22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Опішня вшанувала родину Кричевських

Василь Лінде-Кричевський і Олесь Пошивайло.
10 січня – напередодні 140-річчя від дня народження Василя Кричевського – в Опішні урочисто відкрили унікальний музей родини Кричевських. До речі, і створено його у приміщенні, яке спроектував сам Василь Григорович. Воно дивом уціліло, і тут його називають будинком Кричевського-Лебіщака (Юрій Лебіщак – славетний український кераміст, організатор національного гончарного виробництва). Кричевський неодноразово бував і жив в Опішні, залучав опішнянських гончарів до оздоблення проектованих ним будинків, не без успіху навчався й сам гончарному ремеслу.

А історія створення музею така. 1988 року до об’єктів Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному було передано будівлю колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства. Свого часу тут були і гончарна майстерня, і керамічна кустарно-промислова школа, і артіль «Художній керамік», і однойменний завод… Однак будівля була у вкрай занедбаному стані. Кошти на її відновлення вперше було виділено тільки 1994 року, але і їх вистачило лише на початок робіт. 2007 року за бюджетні кошти перекрили дах, поставили вікна… А далі працівники музею-заповідника здебільшого власними силами і за власний кошт довели будівлю до ладу.
Загальний вигляд музею родини Кричевських.

– Онук Кричевського Василь Лінде-Кричевський вперше прибув зі США до Опішні 2009 року, – розповідає директор Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, заступник голови Наглядової ради Національного музею-заповідника українського гончарства, доктор історичних наук, професор Олесь Пошивайло. – Він побував тоді в будинку, зведеному за проектом його дідуся. 2010 року повернувся до Опішні, але вже на місяць і не сам, а з сином – теж Василем. Тоді ж їм запропонували створити тут експозицію, присвячену Василю Кричевському. Так з часом і виникла ідея наукового центру з вивчення творчої спадщини двох славетних родин – Кричевських і Щербаківських. 2011 року Василі Кричевські вдруге прибули до Опішні. Вони привезли зі США архів Кричевських. Того ж року на «Будівлі Кричевського-Лебіщака» було відкрито бронзову меморіальну дошку Василю Кричевському роботи скульптора Василя Ярича (Львів).

У новому музеї нині експонуються графічні й живописні твори Василя Кричевського, Галини Кричевської-Лінде, Оксани Лінде де Очоа; унікальні архівні документи, рукописи й фотографії. Окрему залу присвячено головному захопленню Василя Кричевського – народному мистецтву. Вона наповнена унікальними творами кераміки (зокрема опішнянської стилю модерн першої третини ХХ століття), різьблення, ткацтва, вишивання, народного одягу. Спеціальна виставка літератури висвітлює життєвий і творчий шлях мистецької родини Кричевських.
Віталій Скобельський, 17.01.2013, 16:421685
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень