21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Лікувати зуби в Полтаву привозять дітей з усієї області

Кількість стоматологічних захворювань в Україні становить майже 90 %, у той час як у країнах Європи вона не перевищуєі 7%. Фахівці свідчать: на карієс сьогодні хворіють навіть маленькі діти.

Через кабінети фахівців Полтавської міської лікарні тільки торік пройшли 178 тисяч пацієнтів віком від кількох тижнів до 17 років.
– Щороку кількість пацієнтів поліклініки зростає, – констатує міський позаштатний дитячий стоматолог Валентина Товма. – Це зумовлено як загальним збільшенням випадків захворювання зубів і ротової порожнини, так і тим, що батьки почали ретельніше слідкувати за своїми дітьми. У нас по місту працюють 15 дошкільно-шкільних бригад, котрі проводять огляд дітей у школах і дитсадках. У себе на дільницях лікарі-стоматологи наглядають за малечею від ясельного віку, слідкують за прорізуванням зубів, співвідношенням щелеп. Коли помічають якісь проблеми чи патології, дають їм направлення до нас на лікування. Діти, котрі не відвідують дошкільних закладів, мають проходити профілактичний огляд один раз на півроку. Уже в нашому закладі надається увесь спектр стоматологічних послуг, починаючи від профілактики і закінчуючи хірургічним втручанням.
Запорука здорових зубів дітей – постійний профілактичний огляд у стоматолога та вчасне лікування.

Лікарі впевнені: причина зростання стоматологічних захворювань не лише в екології та соціальних умовах.
– Батьки дуже часто ігнорують правила харчування дітей, – пояснює Валентина Товма. – Малюкам дають пити газовані напої, що руйнують емаль, годують солодощами. Пригощати цукерками дітей слід після трьох років, коли вони вже вміють самостійно чистити зубки. Якщо ж давати шоколад та інші не зовсім корисні продукти однорічному малюкові, то карієс не змусить себе довго чекати.

У 15 районах області немає дитячого стоматолога

Щозміни у кабінетах міської стоматполіклініки приймають триста пацієнтів. Це не тільки діти, котрі мешкають у Полтаві, а й малеча та підлітки з різних районів області.
– На Полтавщині у 15 районах із 25 немає дитячого стоматолога, – констатує Людмила Клименкова, головний лікар МДКСП. – Тому наш лікувальний заклад можна назвати не тільки міським, а й обласним, адже в допомозі ми не відмовляємо жодній дитині, незалежно від місця її проживання. Аби потрапити на прийом до лікаря, батьки або телефонують і записують дитину заздалегідь, або ж привозять просто в часи прийому. Невідкладну допомогу надають одразу. Хочу сказати, що в нас працює дуже досвідчений колектив, а наші лікарі люблять дітей і вміють знайти підхід до кожного юного пацієнта.

За словами Людмили Іванівни, міська влада та Управління охорони здоров'я міста з розумінням ставляться до потреб їхнього закладу. У рамках програми «Дитяча стоматологія 2008-2012 рр.», спрямованої на реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я щодо забезпечення доступної кваліфікованої стоматологічної допомоги кожній дитині міста, були виділені кошти на вирішення нагальних проблем МДКСП. Протягом цього часу капітально відремонтували другий поверх приміщення поліклініки, провели косметичний ремонт на першому, закупили обладнання.

– Завдяки міському голові Полтави Олександру Мамаю та начальнику міського управління охорони здоров'я Cергію Котову торік ми отримали 250 тисяч гривень, на які капітально відремонтували кабінети, що тривалий час не функціонували, – говорить пані Людмила. – Тепер маємо кабінет гігієни порожнини рота, де діти можуть перед візитом до лікаря почистити зуби, а найменші – навчитися правильно це робити. Є кабінет лікування слизової оболонки рота. Це особливо потрібно, оскільки зараз багато маленьких дітей хворіють на стоматити та молочницю. Відокремили також кабінет для лікування дітей з інфекційними захворюваннями, обладнали чудовий терапевтичний кабінет. Усюди встановлена найновіша техніка, тож зросла продуктивність роботи, ми маємо змогу надавати кваліфіковану допомогу, використовуючи сучасні технології та матеріали.

На сьогодні у ДМКСП, крім терапевтичного, працюють хірургічне й ортодонтичне відділення, відкритий кабінет пародонтології. Тут виготовляють індивідуальні зйомні апарати для вирівнювання прикусу.

Молочні зуби в дітей потрібно лікувати обов'язково!

У своїй практиці полтавські стоматологи все частіше зустрічаються з каріозними захворюваннями в дітей, у яких тільки недавно прорізалися зуби. Медики категорично не радять ігнорувати такі ранні прояви.

– Батьки помилково вважають, що коли перші зубки хворі, то їх не треба пломбувати, мовляв, усе одно зміняться, – розповідає Валентина Вікторівна. – Проте це зовсім не так. Незважаючи на те що карієс у дітей проходить безсимптомно і серйозні пошкодження виявляються уже на пізньому етапі, усувати проблему треба. Так, якщо бічний зуб сильно пошкоджений, він може вплинути на зародки постійного зуба, і тоді вже постійний проріжеться хворий або не проріжеться взагалі. І не треба боятися, що дитина кричатиме чи пручатиметься під час лікування. Ми маємо сьогодні нові матеріали, котрі дозволяють проводити лікування без болю і навіть іноді без апаратного втручання. Нещодавно наша поліклініка отримала нові засоби для лікування циркулярного карієсу. Якщо раніше після посріблення залишалася чорнота на зубках, то зараз ця рідина не дає темного відтінку. Для лікування глибокого карієсу теж маємо спеціальні препарати, що дозволяють обійтися без бормашини.

У Полтавській ДМКСП проводять лікування і з використанням поверхневої седації (легкий наркоз). Його застосовують у тих випадках, коли інші методи полікувати зуб дитині не мають ніякого успіху через небажання маленького пацієнта.
– У нас працює лікар-анестезіолог, тож усі маніпуляції проводяться при необхідності під його наглядом. Тому до нас їдуть з дітьми не лише з Полтавщини, а й з інших областей, – підсумовує Валентина Товма.

Ретельний підхід до профілактики хвороб порожнини рота вже дає хоч поки що і невеликі, але оптимістичні результати. За останній рік захворюваність на карієс серед дітей у місті знизилася на 3,5%, а інтенсивність карієсу серед 12-річних полтавців зменшилася на 0,6%.
Оксана Ханас, 15.02.2013, 13:571836
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень