21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

За останні роки інсульт «помолодшав»

У понеділок, 29 жовтня, відзначався День боротьби з інсультом в Україні. Нинішнього року, за рекомендаціями Всесвітньої організації боротьби з інсультом, він пройшов під гаслом «Я знаю п'ять перших ознак інсульту?». Що таке інсульт? Чи існує можливість запобігти його виникненню? На ці та інші запитання відповідає завідуюча неврологічним відділенням 1-ї міської клінічної лікарні Юлія Матвієнко.

Що таке інсульт?

Якщо раніше діагноз «інсульт» асоціювався зі старістю й загрожував в основному людям похилого віку, то в наші дні «судинна катастрофа» нерідко вражає й молоді організми. І тут не допоможуть ні наявність грошей на рахунку, ні гучні знайомства, ні гарна фізична підготовка. Підступність інсульту – у його раптовості й несподіваності.

– Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що викликає загибель мозкової тканини, – характеризує хворобу Юлія Петрівна. – Саме слово «інсульт» прийшло до нас з латинської мови та означає «удар». Уперше ураження судин головного мозку було описано ще в 1599 році в Оксфордському словнику, де мало визначення як «удар руки Господа».

Лікарка говорить, що причиною інсульту може бути перекриття тромбом артерії, по якій у мозок надходить кров (ішемічний інсульт), або кровотеча з пошкодженої мозкової артерії (геморагічний інсульт).

У більшості випадків інсульт зустрічається в людей віком від 45 до 60 років, кількісно приблизно однаково як у чоловіків, так і в жінок. Але в останні роки різні дослідження фіксують зростання випадків ішемічного інсульту і в молодих людей – від 2,5% до 13% усіх діагнозів порушення мозкового кровообігу. Серед них – чимало випадків, коли люди ставали після хвороби інвалідами чи навіть помирали.

Чому хвороба «помолодшала»?

– Фактори ризику, а це особливості організму й зовнішні впливи, досить різноманітні, – говорить Юлія Матвієнко. – Чималу роль у молодому віці відіграють вроджені патології, такі, як спадкове підвищення згортання крові, схильність до тромбоутворення, неправильний розвиток сполучної тканини, судинні порушення.

Невролог зазначає, що є низка, що захворювань провокують розвиток інсульту. На них хворіють, на жаль, і в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, вади серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого із цих захворювань ще не означає обов'язкового виникнення інсульту, але за певних умов хвороба може перерости в мозкові порушення.

Основні фактори ризику

За словами лікаря, головним фактором розвитку інсульту вважається нелікована артеріальна гіпертензія. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю.

Спосіб життя людини також дуже впливає на розвиток судинно-мозкових порушень.

– Найагресивнішою й шкідливою звичкою людини залишається куріння, – наголошує міський невролог. – Учені встановили, що дим від однієї сигаретної затяжки містить понад 4000 різних хімічних сполук, при цьому розміри окремих частинок становлять менше одного мікрона, тому вільно можуть проникати через дихальні шляхи в капіляри й пошкоджувати їх. У зв'язку з цим у курців збільшене згортання крові, підвищується жорсткість артерій, швидше розвивається атеросклероз.

Зловживання алкоголем – також безпосередній фактор – ризику «мозкової катастрофи», що супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком кардіоміо­патії та порушенням ритму серця. Найбільш небезпечне вживання неконтрольованих доз спиртного.

П’ять перших ознак інсульту

• раптове оніміння м'язів обличчя, руки або ноги, особливо з одного боку тіла;
• несподіване утруднення артикуляції і сприйняття мови, тексту;
• різке погіршення зору одного чи обох очей;
• запаморочення, порушення координації рухів, невпевненість ходи;
• різкий головний біль.

Як уникнути хвороби

– Особливістю інсульту в молодому віці стають відсутність специфічних симптомів, а також ігнорування неприємних відчуттів, які з'явилися, – загострює увагу Юлія Петрівна. – Саме тому важливо прислухатися до свого організму, особливо, якщо у близьких родичів уже траплялися інсульти.

Для курців першим кроком до здоров'я стане відмова від сигарет. Уже через шість місяців після припинення куріння ризик виникнення інсульту знижується на п'ятдесят відсотків. Тим, хто зловживає алкоголем, слід відмовитися від цієї згубної звички. І в молодому віці корисно стежити за своїм артеріальним тиском, і якщо показники завищені, необхідно проконсульватися з лікарем, навіть якщо нічого не болить. Нормалізація артеріального тиску знижує ризик розвитку інсульту на сорок відсотків.

Щоб прожити довге і здорове життя, треба приділяти велику увагу своєму організму. Потрібно правильно харчуватися, обмежити вживання жирної їжі й більше рухатися. Дуже корисно частіше бувати на свіжому повітрі. При дотриманні всіх цих порад ризик інсульту та виникнення інших хвороб зводиться до мінімуму.
Володимир Оніщенко, 31.10.2012, 13:542025
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень