22 квітня 2019 • № 16 (1552)
Rss  

Діти та комп'ютери: як жити в гармонії?

Китайський мудрець сказав: «Немає нічого гіршого, ніж жити в епоху змін». Важко з упевненістю сказати, чи мав він рацію, але на ділі кожне нове покоління, особливо останні десятиліття, має такі можливості, про які попереднє навіть і не мріяло. От і сьогодні науковий прогрес робить черговий «семимильний» крок, і вже важко уявити собі життя без комп’ютерів, «розумних» мобільних телефонів, а батарея може розрядитися навіть у… книжки. Звісно ж, електронної. Як же дитині не загубитись у вирі сучасних технологій
і не стати заручником техніки?

Увага до здоров’я

Багатьом знайомий стереотипний образ комп’ютерника: червоні очі, бліда шкіра, худорлява статура або ж навпаки, надмірна вага, сутулість… Звісно, цей образ перебільшений, але деякі основні моменти справді збігаються. Міський педіатр Валентина Костянтинівна Заєць зазначає: питання шкоди комп'ютера не настільки однозначне, як про нього іноді говорять, але увагу на це звертати необхідно:

Користувач комп'ютера щороку молодшає.
– Не так давно дуже активно обговорювався вплив телевізорів на дітей, так-от комп'ютер має з ним багато спільного. Звичайно, поза користувача, дистанція до екрана та деякі інші моменти різняться, але загалом ці два явища дуже схожі між собою і не в останню чергу тим, що потребують особливої уваги та контролю з боку батьків. Адже комп'ютер створює посилене розумове навантаження, яке, у відриві від фізичного, навряд чи піде на користь.

Першими у «групі ризику» є очі, котрі при роботі за комп'ютером більшість часу сфокусовані на близьку відстань, що може призводити до виникнення короткозорості, головного болю. Не менше напруження припадає й на спину – сконцентрувавшись на віртуальному світі, дитина багато часу може проводити в одній, часто неправильній, позі, дістаючи навантаження майже як водій-далекобійник.

В особливо завзятих користувачів ПК можуть виникнути проблеми з режимом їжі та пиття, чергуванням роботи й відпочинку: дитина, сконцентрована на грі або посиденьках в інтернеті, не завжди може сприйняти сигнали тіла про голод або спрагу, і як результат – страждає травна система. Хоча існує й інша крайність – переїдання, воно особливо небезпечне, коли дитина їсть просто за комп'ютером: через постійні відволікання на інтернет або ігри їжа не тільки гірше перетравлюється, а нерідко взагалі лишається поза увагою дитини, стаючи майже автоматичною дією.

Щоб спілкування з комп’ютером приносило дитині тільки користь, лікарі насамперед радять дотримуватися правил роботи. По-перше, контролювати час, проведений за монітором: для найменших, три-п’ятирічних дітей, достатньо буде і півгодини, з шести до десяти років перебувати за комп’ютером можна вже годину, а після десяти років – понад дві години. Але зверніть увагу: для всіх вікових груп, навіть дорослих, необхідно робити перерву кожні півгодини. Можна зайнятися гімнастикою для очей, спини або подихати свіжим повітрям.

Діти «йдуть» в інтернет, якщо їм не вистачає батьківської уваги

Не менш важливий від фізичного – вплив ПК на душевну сферу користувача, адже комп'ютер дає доступ до своєрідного, віртуального світу, в який часто «тікають» від реальних проблем. Психолог Марина Горулько радить батькам, котрі хочуть виховати всебічно розвинену, щасливу дитину, якомога більше уваги приділяти спілкуванню:

– Знайомити дитину з комп’ю­тером можна з наймолодшого віку, особливо якщо в арсеналі батьків є гарні розвиваючі ігри та програми, але дуже важливо, щоб свої перші кроки у віртуальному просторі дитина робила під наглядом і з допомогою батьків. Поки дитина не навчиться вміло користуватися комп'ютером, планувати час, проведений за ним, їй потрібна допомога батьків: вони мають направити дитину і показати, яку користь може принести інтернет.

На жаль, сьогодні дедалі менше батьків мають змогу приділити своїй дитині достатньо уваги, натомість комп’ютер робить малечу «зручною»: сидить удома, з поганими компаніями не спілкується, завжди під наглядом. Щоб часу на спілкування з чадом вистачало в усіх, психолог рекомендує шукати незвичні способи. Наприклад, увечері, коли сім’я збирається вдома, разом можна подивитися фільм, а його вибір довірити дитині. Після цього враження варто обговорити: що сподобалося, чому герої вчинили так чи інакше.

– Найчастіше діти «йдуть» в інтернет, коли їм бракує уваги батьків, – розповідає психолог Марина Горулько. – Якщо вчасно цього не помітити, у дитини може сформуватися залежність від комп'ютера: позитивні емоції та яскраві враження поступово перейдуть у віртуальну площину. В такому разі дитина не тільки не розвиватиметься, а навіть втрачатиме набуті раніше якості характеру, знання, а найбільше постраждає вміння спілкуватися. Світ комп’ютерів дуже специфічний і замкнутий на себе, після виходу з нього дитині буде важко спілкуватися з однолітками в реальному житті.

Розпізнати залежність від ПК не дуже складно: вся увага та вільний час приділяються об’єкту бажання, кудись зникають друзі, настрій стає нестабільним. Психологи зазначають: проблеми із ПК у дитини навряд чи виникнуть, якщо в сім’ї панує атмосфера дружби, спокою та комфорту, малюк має різнобічні інтереси і хобі, вміє налагоджувати взаємини з однолітками, ставити перед собою хоча б найменші цілі та досягати їх.

Але хоч би як старанно батьки не стежили за виконанням норм роботи, лікарі та психологи одноголосно зазначають: батьківська увага і любов допомагали долати і не такі зміни, тож допоможуть подолати і технологічну загрозу.
Сергій Лещенко, 16.11.2012, 11:462479
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
<березень