21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

«Нове життя» тепер і для полтавських матерів

Відкриття перинатального центру в Полтаві чекали всі, адже цей об'єкт не лише для міста, а й для області став одним із першочергових. І ось після напруженої роботи й багатьох приготувань 27 грудня його урочисто відкрили. Про те, як зустрічатимуть породіль у новому центрі, дізнавалися й журналісти «ПВ».

Сучасний центр відкрився завдяки довірі

Ще кілька років тому важко було повірити в те, що будівля поряд із Полтавською обласною клінічною лікарнею імені Скліфосовського матиме такий сучасний вигляд, а головне – не менш сучасне оснащення. Щоб утілити такий проект у життя, від задуму і до відкриття центру довелося не лише забезпечити матеріальну основу будівництва, а й провести чимало робіт.

Відкрили перинатальний центр почесні гості, серед яких віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул (третій ліворуч) і перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова.
Про них на церемонії відкриття говорили полтавці та гості: перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова, віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул, голова Полтавської облдерж­адміністрації Олександр Удовіченко, голова Полтавської обласної ради Іван Момот, полтавський міський голова Олександр Мамай, інші посадовці, а також медики.

За словами Ірини Акімової, національний проект «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства» – один із найзворушливіших і найважливіших проектів, які сьогодні проводять в Україні, адже він пов'язаний із найсвятішим – здоров'ям матері та дитини:
– У Полтаві й Полтавській області рівень материнської й дитячої смертності – один із найнижчих у країні, і це дуже добре. Я думаю, об'єкт, який ми сьогодні відкриваємо, буде активно використовуватись, аби надавати допомогу матерям і дітям, а також підвищити доступність допомоги для всіх жінок, які її потребують, із найвіддаленіших куточків Полтавщини. Дуже приємно, що в цьому проекті, крім бюджетних коштів, беруть участь і партнери – Фонд Віктора Пінчука, а тренінг персоналу забезпечують міжнародні агентства. Згадала Ірина Акімова і про відому особистість полтавського акушерства – Нестора Максимовича-Амбодика, який перетворив повивальну професію в мистецтво акушерства та гінекології.

Олександр Удовіченко розповів про роботу, що передувала відкриттю центру:
– Втілюючи в життя ініціативу Президента – національний проект «Нове життя», ми за п'ять із половиною місяців відбудували надсучасний медичний заклад. Я хотів би подякувати Адміністрації Президента й уряду насамперед за їхню довіру: вони перенесли з 2013 року на 2012 плани реалізації цього проекту на полтавській землі. Також я вдячний міській громаді і владі міста за те, що вони передали на обласний рівень недобудований діагностичний корпус, який простоював і не використовувався. Тож, отримавши від держави фінансову підтримку, додавши кошти з міського бюджету, ми сьогодні маємо такий центр.

Олександр Вілкул у своєму виступі також зазначив, що з тими технологіями, які втілили в Полтавському перинатальному центрі, таке поняття, як «нетранспортабельний пацієнт» для немовлят, зникає:
– Незабаром перинатальні центри відкриються ще в семи регіонах нашої держави, а до кінця 2014 року Президент поставив завдання, щоб у кожному регіоні був новий, надсучасний перинатальний центр. Сьогодні вже можна підбити перші підсумки: усього в перинатальних центрах народилося понад 17 000 немовлят, більш ніж удвоє знижено рівень смертності. Із цих 17 тисяч, до речі, багато немовлят перебували у критичному стані. Максимальну ефективність перинатальні центри показують тоді, коли поєднуються із сучасною екстреною допомогою. Сьогодні реанімобілі, які закуповує держава, мають спеціальне обладнання, що робить можливим перевезення новонароджених вагою від 500 грамів.

За національним проектом «Нове життя – нова якість материнства», в Україні вже відкрили сім регіональних перинатальних центрів – у Кіровограді, Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Житомирі, а також республіканський перинатальний центр в АР Крим. Полтавський у цьому списку посів сьоме, але не останнє місце, адже протягом першого кварталу 2013 року такі ж центри мають відкритись у Рівному, Луганську, Запоріжжі та Хмельницькому.

Начальник управління охорони здоров'я Полтавської облдержадміністрації Віктор Лисак розповідає про роботу медичної техніки.
Здоров'я пацієнтів захищають лікарі-професіонали та сучасна техніка

Полтавський перинатальний центр, звісно, не був би ефективним без двох основних складових – персоналу і техніки. Тому й питання про підвищення кваліфікації працівників і вільний обмін досвідом у «Центрі майбутнього» вирішуються просто. Так, до речі, навчання медиків проводять на базі самих перинатальних центрів: полтавський, наприклад, має унікальний набір муляжів, на якому можуть відпрацьовувати своє вміння як молоді медики, так і спеціалісти.

До речі, з початку роботи проекту в Україні понад 3000 лікарів-перинатологів і неонатологів пройшли курси підвищення кваліфікації, але, як запевняє Ірина Акімова, це лише початок. У Полтаві ж у перинатальному центрі планують навчати студентів вищого державного навчального закладу України – Української медичної стоматологічної академії, а також Полтавського базового медичного коледжу, і проводитимуть післядипломну підготовку лікарів і середнього медперсоналу.

Загалом центр має «потужність» у 84 ліжко-місця, 2500 пологів, тут працюватимуть сім пологових залів, 15 ліжок постнатального догляду, а також шість ліжок інтенсивної терапії для жінок і дев'ять – для новонароджених. Із оснащенням центру технікою допомагав Фонд Віктора Пінчука – до Полтавського перинатального центру звідти було передано медичного та комп'ютерного обладнання на суму понад чотири мільйони гривень. Тут і апарати для штучної вентиляції легенів (традиційної та неінвазивної), інкубатори закритого та відкритого типів, транспортний інкубатор, електроенцефалограф. Таке обладнання допоможе зберегти життя новонародженим із екстремально низькою вагою – від 500 грамів.

На додачу до всіх інструментів гідна подиву й сама будівля перинатального центру хоча б тим, що, за словами Олександра Удовіченка, від зовнішнього світу вона залежить лише за рахунок центрального опалення, а решту систем продубльовано – наприклад, для аварійного живлення центр має власні генератори. Тож тепер і полтавські породіллі можуть бути впевнені, що в будь-якому разі за їхнім здоров'ям стежитимуть професіонали.
Сергій Лещенко, 03.01.2013, 11:213114
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень