25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Олександр Удовіченко: Головне сьогодні — не збавляти цього темпу, а рухатися далі

Практично всі соціально-економічні показники розвитку мають на Полтавщині позитивну динаміку. Про це йшлося і на розширеному засіданні колегії ОДА та регіональної дорадчої ради з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яке відбулося цими днями. Найперше завдання виконавчої влади і місцевого самоврядування – займатися розвитком економіки держави, а не вдаватися до політичних перипетій. На цьому наголошував голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко і на брифінгу для журналістів.

«Радує те, що Полтавщина сьогодні у п'ятірці кращих по основних показниках соціально-економічного розвитку. А по фінансових – ми треті-четверті в державі. Приблизно такі результати і за 2012 рік. Тому головне сьогодні – не збавляти цього темпу, а рухатися далі. Хоча ми розуміємо, що ринки сьогодні звужуються, нашим партнерам складніше й складніше знаходити партнерів зі збуту продукції, насамперед машинобудування», – зазначив Олександр Удовіченко.

– Олександре Васильовичу, за останні три роки, відколи працює ваша команда, лише 2010-й був порівняно сприятливим економічно – з огляду на загальносвітові та загальноукраїнські тенденції. Як на Полтавщині вдавалося не лише тримати ситуацію під контролем, але й помітно просуватися вперед?
– У 2009 році спад ВРП регіону складав 13%, але завдяки виваженій антикризовій політиці нам вдалося досягти позитивної динаміки, стабілізувати ситуацію в основних галузях виробництва. І вже у 2010-му темп приросту ВРП становив 9,5%, що вивело область на третє місце в державі після Києва та Дніпропетровської області. Зростання ВРП на 2012 рік – у межах 5-7%, прогноз на 2013 рік – 5,5%. Загалом же Полтавщина формує нині понад 4% валового регіонального продукту України та входить до групи лідерів серед індустріально розвинених територій.

– Звісно, загальносвітові кризові явища негативно позначилися і на ситуації в промисловому комплексі області.
– Так, в умовах значного зменшення експортних можливостей підприємства були змушені змінити вектор свої діяльності, зокрема в напрямку забезпечення потреб внутрішнього ринку та освоєння нових зовнішніх ринків збуту на основі виробництва високотехнологічної продукції. Це сприяло тому, що у 2010 році приріст промислового виробництва склав 12,6%, перевищивши загальноукраїнський показник більш як на півтора відсотка. Технологічна модернізація промисловості забезпечила високі темпи зростання виробництва в провідних галузях у 2011 році: машинобудуванні, металургії, хімічній, харчовій промисловості та виробництві будматеріалів – від 7% до 17%.

Незважаючи на другу хвилю рецесії, у 2012 році за рахунок активізації інвестування та структурного оновлення виробничих потужностей вдалося утримати позитивну динаміку приросту виробництва в наших, так би мовити, головних галузях – машинобудуванні (7,2%), нафтопереробці (5%).

– А якщо конкретніше?
– Так, Крюківський вагонобудівний завод установив своєрідний рекорд, виготовивши 11 тис. вантажних вагонів, а виробництво зросло тут на 12%. «Кредмаш» збільшив виробництво продукції в 1,3 разу, а «Полтавхіммаш» – в 1,8 разу. Кременчуцьким НПЗ нарощено виробництво бензинів на 10%, а палива для реактивних двигунів – на 16%. У цілому обсяги промислового виробництва торік збереглися на рівні попереднього року на тлі загального спаду виробництва в Україні (98,2%).

– А от для аграріїв рік був не дуже сприятливий…
– Найбільший урожай область зібрала у 2011 році – понад 5 млн тонн. Але й торік хлібороби області зібрали третій за обсягами врожай зернових за роки незалежності – близько 3,6 млн тонн – найбільше в Україні.

Варто зазначити, що стає на ноги і тваринництво. За 2010 – 2012 роки в усіх категоріях господарств області суттєво нарощено виробництво тваринницької продукції, зокрема м'яса та молока. Область постійно займає перше місце в Україні по поголів'ю великої рогатої худоби, корів і виробництву молока в сільгосппідприємствах.

– Чи відчули це на собі селяни?
– Три роки поспіль в області високий рівень орендної плати за використання земельних паїв. Нині він складає 4,2% вартості землі, що вважається одним із найвищих показників в Україні. Таким чином за 2012 рік виплачено майже 1 млрд гривень! У цілому у 2013 році розраховуємо, що обсяги виробництва валової продукції сільського господарства зростуть на 5,8%.

– Чи може область і надалі розраховувати на інвестиції?
– Протягом 2010 – 2012 років ми доклали максимум зусиль, щоб усунути негативні тенденції в інвестиційній сфері. Нагадаю, що у 2009 році ми «не дорахувалися» 110 млн доларів США іноземних інвестицій, а їх обсяг скоротився на 14%. Але протягом наступних трьох років нам вдалося подолати спад та забезпечити позитивну динаміку іноземного інвестування. Приріст іноземного капіталу в 2010 році склав 80 млн доларів, у 2012-му – 244 млн, а його накопичений обсяг досяг 940 млн доларів.

Аналогічна ситуація склалася і з внутрішніми інвестиціями. Тут переломним став 2011 рік – приріст інвестицій в основний капітал склав майже 20%. У 2012 році очікуємо не менше 10 млрд грн капітальних інвестицій, що в 1,5 разу більше, ніж у 2011 році.

Покращується структура інвестицій – питома вага капітальних видатків підприємств за рахунок банківських кредитів та інших позик у 2012 році збільшилась з 10% до 15%. Зазначу, що в структурі капітальних інвестицій області 3% складають державні кошти – це субвенція з державного бюджету, кошти Державного фонду регіонального розвитку та кошти обласного бюджету (236 млн. грн).

Протягом 2012 року їх спрямовано на 63 об'єкти соціальної сфери, комунального господарства та газопостачання, у повному обсязі виконані роботи на 39 об'єктах. Уведено в експлуатацію 23 об'єкти, зокрема обласний перинатальний центр, дитячий садок «Пролісок» у Котельві, лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ; газопроводи в Гребінківському, Кременчуцькому та Семенівському районах та інші об'єкти.

– Чи дозволило функціонування економіки Полтавщини забезпечити стабільність у бюджетній сфері?
– Так, надходження до бюджетів усіх рівнів характеризуються високими темпами зростання: у 2010 році приріст склав 38% у 2011-му – 42%, у 2012-му – 11% (до 21,3 млрд грн). Вагомі надходження від області й до Державного бюджету: у 2012 році надійшло 17,4 млрд грн – на 8,5% більше, ніж за 2011 рік. Таким чином Полтавщина входить до першої п'ятірки регіонів за питомою вагою надходжень до Державного бюджету (5,4%). Третій рік поспіль в області й найвищі темпи приросту доходів місцевих бюджетів.

– Як це позначається на рівні життя людей?
– Досить сказати, що середньомісячна заробітна плата за 2012 рік становить 2850 грн, і порівняно з 2010 роком вона збільшилася на 35%. Так, у 2012 році реальна заробітна плата зросла на 15,5%, у той час як по Україні – на 14% Про підвищення доходів громадян свідчить збільшення депозитних вкладів у банківських установах, які за останній рік зросли на 23% та склали близько 14 млрд грн, у їх структурі майже 70% – це вклади населення.

– І все ж борги із зарплатні ще залишаються?
– Так, але за три роки нам вдалося суттєво їх скоротити. На кінець 2012 року заборгованість склала 15,4млн. грн, і порівняно з початком 2010 року скоротилася майже на 60%. Протягом 2010 – 2012 років створено майже 18 тисяч нових робочих місць! Це яскраво ілюструє активізацію економічних процесів в області і насамперед розвиток виробництва.

– Отже, практично всі показники економічного та соціального розвитку області мають позитивну динаміку, що свідчить про правильність обраного курсу.
– Підтвердженням цього став й останній рейтинг Мінекономрозвитку, за яким Полтавщина займає четверте місце серед регіонів України, а за економічним розвитком та в фінансовій сфері – друге місце. Три останні роки, як я вже сказав, область постійно перебуває в групі лідерів і забезпечує гідний внесок у розвиток держави.

– Нещодавно на засіданні уряду представлено проект Державної програми активізації розвитку економіки на 2013 – 2014 роки. Що він передбачає?
– Програмою передбачено шість пріоритетних напрямків, основними з яких стали підвищення конкурентоспроможності економіки, покращення інвестиційних умов, підтримка національного товаровиробника та реалізація політики імпортозаміщення. Практично всі проголошені пріоритети визначені як головні і в обласній Програмі економічного і соціального розвитку області на 2013 рік та Програмі розвитку внутрішнього виробництва до 2015 року «Модернізація – стратегічний вибір Полтавщини».

Поточний рік ставить перед нами складні завдання, які не мають обмежуватися антикризовими заходами. Необхідно направити спільні зусилля на вирішення регіональних проблем, що забезпечить зростання економіки, адже це запорука успішної реалізації проголошених главою держави економічних та соціальних реформ.
Павло Долинський, 06.03.2013, 11:131147
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень