25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Захоплення творчістю Шевченка змусило стати колекціонером

У приміщенні Полтавської бібліотеки-філіалу №5 напередодні 199-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка відбувся тематичний захід. На зустріч з учнями Полтавського електрорадіотехнічного ліцею прийшов почесний професор Полтавської медичної стоматологічної академії, кандидат біологічних наук Василь Лазарович.

Життям і творчістю Кобзаря Василь Григорович захоплюється ще з раннього дитинства.
– Я народився в 1930 році на Івано-Франківщині, це територія Західної України, яка до 1939 року перебувала під владою Польщі, – пригадує Василь Лазарович. – Проте поляки не чинили утисків українській культурі, у нас у селі була хата-читальня, де я вперше ознайомився з творами Тараса Шевченка. І з того часу любов до українського слова проніс крізь усе життя.

Учні з цікавістю слухали розповіді професора Лазаровича про життя і творчість Тараса Шевченка, про період його перебування на Полтавщині.

На столах перед учнями була розкладена чималенька колекція марок, конвертів і листівок, присвячених Великому Кобзареві.

Найстаріша марка датована роком народження Василя Григоровича – 1930-м, конверти і листівки – початком 1950-х.

– Це захоплення філателією та філокартією в мене почалося в 1951 році, після закінчення вишу, – розповідає Василь Лазарович. – У колекції, яка налічує понад дві сотні різних випусків карток і конвертів, багато цікавих рідкісних екземплярів, є авторські роботи.

Штемпелі на конвертах датовані не тільки радянською поштою, є й закордонні, зокрема зі Швеції та Австрії, де мешкають доньки і внуки Василя Григоровича.

– Це незначна частина моєї колекції, удома маю також марки, листівки й конверти, присвячені Івану Франку, Лесі Українці, Василю Стефанику та іншим відомим українським митцям, – каже професор. – Сьогодні, на жаль, менше видається таких речей, а тому філателія та філокартія в занепаді, більшість колекціонерів «ударилися» в нумізматику. А ще в мене вдома була колекція із шістдесяти різних видань «Кобзаря», але я віддав її сину в домашню бібліотеку.

Спілкувалися учні й на різну життєву тематику. Василь Лазарович розповів, як навчався в одному класі з поетом Дмитром Павличком, як космонавт Феоктистов вручав йому диплом за розвиток космічної медицини, про своє дослідження впливу надвисокочастотних електромагнітних полів (тих же мобільних телефонів) на організм людини. Але улюблена його тема – патріотичне виховання.

– За роки моєї роботи у вишах неодноразово викликали на килим за те, що викладаю предмети українською, – згадував колишній завіду
вач кафедри фізики Івано-Франківського медінституту. – А одного святкового дня мав серйозну розмову з відповідними «органами» щодо свого зовнішнього вигляду. Мені докоряли, чому вдягнув… сині штани й жовту сорочку, а я, чесно кажучи, не мав ніякого «зловмисного» наміру.

Підсумовуючи свій виступ, Василь Лазарович наголосив, що твори Тараса Шевченка – це наша літературна Біблія. Адже такі геніальні, всебічно обдаровані люди народжуються раз на тисячоліття!

– Не соромтеся говорити українською мовою і старайтеся не вживати слів-паразитів. Якщо хоч в одному з вас проросте зернятко того, про що я розповідав, наша зустріч не була марною, – зазначив Василь Григорович.
Володимир Сулименко, 12.03.2013, 14:061500
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень