20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Почім дах над головою?

Проблема пошуку житла – одна з найболючіших для молодих українців. Придбати власні «квадратні метри» за кревні можуть лише одиниці, а тих, кому квартири заповідають родичі, називають щасливчиками. Іншим же залишається єдиний вихід – оренда.

Осінь – саме той період, коли ціни на оренду житла досягають своїх висот. І Полтава – не виняток у цій тенденції. Ріелтори зазначають, що подорожчання орендної плати основане виключно на законах економіки: восени попит перевищує пропозицію у кілька разів. І справді, у цей час до міста з’їжджаються студенти, відбувається бум весіль, починають сімейне життя нові родини. Але цьогорічні стрибки цін багатьох примушують почекати або знаходити альтернативу своїм планам. Так, щоб пожити місяць в однокімнатній квартирі з таким-сяким ремонтом чи без нього, обставленій меблями радянського виробництва, треба викласти від 1500 гривень. Плюс комунальні послуги, оплата за телебачення, телефон та інтернет – і сім'я повинна віддавати доволі кругленьку суму. Що вже говорити про студентів, котрим треба ще й платити за навчання! Адже місць у гуртожитках для численної полтавської молоді, яка здобуває освіту у вишах, катастрофічно не вистачає.

Юлія Базікова.
– Нині справді спостерігається підвищення цін на квартири, що здають у найм, – коментує ситуацію начальник відділу оренди міського агентства «Полтавська нерухомість» Юлія Базікова. – Ринок оренди житлових приміщень надзвичайно пожвавлюється з другої половини літа. Починаючи з липня цього року, кількість заявок на пошук житла зросла на 35 відсотків. Тепер на одну квартиру – «конкурс» із трьох-п’яти претендентів. Це змушує орендодавців не знижувати цін, не йти на поступки орендарям і прискіпливо обирати тих, хто житиме в їхніх квартирах.

Полтавець Володимир Костюченко шукає житло вже більше місяця. Оселитися планує з молодою дружиною, дітей немає. Для орендодавців це найбажаніший варіант – житимуть довго, платитимуть справно, діти нічого не пошкодять. Володимир говорить, що оглянув уже з десяток квартир, але жодна не підійшла.

– Спочатку я планував знайти квартиру в новобудові, – ділиться досвідом Володимир. – Там усе нове, ніхто ще не жив, велика площа, чисті й охайні під’їзди. Але під час пошуку зрозумів, що за однокімнатну муситиму викладати від 2000 гривень без комунальних послуг. Це дуже дорого, тому вирішив «переключитися» на підбір, як кажуть, вторжитла. Ріелтори, котрим я замовляв пошук квартири, показували мені багато варіантів. Та я щоразу відмовлявся. Але не тому, що вередую, просто вражали нахабність і безкультур’я орендодавців. Один пропонував квартиру в жахливому стані, стояти в ній було гидко, не те що жити, – і вимагав 1500 гривень плюс за комунальні послуги. Інші теж показували квартиру, в якій ремонту не було років із сорок. Треті пропонували із шпалерами, що звисали зі стелі… І за всі ці «варіанти» вимагали кругленьку таки суму…

Найбільше, що вражає хлопця: невже у наших громадян узагалі відсутня культура пропозиції? Мовляв, якщо вже здаєш квартиру, то приведи її в належний стан. Але, як уже говорилося, великий попит є причиною того, що орендодавці знають: на їхній товар таки буде покупець.

Студенти шукають оселю переважно з підселенням. Порівняно з минулим роком, середня ціна зросла з 350 до 500 гривень з людини. Жити пропонують у квартирі з кількома іншими винаймачами та господаркою (але буває і без). Про це розповідає студент-третьокурсник Олег Журавльов. Скаржиться, що умови не завжди задовольняють. Наприклад, сусіда-п'яницю ніхто виселяти не буде, якщо він справно платить. Бувають випадки, що господарка примушує доплачувати, якщо хочеш щодня митися, і так далі.
Фахівець у сфері нерухомості

Юлія Базікова (на фото) говорить:
– Однокімнатна квартира економ-класу користується найбільшою популярністю. Ідеться про житло з косметичним ремонтом та не новими меблями. 60 відсотків з тих, хто шукає квартиру, просить підібрати саме такий варіант. Нині її ціна становить від 1500 гривень без комунальних послуг. За трохи кращі квартири, а також оселі в новобудовах, треба буде викласти близько 2 тисяч гривень у місяць. Є також житла бізнес-класу, вартість оренди котрих становить від 2500 до 5000 гривень. Є іще дорожчі, елітні – п’ять-сім тисяч. Вони користуються попитом лише в приїжджих бізнесменів, діячів. Нині потреба в них збільшилася у зв’язку з активною політичною агітацією.
Але для основної кількості громадян, хто шукає житло, є добрі новини. Юлія Юріївна стверджує, що ціни за оренду «квадратних метрів» знижуватимуться. Адже у цій сфері закономірними є сезонні коливання. Так, уже до кінця осені винаймати житло стане мінімум на 10 відсотків дешевше. Настане період «затишшя», котрий триватиме аж до наступного літа. Найдешевші квартири будуть у травні, коли зазвичай спостерігається найменший попит.

Надія Руденко, 31.10.2012, 14:543266
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень