, 1969-го, він же презентував ще один варіант п'єси. У 1994 році четверту версію поставив добре відомий нам заслужений артист України В.Кашперський. Нині Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.В.Гоголя теж може похвалитися чудовою, з новими барвами, постановкою цієї вистави. Розповідає керівник літературно-драматичної частини Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В. Гоголя Лада Лабзова:

– На базі театру неодноразово проводився заключний тур республіканського, а потім Всеукраїнського конкурсу на краще виконання ролі Наталки в безсмертній опері видатного українського композитора Миколи Лисенка «Наталка Полтавка». Переможцями конкурсу були заслужена артистка України Віра Волкова (1969 р.) і артистка Маргарита Томм (1994 р.). Томм була обрана на роль Наталки в уже п'ятій на сьогодні постановці вистави. Режисером-постановником останньої версії стала режисер Національної філармонії України, викладач режисури Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського, режисер-постановник вистав на сценах оперних театрів Києва, Харкова, Одеси, Щецина (Польща) Ірина Нестеренко.
Тамара Кислякова, народна артистка України. Вона грала Наталку Полтавку у виставі 1936 року.
Віра Волкова, заслужена артистка України. Грала Наталку у 1959 і 1969 роках.
Неллі Ножинова, народна артистка України. Була Наталкою у постановці 1969 року.Маргарита Томм, заслужена артистка України. Грала Наталку у виставах 1994 і 2012 років.Лідія Кретова, артистка. Грає Наталку у виставі 2012 року.
– У своїй постановці підкреслила глибинну народність невмирущої «Наталки Полтавки», – говорить Лада Юріївна. – Час іде, змінюється суспільний устрій, але полтавці залишаються такими ж, про яких писав Котляревський, – вони вміють відстояти своє право на свободу і щастя.

Цікаво, що актриси, які грали Наталку, з часом «перекваліфіковувалися» на Терпелиху – матір дівчини. Ось і Неллі Ножинова виходить нині на сцену в цій ролі.

Володимир Оніщенко, 22.10.2012, 15:392409
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень