26 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Під Лубнами у 1941 році фашисти розстріляли три тисячі євреїв

Одержимі антисемітською ідеєю, гітлерівці знищили мільйони ні в чому не винних людей. Масовий розстріл під Лубнами Полтавської області навряд чи кардинально відрізняється від жорстоких розправ в інших містах на окупованій території СРСР.

У Лубнах «зачистка» почалася з наказу гебітскомісара Рандорфа: «Всім жидам Лубен та околиць зібратися 15 жовтня 1941 до восьмої години ранку на Ринковій площі. Узяти документи, гроші, білизну. Хто не послухається наказу, буде розстріляний».

Серед тих, хто прийшов на площу, були переважно жінки, діти і старі. Німці пояснили, що збирають їх для переселення, і повели старим полтавським шляхом.

За мостом через Сулу на узбіччі стояла гітлерівська варта. Зрозумівши, про яке «переселення» ідеться, жінки відчайдушно намагалися виштовхнути дітей з натовпу. Переповідають, лубенці самі вихоплювали малюків, видаючи потім їх за своїх синів і доньок. Дорослі теж намагалися врятуватися втечею і стрибали в річку, але там їх наздоганяли автоматні черги.

На лузі за містом людям наказали роздягтися і скласти речі в купу. Після цього почалася бійня: жертв відводили до протитанкового рову і розстрілювали. Наступні смертники повинні були спочатку скинути тіла загиблих у яму і присипати землею, а через кілька хвилин їх чекала така ж доля...

Німці вбивали цілий день, знищивши більше трьох тисяч чоловік.

– Близько десятої ранку я була неподалік і чула стрілянину, стогони і крики, – згадує лубенка Поліна Петрук. – Підійшла ближче, дивлюся: на протилежному березі вздовж рову стоять діти, а потім раптом падають, ніби перед їхніми обличчями пронесли задушливий газ. Картина жахлива! А пізніше маячили силуети людей, які засипали яму землею, щоб приховати сліди звірства фашистів...

У 2001-му в Лубни приїхав датський кінорежисер Ове Нюхольм. Знімаючи фільм про Голокост, він випадково виявив у архівах гестапо в Берліні невідомі фотографії. Це був звіт педантичних німців про виконану 15 жовтня 1941 року під Лубнами «роботу». На знімках – місцеві євреї, яких розстріляли нацисти. Саме ці документи і привели Нюхольма на Полтавщину.

– Фотограф вихопив із натовпу найвразливіші, найтрагічніші образи, – ділиться Геннадій Хенкін, голова місцевої єврейської громади. – Цій людині не чужі були якісь почуття, про що говорять ті тридцять два знімки, які показав нам Ове. А ось кадри, зроблені в момент розстрілу, іноземець привезти не зважився, справедливо вважаючи, що це стало б для нас занадто великим потрясінням.

Тепер усі фото зберігаються в архіві громади.

– Імен більшості людей ми, на жаль, уже не дізнаємося, – говорить Хенкін, – і відновити їх не зможемо. Документи спалили на місці розстрілу, майже всі свідки померли. Залишилися тільки спогади очевидців і знімки, що, можливо, розповідають про трагедію єврейського народу красномовніше за сотні книг.
Оксана Ханас, 31.01.2013, 13:352272
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень