19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Сергій Котов: Сімейні лікарі бачитимуть загальну картину стану здоров’я пацієнта, а не лікуватимуть окремі симптоми

У редакцію «ПВ» надходять листи та телефонні дзвінки із запитаннями про реформу галузі охорони здоров’я. Люди говорять про те, що закривають кабінети допомоги ветеранам війни, інвалідам, скорочують багатьох лікарів. Читачі просять пояснити, чому так відбувається і що буде замість уже знайомих кабінетів. Із цим же запитанням ми звернулися до Сергія Котова, начальника управління охорони здоров’я Полтавської міської ради.

– В Україні в чотирьох регіонах ще майже два роки тому був упроваджений так званий «пілотний проект» з реформування галузі охорони здоров’я, – говорить Сергій Олександрович. – Цей проект мав на увазі, що буде опрацьована та реформована модель роботи на всіх рівнях охорони здоров’я. У нас же в країні існує чотири рівні з охорони здоров’я. Перший рівень – це сільські амбулаторії, невеликі міські лікарні тощо. Другий – міські, центральні районні лікарні й подібні. До третього рівня належать обласні лікарні всіх напрямків. До четвертого – науково-дослідні інститути великих міст України.

Основна проблема в тому, що на всіх рівнях відбувалося певне дублювання роботи, а первинні ланки інколи працювали не на пов­ну силу. Раніше був дільничний терапевт, чия робота зводилася до ролі диспетчера. Він направляв пацієнтів до тих лікарів, які профільно займаються певними хворобами чи симптомами.

– Тепер же ми маємо сімейних лікарів, – говорить Сергій Котов. – А це дійсно лікарі широкого профілю, які можуть надавати допомогу в більшому спектрі, ніж раніше міг дільничний терапевт.

Крім базового навчання в академіях та проходження інтернатури, майбутні сімейні лікарі додатково навчаються ще дев’ять місяців, опановуючи ази всіх спеціальностей. Держава не має на меті вивчити відмінного отоларинголога, окуліста чи ще когось. Мова про те, щоб лікар мав чітко розуміти та розрізняти симптоми простих захворювань. А ці захворювання якраз і повинні лікуватися на первинному рівні охорони здоров’я.

– Якщо, наприклад, до лікаря приходить пацієнт і скаржиться на проблеми зі слухом, а в нього там сірчана пробка, то цю пробку повинен побачити і видалити саме сімейний лікар, а не перенаправляти до отоларинголога. Але якщо вже лікар, спостерігаючи певні симптоми того чи іншого захворювання, розуміє, що він не в змозі допомогти, то лише тоді направляє пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста, – пояснює начальник управління.

Крім того, що лікарі зможуть надавати допомогу в ширшому спектрі, вони мають знати хворого в цілому, а не кожний симптом окремо. Вони повинні вимальовувати загальну картину стану пацієнта, при необхідності беручи до уваги і хвороби його батьків та прабатьків.

З 1 січня цього року і в нас у місті створені нові лікувальні заклади як самостійні юридичні особи. Вони мають назву «Центри первинної медико-санітарної допомоги». Саме ці центри й будуть виконувати роботу первинного рівня, тут працюватимуть сімейні лікарі.

– Умови для роботи сімейних лікарів створені нормальні, адже у нас є розгалужена мережа амбулаторій сімейної медицини, – говорить чиновник. – Майже в кожному віддаленому мікрорайоні Полтави така амбулаторія діє. Тобто головна мета створення таких установ – максимальне наближення до людей.

Кардинальне скорочення вузьких фахівців не планується. З часом можлива передача їх функцій сімейним лікарям. Це стосується лікарів, які працювали позаштатно чи мали спеціальності, що з часом втрачатимуть свою актуальність. Саме сімейний лікар добре знає пацієнта. І не так важливо, є пацієнт гіпертоніком, інвалідом дитинства чи має будь-які інші проблеми. Всі ці люди повинні у сімейного лікаря спостерігатись, проходити профілактику, лікування або диспансеризацію. Така практика є дуже позитивною, адже профілактична складова є основою збереження здоров’я людей.
Володимир Оніщенко, 10.01.2013, 13:582872
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень