19 червня 2019 • № 24 (1560)
Rss  

Видатний син Чутівщини

Так називався пам'ятний захід з нагоди 140-річчя від дня народження Павла Ріттера (1872 – 1939), організований Полтавським міським центром українсько-індійської дружби «Шанті». Видатний уродженець Чутового, учений зі світовим ім'ям, сходознавець, індолог, професор Харківського державного університету, він залишив значну спадщину наукових праць з індології, давньоіндійської та нової індійської літератури, зробив багато перекладів із санскритського класичного письменства.

Розпочала захід директор Чутівського районного краєзнавчого музею Г.Бафталовська:
– У 2012 році 140-річчя від народження всесвітньо відомого науковця вшановували в багатьох країнах світу. Мені дуже приємно, що, побувавши на науково-практичній конференції, присвяченій Павлові Ріттеру, у Полтаві, ми познайомилися зі Світланою Грицай, яка люб'язно погодилася разом провести пам'ятний захід у Чутовому, на землі, де народився Павло Григорович та прожив тут майже десять років.

Світлана Грицай, президент центру «Шанті», уже давно займається вивченням творчої спадщини Ріттера. Вона говорить:
– Досліджуючи творчість ученого, я мала за мету частково ліквідувати «білі плями» в житті Павла Ріттера, виявити маловідомі чи замовчувані сторінки життєвого шляху цього «класичного» професора з борідкою, оптимістичної, веселої людини з хитруватим доброзичливим поглядом з-під пенсне; зробити внесок у справу його реабілітації.

Павло Ріттер – видатний український мовознавець, музикант, педагог – особистість унікальна, багатогранна, людина великого таланту і трагічної долі. Адже, незважаючи на його величезний внесок у сходознавство, в історіографії СРСР були майже відсутні відомості про його життя та діяльність. А діяльність та, зазначає Світлана Грицай, потребує детального і глибокого вивчення, донесення скарбів його спадщини до українського дослідника, читача і навіть земляка. Бо досі немає жодної монографії про Ріттера – фундатора української націо­нальної індології.

Світлана Грицай говорить, що Павла Григоровича незаслужено забули, тому урочисто передала Чутівському краєзнавчому музею та районному методичному кабінету зібрані матеріали. Крім того, усі бажаючі – гості, вчителі та учні Чутівської загальноосвітньої школи, працівники бібліотек – мали змогу ознайомитися з творами вченого, інформаційними матеріалами з індології, з деякими матеріалами ХIV науково-практичної конференції «І зір очей своїх, і слух, набутки, звершення й пісні» нам заповів вельмишановний друг», присвяченої Ріттеру, що відбулася торік, а також з предметами декоративно-прикладного мистецтва Індії. А вихованки центру «Шанті» та Чутівського районного будинку дитячої і юнацької творчості дарували присутнім танцювальні й музичні номери.

За словами вчителів, цей захід засвідчив, що тепер їхня мала батьківщина свято зберігатиме пам'ять свого видатного сина.

Саліма Шмиголь
Павєл Москалюк, 24.01.2013, 16:15939
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень