18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Володимир Кононенко: Наші студенти мають чудові можливості для реалізації своїх талантів

Один із найстаріших факультетів нашого міста в різні роки мав різні назви – історико-філологічний, філологічний, а з 2007 року – факультет філології та журналістики. Скільки відомих і успішних людей отримали диплом саме на цьому факультеті Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка! Про історію та сьогодення факультету ми попросили розповісти Володимира Кононенка – кандидата історичних наук, доцента, завідувача кафедри романо-германської філології, людини, яка пройшла шлях від викладача до декана факультету.

– Володимире Володимировичу, Ви працюєте на факультеті з 1982 року. Чим запам’яталося Вам тогочасне факультетське життя?
– Історія філологічного факультету нерозривно пов’язана з історією і Полтавського педагогічного вишу, і нашої держави. Причому тієї держави, яка вже в минулому (маю на думці СРСР), і незалежної України, в якій ми нині живемо, працюємо, навчаємося. Філологічний факультет, куди я прийшов на роботу як молодий спеціаліст, згодом розділився на два факультети: української та російської філології, котрі згодом знову об’єдналися в один – філологічний, де поряд з українською та російською мовами вивчали англійську, німецьку, французьку й іспанську і відповідно готували вчителів цих мов. Водночас розпочався й обмін викладачами та студентами з американськими і німецькими навчальними закладами. На факультеті почали викладати носії іноземних мов, що сприяло підвищенню рівня мовної освіти наших студентів. Випускники факультету влаштовувалися на роботу не тільки в середні та вищі навчальні заклади, а й ставали перекладачами в представництвах іноземних фірм. Кращі з кращих отримували запрошення на роботу в міжнародні організації не лише в Україні, а й за кордоном, мали змогу пройти навчання в магістратурі та аспірантурі інших країн світу, а також залучалися до викладацької діяльності в закордонних університетах.

– З того часу Ви змінили кілька посад, а одночасно з Вашим статусом змінювався і сам факультет.
– Справді, час минає, все змінюється. Змужніли наші колишні студенти, помудрішали колись зовсім молоді викладачі, на викладацькій ниві заявляє про себе нове покоління педагогів. Та лишився без змін дух філологічного факультету. І справа не тільки у зміні його назви – нині своєю альма-матер пишаються випускники вже факультету філології та журналістики. Ми змогли пронести через десятиліття і зберегти неповторний дух творчості, жагу до знань і високу культуру професорсько-викладацького та студентського колективів факультету.

– Так, 2007 року на факультеті відкрилася нова спеціальність «Журналістика». Розкажіть, будь ласка, про становлення нової для університету спеціальності. Що змінилося на факультеті за ці п’ять років?
– Із 2007/2008 навчального року на філологічному факультеті з ініціативи декана факультету, а нині ректора університету професора Миколи Івановича Степаненка здійснюється підготовка бакалаврів зі спеціальності «Журналістика». Відкриття нової спеціальності та створення кафедри журналістики розширило поле наукових зацікавлень викладачів факультету, створило перспективи для проведення наукових конференцій та семінарів, активізувало співпрацю з медійниками Полтавського регіону і провідними журналістами України, зумовило нові форми проведення навчальної і виховної роботи. Завдяки активній науковій діяльності кафедри журналістики розширилася географія науково-методичних зв’язків із багатьма провідними вишами України: Інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Українським католицьким університетом, Запорізьким приватним університетом. Так, на базі факультету кафедра журналістики спільно з Інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національною спілкою журналістів України провели Всеукраїнські науково-практичні конференції «Журналістика, філологія та медіа­освіта» (2009) та «Журналістика. Лінгвістика. Дидактика» (2010).

Кафедра журналістики має потужний науково-методичний потенціал, її викладачі активно працюють над дослідженням актуальних проблем журналістикознавства; з урахуванням сучасних вимог і потреб медіаринку ними розроблено чимало цікавих навчальних курсів: «Журналістський фах», «Історія української журналістики», «Історія зарубіжної журналістики», «Редакторська та видавнича справа», «Журналістська майстерність», «Методика і практика журналістської творчості», «Журналістське розслідування», «Журналістська етика» тощо.

З утворенням кафедри журналістики 2010 року на факультеті значно пожвавилася студентська видавнича діяльність. Викладачі кафедри і студенти стали ініціаторами цікавих проектів: художньо-публіцистичного альманаху «Кольорове коло», молодіжного журналу «О2». Нині «кафедрали» і майбутні медійники активно працюють над створенням студентської Інтернет-газети. Кафедра журналістики опікується і виданням газети нашого вишу «Університетський час», яка стала справжнім літописом життя Полтавського педуніверситету.

Кафедра журналістики активно співпрацює зі школами Полтавщини у рамках роботи Малої академії наук, проводить лекторії для старшокласників з основ журналістики. Традиційним став шкільний регіональний конкурс публіцистичних творів «Допис у газету», що проводиться до Дня журналіста. До речі, серед наших студентів багато переможців цього конкурсу.

Частими гостями на факультеті стали знані в Україні та на Полтавщині журналісти, котрі проводять майстер-класи для майбутніх працівників ЗМІ. Принагідно хотілося б висловити подяку голові Полтавської обласної організації Національної спілки журналістів України Григорієві Гриню, генеральному директорові Полтавської ОДТРК «Лтава» Миколі Ляпаненку, всім редакторам ЗМІ Полтавщини, зокрема й редакції вашої газети та її головному редакторові Ларисі Семенязі не тільки за чудову організацію виробничої практики, консультативну допомогу викладачам і студентам-журналістам, а й за робочі місця для наших випускників.

– Студенти філологічного факультету завжди відрізнялися своїми талантами. Скажіть, а як саме вони реалізують свою творчість на факультеті?
– Наш студент має багато можливостей, аби реалізувати себе як творчу особистість. І насамперед – у науковому плані. Студентське наукове товариство факультету як осередок студентської науки рік у рік ініціює проведення низки цікавих заходів: наукових конференцій, диспутів, круглих столів, вікторин тощо. Реалізації пошукових інтересів молоді сприяє діяльність гуртків і проблемних груп, що діють на всіх кафедрах факультету. Майбутні філологи і журналісти виступають із доповідями на студентських науково-практичних і науково-методичних конференціях. За сприяння кафедр факультету та Студентського наукового товариства щороку успішно проходять Міжнародна студентська науково-практична конференція «Пріоритети сучасної філології: теорія і практика», різноманітні всеукраїнські і регіональні науково-практичні конференції. Із потужного наукового зачину – науково-практичної конференції «Сучасні тенденції розвитку лінгвістики й літературознавства» – щороку стартує Тиждень факультету. Опубліковано сотні студентських наукових статей, тез доповідей майбутніх педагогів-словесників і журналістів. Приємно відзначити, що наші студенти – постійні учасники міжнародних і всеукраїнських конкурсів та освітніх проектів, у яких щороку виборюють переможні місця. Студенти, котрі досягли вагомих успіхів у науковій роботі, відзначаються стипендіями Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, стипендіями імені Івана Котляревського, Володимира Короленка, Василя Симоненка, Раїси Кириченко.

Розвиток повноцінної творчої особистості неможливий без активної участі в художній самодіяльності та спортивно-масовій роботі. Уже з вересня проводяться прослуховування до народного фольклорного ансамблю «Жива вода» під орудою одного з провідних хормейстерів області Лариси Бакланової, що є гордістю факультету і знаний не лише на Полтавщині, а й далеко за її межами. (До речі, цього літа «Жива вода» здійснила тріумфальну гастрольну подорож до Республіки Білорусь). Також наші студенти є учасниками українського народного хору «Калина» – відомого в Україні та за кордоном колективу.

Університетська команда з чирлідингу посідає призові місця на змаганнях в університеті, а нещодавно виборола четверте місце на Кубку України, змагаючись у запеклій боротьбі з професіоналами. Це високий результат.

На факультеті також діють два самодіяльних театри: літературно-мистецька театр-студія «Глобус» і театр «Факультет F», які щороку презентують прем’єрні вистави.

Окрім традиційних факультетських свят і конкурсів (презентація груп першокурсників «Оглядини», «Старовинний фестиваль», «Шекспірівський фестиваль», концерт до Дня закоханих, концерт до Тижня факультету), студенти активно долучаються до участі в загальноуніверситетських заходах. Наші студенти брали участь у фестивалі-конкурсі «Студент року», «Міс та Містер університетів Полтавщини» (переможець у номінації «Містер Університетів» – наш студент Олег Чигринець), конкурсі «Струни молодого серця», фестивалі-конкурсі студентської творчості «Студентська весна», міських конкурсах «Волонтер року» і «Молодь року».

– А яким Ви бачите факультет у перспективі?
– Майбутнє факультету – у його викладацькому складі та студентах. Нині дедалі більше викладачів вступають до аспірантури і докторантури. До речі, на факультеті відкрито аспірантуру з української мови, російської та зарубіжної літератури, а також докторантуру із зарубіжної літератури. Наші кращі випускники підвищують кваліфікацію в інститутах Національної академії наук та у провідних університетах України.

Рік у рік поліпшується матеріально-технічна база: створюються комп’ютерні кабінети і лінгафонні лабораторії, розширюється бібліотечний фонд. Викладачі і студенти виграють міжнародні гранти для навчання, стажування та проведення наукових досліджень, беруть участь у міжнародних програмах і семінарах. Для читання лекцій запрошуються провідні науковці з вітчизняних і закордонних навчальних та наукових закладів. Розширення міжнародних зв’язків, установлення творчих контактів із провідними вишами й науковими установами, молодіжними організаціями в Україні та за кордоном позитивно впливають на якість підготовки фахівців. На зорі Нового року, звісно, хочеться зазирнути в майбутнє. Наш факультет розвивається, тому маємо багато планів. Це і запуск факультетської мережі проводового радіо, і розширення асортименту видавничої продукції викладачів і студентів, і употужнення практики стажування у вишах США, Німеччини, Австрії, Великої Британії та інших країн, що, безумовно, вплине на якість мовної підготовки фахівців. Звісно, пріоритетним напрямом діяльності факультету буде вдосконалення матеріально-технічної бази відповідно до вимог ХХІ століття, поліпшення рівня підготовки за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями. Одне слово, всіх зусиль докладатимемо в усіх напрямах, поєднуючи ефективність традиційних і новітніх форм роботи зі студентами.

– Що Ви побажаєте студентам факультету в новому році?
– Вітаючи наших студентів і викладачів із прийдешнім 2013 роком, хочеться згадати про великий ювілей, який незабаром святкуватиме Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка – 100-ліття від дня заснування. Це буде менше ніж за два роки, але до свята слід готуватися вже зараз. Тому зичу всім членам нашої факультетської родини міцного здоров’я, сімейного затишку та наснаги для подальших звершень в ім’я слави найстарішого факультету нашого університету. Також бажаю всіляких гараздів нашим майбутнім студентам та їхнім батькам, яких щиро запрошую на День відкритих дверей, що відбудеться
22 грудня 2012 року. Тож ласкаво просимо!

Також хочу привітати газету «Полтавський вісник» із її ювілеєм. 110 років – це воістину яскрава сторінка історії полтавської журналістики. Та незважаючи на такий солідний вік вашого тижневика, бажаю працівникам завжди лишатися молодими й завзятими. Зичу всім вісниківцям щоденного творчого піднесення та завжди прихильної журналістської музи. Бажаю лишатися єдиною командою і дружним колективом. Із днем народження тебе, «Полтавський віснику»!
Володимир Оніщенко, 21.12.2012, 13:583001
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень