19 червня 2019 • № 24 (1560)
Rss  

Поважати інших — значить бути сильним

У наш час, коли глобалізація та взаємозалежність дедалі більше стають принципами сучасного суспільства, виникають нові проблеми. Різноманіття культур, етносів, віросповідань та політичних поглядів свідчать про високий рівень демократичного суспільства, але й несуть загрозу виникнення конфліктів.

16 листопада 1996 року ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості (або толерантності). Ідеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віро­сповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Документ про толерантність розшифровує останню як повагу, прийняття та правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження і способів вияву людської індивідуальності. Проблема толерантності актуальна в будь-якому суспільстві. Україна – теж багатонаціональна країна, у якій повинні знаходити спільну мову безліч різних людей. Чи замислювалися ви, що таке толерантність? Чи виявляєте терпимість по відношенню до інших? Про це ми запитали у полтавців.
Володимир, журналіст:
– Для мене толерантність – це вияв поваги до людей чи навіть організацій, характер дій яких суперечить вашим переконанням або відчутно відрізняється від вашого. Наприклад, повага до тих, хто підтримує іншу політичну силу, повага до думки іншої людини чи навіть дитини, яка просто багато чого ще не знає. Толерантна ж людина вислухає навіть дитину. Толерантність полягає не в тому, щоб прийняти думку іншого, а в тому, щоб просто її поважати. Мені важко це робити лише тоді, коли думка зовсім абсурдна чи безглузда.
Надія Михайлівна, пенсіонерка:
– Не дуже добре розумію, що таке толерантність. Якщо ви говорите, що це терпимість, то про себе скажу, що я люблю й поважаю всіх людей. Для мене особисто немає ніякої різниці, яке в людини віросповідання, яка національність чи звідки вона родом. Найголовніше – щоб людина була гарна за характером, чесна, трудолюбива. Люди повинні бути дружні між собою.
Юрій Олександрович, колишній військовий:
– Аякже, я намагаюся бути толерантним до всіх. Бо ж і заповідь Христова говорить: «Возлюби ближнього свого, як самого себе». Усі ми повинні бути толерантними, але не виходить. Я як колишній військовий дотримуюся правила: щоб не було в мене ворогів серед громадян. Я ж сам присягу давав захищати їх від усякого супостата. Думаю, причиною того, що люди нині нетерпимі один до одного, стало погане виховання й безвір’я. Тривалий час наш народ виховувався в дусі атеїзму, і передусім це спричинило нищення моралі. Багато що дає «Божа свідомість». Я ж після військової кар’єри почав ходити до православної церкви – і прекрасно себе почуваю.
Сергій, студент:
– Толерантність – це терпимість до тих людей, з якими ти спілкуєшся. Можливо, толерантність якоюсь мірою можна порівняти з вихованістю. У моєму оточенні немає людей, до яких я не толерантний. Мене взагалі важко вивести з рівноваги.
Тамара Володимирівна, голова профкому:
– Терпимість – це делікатне ставлення до кого-небудь чи чого-небудь. І чим толерантнішими ставатимуть люди, тим простіше буде жити. Усім нам буде комфортніше. Кожна людина достойна того, щоб до неї ставилися толерантно. Як приклад такого ставлення до людей – це надання їм допомоги. А ті, котрі проявляють свої погане виховання чи неосвіченість, потребують просто доброго ставлення, а не агресії. Бо зло – це ніби сніжна куля, котра тільки наростатиме й наростатиме. Я у своєму повсякденні намагаюся дотримуватися цих принципів і щиро вважаю, що правильним буде тільки так.
Марина, студентка:
– Як на мене, толерантність – це перш за все повага до інших людей, розуміння інших. Буває, що інколи доводиться поступатися в деяких поглядах на життя. Необхідно також сприймати людей. Я намагаюся бути толерантною, шукаю альтернативу в гострих ситуаціях – аби уникнути конфлікту. Багатьом людям не вистачає такої якості. Бо якби ж усі були толерантними, то й світ був би кращим. Звісно, є люди, котрі й мене виводять із рівноваги, але спілкування з такими я намагаюся обмежити або й узагалі не зустрічатися з ними.
Олексій, учень 10 класу:
– Толерантність – це вміння терпіти або розуміти інших людей, ставитися з повагою до їхніх інте­ресів, до того, що вони обирають. Кожна людина має право на свій смак, може обирати саме те, що їй потрібно або подобається. Ось, наприклад, мені в музиці подобається рок, а моєму другу й однокласнику – реп. Та я поважаю його вибір. Але ставитися до всіх людей толерантно, як на мене, неможливо. Усе ж таки потрібно докладати деяких зусиль, щоб поважати вибір інших, тоді й інші люди будуть толерантними до вас.
Надія Руденко, 15.11.2012, 14:301892
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень