23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Підготовка до свят: оминаємо халепи

Що вже й казати: із розвитком вільного ринку та асортименту імпортних товарів настали часи, коли навіть підготовка до свят, мабуть, наймирніше із занять, інколи перетворюється на досить ризиковану справу. А споживачу, неначе міни, доводиться оминати можливі халепи на шляху до остаточної мети – гарних зимових свят. У цій благородній справі напередодні Нового року своїм читачам допомагає «ПВ».

Ялинкові прикраси – красиві та небезпечні?

Коли мова заходить про Новорічні свята, одна з головних ролей належить ялинці. Штучна чи жива або навіть зроблена своїми руками із «дощику» та картону, вона стає таким собі центром тяжіння: прикрашають її іграшками зі скла і пластику, блискучою мішурою, гірляндами. Але щоб новорічна красуня не стала ворогом, варто зважати: за опублікованими нещодавно даними Укрметртестстандарту, чимало з перевірених товарів не відповідають вимогам стандартів.

Відрізнити неякісні прикраси – справа для не озброєного технічними засобами громадянина майже нездійсненна. Але при виборі варто керуватись основними правилами: по-перше, найчастіше принцип «дешева рибка, та погана юшка» все-таки діє, а тому не варто спокушатися, наприклад, дешевими гірляндами. Адже ризикуєте не тільки залишитися без святкових вогників, а й влаштувати коротке замикання чи пожежу. Також, перш ніж придбати гірлянди, вивчіть упаковку – на ній має бути зазначена обов'язкова інформація про фірму-виробника, назва виробу, призначення («ялинкова гірлянда»), потужність і напруга, на які вона розрахована. Не зайвим при можливості буде оцінити міцність дроту, який з'єднує лампочки, адже часто виробники заощаджують на його міцності та ізоляції, а пластик на корпусі часто буває крихким.

Щодо інших прикрас, таких, наприклад, як ялинкові кульки та дощик, діє народна мудрість, яка стверджує: не все те золото, що блищить. І справді, аж надто яскраві та насичені кольори можуть (хоча й необов'язково) свідчити про те, що фарба, використана для них, шкідлива.

Подарунки для дітей: як не натрапити на непотріб?

Майже та ж ситуація з асортиментом дитячих іграшок, які можна знайти на ринках міста: більшість із них виготовлені в Китаї. І якщо українські виробники найчастіше тестують свою продукцію, то імпорту нерідко закон не писаний. Хотілося б вірити, що ця ситуація з часом зміниться, але поки що озброюймося порадами. Спеціалісти з тестування із ДП «Полтавастандартметрологія» рекомендують дотримуватися таких:
- Іграшка має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летючих токсичних хімічних речовин. Також слід уникати пластмасових іграшок, покритих фарбою чи лаком, іграшка не повинна «линяти», залишати на руках сліди фарби.
- Не купуйте занадто «голосних» іграшок. Звучання брязкальця має бути ніжним, а не оглушливим. Інакше в малюка можуть виникнути проблеми зі слухом та вимовою. Іграшка має бути максимально міцною, на ній не повинно бути сколів, тріщин, щербин, зазорів, слідів клею. Особливо це стосується брязкалець, на яких не повинно бути паперових наклейок.
- Усі деталі мають бути міцно закріплені, на м'яких іграшках – не приклеєні, а пришиті. Продукція для дітей до трьох років узагалі не повинна містити дрібних деталей. Уникайте м'яких іграшок із довгою шерстю. Шерсть та волосся іграшок і ляльок мають бути добре закріплені.
- Іграшка має бути зроблена з матеріалу, який можна мити і прати.
- Коли у вас є вибір, віддавайте перевагу продукції вітчизняних виробників.
- Не соромтеся вимагати у продавця сертифікат відповідності або декларацію про відповідність, які видаються тільки після відповідних лабораторних досліджень. Перевірте, чи не закінчився строк їхньої дії. Можна також перевірити, чи збігаються ці артикули з додатку до сертифіката з артикулами на іграшці чи її упаковці. Звісно, така процедура забере певний час, зате гарантуватиме бажаний результат.
- Купуйте іграшки в спеціалізованих магазинах. Там вони коштують дорожче, але шансів, що забавка пройшла всі етапи контролю безпеки, більше.

Також велике значення має маркування: на товарному ярлику повинні значитися товарний знак підприємства-виробника або його представника; найменування і місцезнаходження виробника; графічний попереджувальний символ позначення віку у вигляді кола, у якому – контур обличчя та вказівки вікової групи; попереджувальні написи (наприклад, «Обережно! Вогненебезпечно»; «Не призначено для дітей віком до трьох років – містить дрібні деталі»).

Відсутність маркування – показник нелегальності походження іграшки.

Усі іграшки мають бути упаковані в пакети з полімерної плівки. Порушення цієї вимоги найактуальніше для м'яконабивних виробів. Придбана на ринку іграшка без упаковки, яка, немов губка, увібрала шкідливі речовини ззовні, а може, і стала «притулком» для збудників тяжких хвороб (туберкульозної палички, стафілококів, стрептококів), часто спричиняє серйозні захворювання у дитини.
Сергій Лещенко, 27.12.2012, 16:542707
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень