27 червня 2019 • № 26 (1562)
Rss  

Усе, що ви хотіли знати про біометричні паспорти

Біометричні документи

6 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато процес поступового впровадження документів, що міститимуть безконтактний електронний носій з біометричними даними власника документа.

Що таке біометричні документи, і для чого вони потрібні?

Біометричні паспорти набувають усе більшого поширення у світі. Відповідно до інформації Всесвітньої організації цивільної авіації (ICAO), понад дев'яносто країн зі 193 держав-членів ООН нині видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів у найближчі роки.

Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документа з метою його ідентифікації. Вважається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи, – це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.
Які переваги біометричних документів для громадян?

Біометричні паспорти – це практично. Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки, буде більш зручним та зносостійким, аніж паперовий аналог.

Уперше паспорт громадянина України видається безкоштовно.

Біометричні паспорти – це безпечно. Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою.

У разі крадіжки чи втрати такого паспорта зловмисники не зможуть скористатися ним.

Біометричні паспорти – це зручно. Для зчитування інформації, наприклад, на кордоні, використовуватимуться автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників біометричних паспортів. Це, по-перше, виключить суб'єктивність та можливість зловживань під час проходження контролю, а по-друге, зменшить час, необхідний для такого проходження.

Подорожі до країн, що використовують автоматичні пропускні системи, стануть зручнішими, без виснажливих черг. Аналогічно будуть створені умови для спрощення та прискорення внутрішньодержавних процедур надання адміністративних послуг, що передбачають ідентифікацію особи.

Який вигляд матимуть українські біометричні документи і які дані будуть у них внесені?

Технічні описи документів, передбачених зазначеним Законом, мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено вичерпний перелік інформації, що вноситиметься до біометричних документів. Наприклад, до паспорта громадянина України вноситиметься така інформація (стаття 21 Закону):
1) назва держави;
2) назва документа;
3) ім'я особи;
4) стать;
5) громадянство;
6) дата народження;
7) унікальний номер запису в Реєстрі;
8) номер документа;
9) дата закінчення строку дії документа;
10) дата видачі документа;
11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код);
12) місце народження;
13) відцифрований образ обличчя особи;
14) відцифрований підпис особи.

Окрім того, до паспорта громадянина України за письмовим клопотанням заявника, а стосовно осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, – їхніх батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших представників, може бути внесена також додаткова змінна інформація, передбачена Законом (частина 1 статті 7) про місце реєстрації, про сімейний стан, про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, про видачу приватизаційних паперів, додаткові (факультативні) біометричні дані, параметри).

Яка інформація вноситиметься до закордонних паспортів?

До паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація (стаття 22):
1) назва держави;
2) назва документа;
3) тип документа;
4) код держави;
5) номер документа;
6) ім'я особи;
7) громадянство;
8) дата народження;
9) унікальний номер запису в Реєстрі;
10) стать;
11) місце народження;
12) дата видачі документа;
13) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код);
14) дата закінчення строку дії документа;
15) відцифрований образ обличчя особи;
16) відцифрований підпис особи;
17) дані про перебування на консульському обліку (за бажанням особи або її представника, представника закладу, що виконує функції опікуна чи піклувальника над особою).

Скільки коштуватимуть паспорт громадянина України та закордонний паспорт?

Відповідно до Закону, уперше паспорт громадянина України видаватиметься безкоштовно, як це відбувається сьогодні. Для того щоб відповісти на питання, якою буде вартість бланків біометричних документів, які видаватимуть в інших випадках підрозділи ДМС України, необхідні затверджені урядом технічні описи таких документів та проведення заходів щодо закупівлі таких бланків відповідно до чинного законодавства. Відразу після завершення зазначених заходів інформація про всі платежі, які необхідно буде сплатити при оформленні документів, буде розміщена на офіційному веб-сайті ДМС України.

Коли міграційна служба почне видавати біометричні документи?

Для того щоб розпочати оформлення та видачу біометричних документів громадянам, необхідно завершити роботи з розробки та затвердження підзаконних актів (стосовно технічних описів документів, порядку їх оформлення та видачі), також забезпечити технічні умови для фотографування громадян, зчитування відбитків пальців та внесення даних до відомчої інформаційної системи у всіх підрозділах ДМС України, які видаватимуть такі документи. Територіальних підрозділів (громадяни часто називають їх «паспортними столами») в Україні є 679.

Відразу після завершення підготовчих заходів буде визначено дату, з якої територіальні підрозділи почнуть приймати заяви з оформлення біометричних документів, що оприлюднюватиметься додатково.

Чи обов'язково міняти вже видані документи на нові – біометричні?

Відповідно до чинного законодавства паспорт громадянина України, що видається сьогодні Управлінням Державної міграційної служби України в Полтавській області та його територіальними підрозділами, має необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов'язок кожного громадянина України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон сьогодні видається терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті), і навіть після впровадження документів нового зразка такий паспорт буде чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни матимуть змогу вільно перетинати кордон з такими паспортами, отримувати у них візи тощо. Разом з цим, за бажанням громадянина, він зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області або територіального підрозділу за місцем проживання.

Аналогічна ситуація з іншими документами, передбаченими Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»: до завершення строку дії документів «старого» зразка їх заміна на біометричні необов'язкова.

Якщо сьогодні подати заяву про видачу паспорта, який документ видадуть – «старого» зразка чи вже біометричний?
Враховуючи те, що при оформленні біометричних документів буде дещо змінено процедуру подачі заяви, такі документи видаватимуться тільки в разі подання заяви вже за новою процедурою. Інформація щодо дати, починаючи з якої громадяни подаватимуть заяви на отримання документів нового зразка після завершення підготовчих заходів для впровадження таких документів, буде оприлюднена заздалегідь.

Управління Державної міграційної служби України у Полтавській області
Павєл Москалюк, 24.01.2013, 14:502263
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень