23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Діти і гроші: життя навчить?

Матеріальне питання було важливим і водночас складним у всі часи. Сьогодні ж ринкові відносини все глибше проникають і в дитяче життя, адже й батьки часто обговорюють цю проблему – що скільки коштує і де заробити грошей. Але варто пам'ятати просту істину: псують дітей не гроші, а невміння самих батьків навчити ними розпоряджатися.

Головне – навчити

Питання про те, чи потрібні дітям гроші, а якщо потрібні, то скільки саме слід давати, – завжди викликало чимало дискусій. Звісно, в кожній сім'ї це вирішують по-своєму, але є дві крайні точки зору: гроші дітей розбестять, тому й видавати їх треба «дозовано», на конкретні потреби, і друга: гроші дитині необхідні, тому й отримувати їх вона має «без розмов». Думка більшості психологів і педагогів у цьому питанні сходиться саме на «середній позиції»: гроші дітям потрібні, але не як іграшка, а як навчальний інструмент.

– У більшості дітей, – розповідає психолог Марина Горулько, – гроші з'являються лише тоді, коли вони йдуть до школи. Для багатьох із них це стає несподіванкою, адже досвіду в поводженні з грошима в них ще немає. Тому й нерідко витрачають їх необдумано. Щоб уникнути таких ситуацій, варто навчити дитину поводитися з грошима. Наприклад, іще в дитячому садку малечі можна довірити певну суму і дати приклад її використання, попросивши купити щось із продуктів. Перші такі експерименти варто проводити під контролем, але згодом у дитини виробиться почуття еквівалента між сумою, яка в неї є, і тим, на що її можна витратити. Також маленьким дітям можна запропонувати складати гроші до скарбнички, а те, на що вони підуть, обговорювати разом.

Кишенькові, або власні гроші дитини – річ зовсім інша. Їх батьки мають видавати у певному, обговореному розмірі і з такою ж періодичністю, і звичайно ж, не піддавати жорсткому контролю. Забирати їх як покарання також не варто – це може призвести до втрати порозуміння.

– Коли батьки вирішують давати своїй дитині хай і невеликі, але власні гроші, вони повинні не стільки проконтролювати, скільки обговорити, на що їх буде витрачено, як краще їх розподілити: витратити відразу або ж деякий час відкладати і купити дорожчу річ, – продовжує Марина Горулько. – Сварити за неправильне використання також не варто: проблема не в тому, що в дитини є можливість накупити не дуже корисних чипсів, а в тому, що вона цього прагне. Після покарання за подібне рішення наступного разу дитина, скоріше за все, просто не скаже правди про те, куди витратила гроші.

Нерідко трапляється так, що сімейний бюджет не може дозволити такої статті витрат, як кишенькові гроші. У цьому разі батькам радять дати зовсім невелику, швидше символічну суму, ніж зовсім нічого, при цьому пояснивши, що така ситуація не безвихідна і майбутній добробут залежатиме лише від самої дитини.

За кишенькові – попрацювати

Поширеної за кордоном практики, коли дітей нагороджують матеріально за роботу по господарству чи якісь нескладні завдання від батьків, у нас не дуже схвалюють. Найчастіше противники такого способу виховання аргументують свою позицію тим, що дитина як член сім'ї має виконувати свою частину роботи, і нагорода може тільки нашкодити. На противагу такій думці психологи зазначають: матеріальна винагорода може бути корисною, але винагороджувати потрібно правильно.

Щоб подібний урок пішов дитині на користь, варто завчасно обговорити, скільки грошей і за що саме вона може отримати, а віддавати гроші тільки тоді, коли роботу буде виконано добре і повністю. Також не легковажте значенням батьківської похвали, вона важлива у будь-якому віці. Як кажуть експерти, така практика поступово дасть дитині уявлення, хай і приблизне, чого від неї чекатимуть на роботі, а це, у свою чергу, дасть їй змогу почуватися впевненіше в реальному житті.

«Справжню» ж роботу за українським законодавством можна починати з 16 років у разі офіційного працевлаштування, але у вільний від навчання час (тобто під час канікул), і за згоди батьків починати можна і в 14. У такому разі батьки неодмінно мають допомогти з пошуком робочого місця, запропонувавши прийнятні варіанти, однак тиснути на дитину в цьому питанні не варто. Свою зар-плату дитина може витратити на свій розсуд, але поділитися досвідом і в цьому плані буде не зайвим: можна, наприклад, розповісти про свою першу зарплату.

Хоч би скільки було підходів до проблеми дітей і грошей, але всі – експерти й батьки, сходяться в одному: кишенькові гроші, скарбнички, допомога батькам і перша робота – важливі сходинки, які допоможуть дитині легше перейти до дорослого життя. Та головним усе ж лишається любляча сім'я, у якій вислухають і завжди зрозуміють незалежно від рівня статків.
Сергій Лещенко, 22.11.2012, 10:113207
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень