18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Любов породила одне з найулюбленіших студентських свят

«Від сесії до сесії живуть студенти весело» – саме цей вислів ще з радянських часів характеризує особливу верству населення – студентство. І хоча для студента кожний день – свято, є особливі два дні в календарі, коли спудеї стають винуватцями урочистостей. Офіційний День студента відзначають 17 листопада, але є ще одне свято, що відмічається 25 січня, – Тетянин день і День усього студентства.

А народився Тетянин день ще в далекому 1755-му. Саме того року, 12 січня (за старим стилем) імператриця Єлизавета Петрівна підписала Указ про заснування в Москві першого російського університету та двох гімназій. Шефство над цим проектом узяв генерал-ад’ютант Іван Шувалов. Але день для підписання цього указу він обрав невипадково. Іван Іванович хотів і Батьківщині послужити, і подарунок до дня народження зробити своїй матері Тетяні Петрівні. «Дарую тобі університет», – сказав він тоді своїй матусі. А в 1791 р. на Великдень при Московському університеті була відкрита церква Святої Мучениці Тетяни. Пізніше імператор Микола I видав Указ, де розпорядився святкувати не день відкриття університету, а день підписання акта про його установу. Відтак завдяки любові до своєї матінки Шувалова, а також волею монарха з’явилося нове свято – Тетянин день, або День студента. А святу Тетяну почали вважати покровителькою студентів і називати «носителькою світла благодатного, тією, що осяває серця світлом істини».

Традиції відзначення цього свята почали закладатися ще при цариці Єлизаветі Петрівні. Цього дня проводилися богослужіння й читалися урочисті промови. А ввечері була ілюмінація, феєрверк, театральні вистави і, звичайно, усе це супроводжувалося частуванням. Кожний студент, професор чи будь-хто з тих, хто хоч якось торкався роботи або навчання в університетах, відзначали це свято. Цього дня кожен дозволяв собі бути щирим та вільним. Люди сиділи в ресторанах, ходили центром старого міста, каталися групами на візниках. А поліція у день свята мала чіткі вказівки діяти тільки «профілактично», згладжуючи лише найгостріші конфліктні ситуації й нікого не арештовувати, зокрема і «хмільних» студентів. А якщо поліцейський і наближався до такого студента, то представлявся і питав: «Чи не потребує пан студент допомоги?». У цей день усе було як у книгах утопістів: нереально, шумно, вільно, усі відчували єднання і братерство. Не було розходжень за станом та віком, скасовувалися чини і звання, зрівнювалися бідні й багаті. Саме тому з такою швидкістю і легкістю день заснування одного університету став загальним студентським святом усієї країни. А згодом це святкування перетнуло і межі однієї країни, ставши хоча і не офіційним, та все ж міжнародним святом.

Після Жовтневої революції Тетянин день згадували дедалі рідше. Тільки після відкриття в 1995 році храму на честь мучениці Тетяни при Московському університеті це свято знову ожило. У пам'ять про день підписання імператорського указу щорічно в університеті відзначається Тетянин день. З 2005 року 25 січня відзначається в Росії як День російського студентства, але більша частина людей в Україні, Росії, Білорусі та Молдові відзначає це свято так, як це було ще до революції. І хоча цього дня майже не буває святкових урочистостей, студенти про нього пам’ятають як ще про один день, коли вони можуть справді відпочити. Ну а студентки Тетяни мають неабияку популярність, адже існує прикмета: якщо цього дня взяти Тетяну-першокурсницю за руку та загадати бажання, воно неодмінно збудеться.
Володимир Оніщенко, 24.01.2013, 17:032714
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень