15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Вторинна правова допомога буде для полтавців безкоштовною

У Полтаві розпочав свою роботу обласний Центр з надання безоплатної вторинної допомоги. Про те, чим займається сьогодні й займатиметься в подальшому ця установа, нашому виданню розповів директор Центру, досвідчений адвокат Олександр Дзюбенко (на фото).

– Олександре Леонідовичу, що означає саме поняття «вторинна правова допомога»?
– Вторинна правова допомога – це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу громадян до правосуддя. Інакше кажучи, держава забезпечує людям умови для отримання безкоштовної правової допомоги: надання адвоката, складання документів процесуального характеру (позовні заяви, клопотання, скарги та інші), захист та представництво у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

– У зв'язку з чим виникла необхідність створення таких центрів?
– На жаль, практика надання безплатної правової допомоги в нашій країні залишається незадовільною, хоча захист гарантований Конституцією. Із затриманих вимагають зізнання в правопорушеннях, яких вони не скоювали, змушують писати явку з каяттям, брати на себе відповідальність навіть коли людина не винна. Аби зробити розгляд справ як кримінального, так й адміністративного характеру максимально прозорим і захистити права громадян, уряд і розпочав запровадження практики надання вторинної правової допомоги. Відтепер написати зізнання у злочині чи відмовитися від захисту людина може тільки у присутності адвоката.

Крім того, працівники міліції, затримуючи особу, зобов'язані повідомляти про кожен такий випадок у наш Центр. Слід звернути увагу, що, відповідно до вимог чинного законодавства, повідомлення про затримання приймаються лише від службових осіб органів, уповноважених здійснювати адміністративне затримання або затримання згідно з дорученнями правоохоронних органів чи органів досудового розслідування.

– Чи планується в подальшому збільшення кількості таких правозахисних установ?
– Сьогодні по Україні створено 27 обласних Центрів. Із липня запрацюють 43 міжрайонні підрозділи. У Полтавській області такі будуть у Кременчуці та Лубнах. У 2014 році у планах держави – відкриття ще 24 Центрів у містах обласного та регіонального підпорядкування. Загалом же виконання закону про надання безплатної вторинної допомоги розраховано на 2013 – 2017 роки. За цей час буде проведена колосальна робота, що має захистити громадян та забезпечити їм належну правову допомогу.

– Хто може претендувати на таку допомогу?
– У цьому році допомога надаватиметься особам, до яких застосоване адміністративне затримання чи адмінарешт, підозрюваним у скоєнні злочину громадянам, котрі затримані органами дізнання та слідства, тим, до кого як запобіжний захист обрано взяття під варту, а також особам, у справах яких, відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України, участь захисника обов'язкова. З наступного року така допомога надаватиметься пільговим категоріям населення в цивільних та адміністративних справах. З 2017 року правовий захист надаватиметься в повному обсязі людям пільгових категорій, яких законом передбачено 12.

– Людина може безпосередньо звернутися до Центру?
– Центри не уповноважені розглядати повідомлення про затримання, що надходять від громадян, так само, як і безпосередньо надавати безплатну правову допомогу чи призначати адвокатів для надання такої допомоги у випадках, не передбачених законодавством.

Протягом поточного року надання допомоги здійснюється тільки після того, як затриманий чи підозрюваний звернувся до слідчого з клопотанням про надання йому захисника, а ми вже виконуватимемо такі запити. А от з наступного року громадяни матимуть змогу звертатися самостійно у наш Центр, що знаходиться на вулиці Фрунзе, 37/40 (зупинка «Вулиця Шевченка»). Людина, котра досягла 18 років, за необхідності звертається безпосередньо до нас або до управління юстиції за місцем проживання з проханням надати їй захисника. Ці повідомлення пересилатимуться з районів до нашого Центру, де ми реагуватимемо відповідним чином.

– А вже є якісь певні результати вашої роботи?
– Ми щодня фіксуємо близько десяти повідомлень про випадки застосування до осіб адміністративного затримання, адміністративного арешту, затримання за підозрою у вчиненні злочину та запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і призначаємо захисників за поданнями уповноважених осіб.

– Скільки адвокатів на сьогодні залучені до роботи?
– Ми уклали договори з 53-ма адвокатами, а плануємо, що всього їх буде сімдесят. Усі вони проходять тестування і відбираються на конкурсній основі. У кожному районі в нас є мінімум один, а то й два-три кваліфіковані правники. Після того як буде отримане повідомлення про затримання, вони мають протягом години зустрітися з потенційним підзахисним. У виняткових ситуаціях цей проміжок може бути до шести годин. Але, повторюся, це дуже крайні випадки (складні погодні умови, наприклад).

– Хто оплачуватиме роботу адвокатів?
– Ми – державна неприбуткова бюджетна установа, тому кошти на оплату адвокатів виділятимуться з Державного бюджету України.
Оксана Ханас, 07.02.2013, 14:301498
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень