20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Олег Зарубінський: «Європейський Союз не важливіший для України, ніж сама Україна для ЄС»

Минулої п’ятниці відбулося чергове засідання медіа-клубу «На власний погляд», на якому виступив народний депутат від Партії регіонів Олег Зарубінський. Темою обговорення став візит Президента України Віктора Януковича у Брюссель на саміт Україна-ЄС та проблемні питання на шляху до євроінтеграції.

Олег Зарубінський вважає, що цього року в Брюсселі відбувся неординарний саміт. У спільній заяві за результатами зустрічі, підписаній Президентом України Віктором Януковичем, Головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу та Президентом Ради Європейського Союзу Германом Ван Ромпеєм, є багато позитивних сигналів щодо закінчення періоду охолодження стосунків між ЄС та Україною. Причиною охолодження була безпрецедентна економічна криза в Європі та специфічний політичний клімат у відносинах між владою та опозицією в Україні.

На самому початку свого виступу Олег Олександрович перерахував позитивні моменти із засідання у Брюсселі.
– Факт самого проведення саміту – це вже позитивна новина для України, – зауважив політик. – Чимало уваги на засіданні приділялося таким питанням, як гармонізація українського та європейського законодавства; згода Євросоюзу на участь у реконструкції газотранспортної системи та участь у консорціумі щодо управління українською газотранспортною системою; меморандум щодо початку діалогу Україна – ЄС із поліпшення бізнес-клімату.

На саміті був відзначений прогрес у просуванні України в напрямку скасування візового режиму. Депутат зазначив, що це питання можна було б навіть поставити на перше місце, тому що воно стосується мільйонів людей.

– Що б не казали, але Євросоюз – це та структура, з якою треба поглиблювати стосунки, – наголошує Олег Зарубінський. – Ні на кого молитися не треба, і кумира робити з ЄС не слід, адже в Європі – серйозна економічна криза (приблизно чверть боргів ЄС нині викуплена Китаєм, а ще чверть – Японією), проблеми з Грецією, Іспанією, Італією... Так, в Іспанії безробіття становить 25 відсотків, у Італії державний борг сягнув двох трильйонів євро. Але для нас Євросоюз – певний зразок побудови системи державного управління, більш справедливого суспільства, ефективнішої конкурентної економіки та інше. ЄС – це один з найбільших ринків у світі, високі технології та досвід демократичного суспільства. Тому для України важливо зміцнювати стосунки з Європейським Союзом. Але це не означає, що ЄС важливіший для України, ніж сама Україна для ЄС. Ніхто в міжнародній політиці благодійництвом не займається. Уїнстон Черчилль свого часу сказав, що в міжнародній політиці відносини існують не задля пристойності, а для того, щоб домагатися переваг. І потужні країни намагаються цього добиватися. Євросоюз не з альтруїстичних, а суто з прагматичних причин допомагає Україні. Є три головні причини. Перша – Україна – це не освоєний ринок, з нижчою конкуренцією, ніж у ЄС. А ринки для європейських товарів дуже потрібні. Крім того, у Європі добре пам'ятають 2009 рік, енергетичну кризу через стосунки України та Росії. Тому для них важливо, щоб Україна залишалася передбачуваним і стабільним транзитером енергоносіїв. По-третє, ЄС дуже боїться нелегальної міграції. Україна має величезний кордон з Євросоюзом, і він хоче, щоб Україна не була «постачальником» нелегальних емігрантів.

Також Олег Зарубінський сказав, що в питанні з безвізовим режимом також є певні позитивні просування. Із 2005 року громадяни ЄС можуть приїхати в Україну без візи, проте українці не можуть так само вільно виїхати за кордон. Депутат зауважив, що керівництво країни ставить за мету спочатку лібералізувати візовий режим, а потім скасувати його взагалі.

– Чи дає цей саміт перспективи Україні інтегруватися в ЄС? – запитує і сам дає відповідь політик. – Євросоюз досі не озвучив перспектив членства України, ніде про це не сказано. Максимально, чого ми можемо досягнути, – це асоціативне членство і зона вільної торгівлі. Щодо повноправного членства, то це не можна назвати близькою перспективою, тому що наші партнери не хочуть цього питання ставити. Чому? З різних причин, зокрема з причини кризи в ЄС. У неформальних розмовах чиновники з ЄС говорять, що вони вже поквапилися з прийняттям у ЄС Болгарії та Румунії. Крім того, вони не знають, що робити з 80-мільйонною Туреччиною, яка є асоціативним членом ЄС уже багато років. І нашу 46-мільйонну державу Євросоюзу, очевидно, «перетравити» легко не вдасться. Одна справа, коли до нього входить Естонія з населенням 1,3 мільйона – як половина Києва, а інша – велика Україна, та ще й з такими внутрішніми суперечностями.

Олег Зарубінський наприкінці виступу поспілкувався з журналістами та підбив підсумок, сказавши, що практичні результати саміту в Брюсселі можна буде оцінити, коли ми побачимо, як реалізовуватимуться надалі ці напрацювання та рішення.
Володимир Сулименко, 12.03.2013, 14:293063
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень