20 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Ніхто не застрахований від «хвороби цивілізації». Почніть боротьбу з нею вже сьогодні

14 листопада відзначався День боротьби з цукровим діабетом. Ця хвороба у нас у трійці «лідерів», які спричиняють захворювання
та смерть. Але так уже влаштована людська психіка, що допоки біда безпосередньо не торкнеться самої людини, вона не буде над нею замислюватись. І лише потрапивши в тенета цієї підступної недуги, людина починає страшенно жалкувати за згаяним часом.

Діабет щохвилини вбиває сімох людей у світі. Щороку провокує мільйон ампутацій. Він вражає всіх – чоловіків і жінок, молодих і старих, бідних і багатих. За останні 20 років кількість хворих збільшилася втричі! Тому світова спільнота, занепокоївшись епідемією цієї неінфекційної хвороби, намагається вживати заходів для висвітлення небезпеки діабету та пропаганди здорового способу життя.

Лікар-ендокринолог 2-ї міської лікарні Ельвіра Кайдашева (на фото) говорить, що в Полтаві кількість хворих на цукровий діабет становить 10 тисяч і щорічно виявляють ще 1 – 1,2 тисячі нових захворювань. Та цілком можливо, зауважує фахівець, що насправді їх набагато більше. Адже люди неуважно ставляться до свого здоров'я, і досить часто буває, що живуть, не підозрюючи про свою недугу роками. Часто діабет виявляють під час планових обстежень, при обов'язковому проведенні аналізу крові на рівень цукру.

– Ця хвороба дуже підступна, – розповідає Ельвіра Іллівна. – Вона може проявити себе із самого початку низкою сигнальних ознак, але може проходити й без симптомів. Застерегтися можливо тільки тоді, коли людина слідкує за своїм здоров'ям узагалі: уживає здорову їжу, не залежить від шкідливих звичок, веде активний спосіб життя, контролює власну вагу та рівень артеріального тиску. Також періодично потрібно перевіряти рівень цукру в крові.

Перш за все до групи ризику потрапляють ті особи, у кого є родичі, які хворіли чи хворіють на діабет. Спадковість – надзвичайно потужний фактор. Проте є багато інших чинників, котрі можуть спровокувати захворювання. Насамперед це надлишкова вага та гіпертонія. А ще низька фізична активність, нездорове харчування та підвищений рівень холестерину. Остаточною причиною для розвитку хвороби стають стреси й перенесені запальні процеси, гострі респіраторні захворювання, пневмонія, грип.

– Сьогодні наші громадяни в основному займаються «сидячою» роботою, у багатьох є машини. Ходити пішки не хоче ніхто, – говорить Ельвіра Кайдашева. – Але вважається, що фізична активність дорослої людини повинна становити сім-вісім кілометрів ходьби щодня як мінімум. Або ж 30 – 40 хвилин безперервної фізичної активності. Тому коли говорять: я ось протягом дня ходжу, то відповідаю, що це не замінює тієї необхідної півгодини безперервних фізичних вправ. Виходить, причина не у фізичній активності, а в безладному і хаотичному робочому дні, як і в багатьох із нас. Тренажерні зали, басейни, ходьба пішки – це те, що треба. Буває, люди скаржаться, що, мовляв, не мають грошей на басейни і тренажерні зали. І в той же час відмовляються пройти пішки сотню метрів чи зробити елементарну зарядку.

Чому ж така велика увага приділяється цій хворобі? Через постійно підвищений уміст цукру в крові розвиваються надзвичайно тяжкі ускладнення. Це погіршення зору, яке призводить аж до сліпоти. Це зниження чутливості кінцівок, яке може спричинити запущену форму виразок, гангрену та ампутацію. Це ниркова недостатність та нефропатія. Це ризик розвитку інфарктів та інсультів. Тому дуже важливе своєчасне виявлення й лікування цукрового діабету.

Лікар говорить, що вилікувати цю хворобу неможливо. Якщо вже людина перейшла в розряд діабетиків, то для нормальної життєдіяльності необхідно вживати низку заходів. Відсутність лікування становитиме загрозу життю. Основні принципи терапії – дієта, фізичні навантаження, цукрознижувальні препарати та самоконтроль рівня глюкози у крові. Дуже важливо навчити хворих людей керувати своїм станом.

Медики всього світу розуміють, що для боротьби з цукровим діабетом необхідні лише об'єднані зусилля. 21 рік тому Міжнародна діабетична федерація спільно з ВООЗ установила відзначення Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом (припадає на 14 листопада, день народження Фредеріка Бантінга – одного з відкривачів цукро­знижувального гормону інсуліну). Він був установлений для того, щоб громадськість у всьому світі згадувала цю хворобу, проводила просвітницькі акції й семінари.

Організація, яка підтримує хворих на цукровий діабет, є і в Полтаві. Благодійний фонд «Альянс» уже сьомий рік поспіль проводитиме просвітницький захід, присвячений Всесвітньому дню боротьби з діабетом. Він організований об'єднаними зусиллями лікарів, науковців, благодійних організацій та владних структур. Усі бажаючі, котрі завітають 17 листопада о 10.00 до виставкової зали Полтавського МБК, зможуть зробити безкоштовні експрес-аналізи рівня глюкози у крові й послухати виступи фахівців. А для вже вражених цією хворобою буде організована виставка товарів і послуг для людей з діабетом та запропонована дегустація продуктів харчування.

Усі лікарі світу застерігають: не зволікайте, почніть боротьбу з діабетом уже зараз!
Надія Руденко, 16.11.2012, 11:352588
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень