25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

«Її талант поєднав гаряче серце громадянина і світлий розум філософа»

25 лютого відзначили 142 річницю з дня народження видатної поетеси Лесі Українки.

У день народження великої доньки українського народу в залі Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді відбувся вечір, присвячений її літературній творчості.

– Наша землячка не випадково взяла собі псевдонім Леся Українка, – наголосила Віра Мелешко, науковець Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка. – Із цим ім'ям вона й увійшла у велику літературу.

Народилася поетеса в місті Новоград-Волинському Житомирської області. Її мати, Олена Пчілка, мала шестеро дітей, займалася їхнім вихованням, рівень якого був такий високий, що їх брали зразу до шостого класу гімназії. Леся не ходила до школи, бо в сім років захворіла на туберкульоз. Завдяки матері дістала різнобічну, глибоку освіту, знала більше мов, вітчизняну і світову літератури, історію. Дев'ятилітньою дівчинкою почала писати поезії. Перша збірка її творів вийшла у Львові 1893 року під назвою «На крилах пісень». Друга збірка – «Думи і мрії» – розповідає про літературну боротьбу поетеси, яку ставили на чолі нації, відводячи роль митця світового культурного простору. Іван Франко назвав Лесю Українку «єдиним мужчиною на всю літературну Україну, який шукає того месію, що поведе народ до щасливого майбуття». Наша землячка (по материнській лінії) не раз бувала в Гадячі, милувалася його краєвидами, передаючи враження у своїх поезіях.

Усе коротке життя Лесі Українки сповнене такого творчого горіння, такої жадоби роботи до самозабуття, нею стільки зроблено в галузі літератури, що вистачило б на життя кількох. Вона жила в час, коли поезія повинна була бити у великі дзвони на сполох. І Леся Українка успішно виконала цю історичну місію в поезії нашої країни початку XX століття. Її талант поєднав гаряче серце громадянина і світлий розум філософа з жіночою ніжністю та грацією.

На екрані зали – слайди із життя і творчості Лесі Українки з коротким коментарем.

Про значення особистості Лесі Українки розповів і протодиякон Олександр. Він передав вітання від владики Афанасія і зазначив:
– Її життя – приклад для нас. Своєю мовою, силою думки вона підкорила увесь світ.

Відома полтавська поетеса, лауреат загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання» Дар'я Горлиця піднесено прочитала власний вірш про Лесю Українку. А скрипаль Антон Нестеренко порадував аудиторію «Баладою про дві скрипки» Володимира Івасюка, яка прозвучала як данина багатогранному таланту великої поетеси. Зразковий ансамбль фольклорно-стилізованого танцю «Плай» ОЦЕВУМу виступив з композицією «Пори року».

На вечорі була присутня Надія Коркішко-Воронцова – продовжувачка роду Драгоманових по материнській лінії. Полтавка наділена неабиякими талантами: пише картини й вірші, співає у хорі ветеранів при міському Будинку культури, є лауреатом мовного конкурсу «Українська мова – мова єднання» та лауреатом премії імені Володимира Малика в номінації «Мистецтво і скульптура».
Лідія Черпакова, 06.03.2013, 10:291140
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень