16 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Українська гривня — методи збереження і примноження

– У попередньому номері ми розповіли про розраховані на будь-які фінансові можливості варіанти депозитів, що їх пропонує громадянам України вітчизняна банківська система. Попри несприятливі прогнози, що висловлювалися під час і після парламентських виборів, Національний банк України утримує гривню стабільною. Це дає змогу кожній людині нашої країни спокійно та впевнено розміщувати свої кошти на депозит та отримувати прибуток.

– Серед вжитих заходів для утримання стабільності гривні виділимо два найголовніших. Перший – ухвалення закону, що дозволяє Національному банку України вводити норму про обов'язковий продаж експортерами частини валютної виручки. Другий – за ініціативою головної фінансової інституції країни ухвалені зміни до закону «Про рекламу». Відтепер на всю продукцію та послуги, що виставляються на реалізацію, заборонено вказувати ціни інакші, ніж у гривні. Якщо хтось і далі хоче гратись із законом, зазначати вартість товарів у якихось «умовних одиницях», доларах США чи євро, його чекає штраф. Цей крок був необхідний для зниження рівня доларизації економіки країни. Крім того, розрахунки в чужоземній валюті далеко не завжди свідчили про сплату всіх необхідних податків до вітчизняного бюджету.

– Втім, є на фінансовому ринку продукт, де гривня та долар поєднані. Це – валютні казначейські зобов'язання.
– Вони схожі на депозит, оскільки гарантують пристойний річний прибуток у доларах – від 8% до 9,2%. Такий дохід покриває будь-яку інфляцію, навіть в американській валюті. Його виплачують двічі на рік. Казначейські валютні зобов'язання – це не депозити, а державні цінні папери України, гарантовані всією економічною міццю держави. Щоб їх придбати, на відміну від відкриття депозиту в комерційному банку, потрібно менше бюрократичних дій. Купуючи зобов'язання на суму до 150 тисяч гривень, вам не треба навіть пред'являти паспорт та ідентифікаційний код.

–Важливо пам'ятати: ставитися до казначейських валютних зобов'язань слід як до реальних грошей. Що це означає для покупців? При виплаті відсотків касир «Ощадбанку» відрізає один із купонів – прямокутник, розташований у нижній частині бланка зобов'язань. Самостійно видаляти купон заборонено. Цим має займатися лише працівник банку.

– Випуск казначейських валютних зобов'язань є першим кроком до формування на наших теренах справді сучасного європейського ринку державних цінних паперів, властивого Західній Європі, де майже 10% населення тримають заощадження у державних боргових зобов'язаннях. Нам до цього показника ще, як мовиться, рости й рости. Але перші кроки до модернізації вітчизняного фінансового ринку вже зроблені.

– Це стосується, зокрема, і впровадження такого терміну, як «електронні гроші» та наведення порядку з безготівковим обігом коштів у країні. Уже стало буденною практикою, коли люди отримують заробітну плату на пластикові картки VISA та Mastercard. На часі – введення єдиної соціальної картки, на яку перераховуватимуться пенсії та всі види соціальної допомоги. Нині держава здійснює конкретні заходи, аби VISA та Mastercard проводили розрахунки на території нашої країни лише у гривні та перевели до України власні гарантійні депозити.

Втім ніхто наразі не збирається повністю відмовлятись і від неелектронних грошей. Ідеться, зокрема, про таку форму збереження коштів, як монети із золота та срібла. Сучасна їхня назва – інвестиційні монети. Адже відомо, що скільки існує людство, стільки воно шукає та знаходить способи, як заробити гроші, зберегти їх і примножити. І ніхто за всю історію не придумав нічого надійнішого, ніж придбання банківських виробів із коштовних металів. Нині інвестиційні монети Національний банк України карбує із золота та срібла. Ці монети є не лише засобом збереження та накопичення капіталу, а і його значного примноження. Бо за всіма прогнозами золото протягом наступних років тільки дорожчатиме.

Сергій Тарасенко
Павєл Москалюк, 13.12.2012, 11:342769
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень