19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Своєчасне виявлення артеріальної гіпертензії — профілактика розвитку інсультів

Однією з найпоширеніших передумов інсульту стає артеріальна гіпертензія. Саме вона вважається першочерговим фактором ризику розвитку судинних уражень головного мозку. Детальніше про хворобу розповідає Юлія Матвієнко, міський невролог та завідуюча неврологічним відділенням 1-ї міської лікарні.
– У хворих на артеріальну гіпертензію мозковий інсульт виникає у сім разів частіше, ніж у людей з нормальним артеріальним тиском, – говорить Юлія Петрівна. – Профілактика інсульту при гіпертонії може врятувати життя і зберегти здоров’я багатьом пацієнтам з групи ризику – людям, у яких артеріальний тиск часто перевищує критичне значення 140/90 мм.рт.ст. На тлі гіпертонії розвивається більш ніж вісімдесят відсотків мозкових крововиливів, особливо вразливі люди вікової категорії від 55 до 59 років.

В Україні, за статистичними даними, від гіпертонічної хвороби страждає близько 12 мільйонів зареєстрованих осіб, ще три-чотири мільйони працездатного віку не знають про захворювання в себе.
– Лікарі довго називали високий кров’яний тиск «тихим убивцею», адже людина протягом тривалого часу може просто не помічати порушень в організмі, – говорить лікар. – Навіть якщо у вас чудове самопочуття, треба перевіряти свій артеріальний тиск хоча б три-чотири рази на рік.

Ризик можливого інсульту при підвищеному тискові можна звести до мінімуму лише після звернення до лікаря.
– Слід пам’ятати, що для більшості людей інсульт обертається втратою фізичних здатностей, а інколи й самого життя, – зауважує пані Матвієнко. – Лікування й реабілітація після інсульту тривалі та дорогі, а профілактика інсульту при гіпертонії може врятувати життя і зберегти здоров’я. Світова практика показує, що завдяки одному лише контролю рівня тиску вдається знизити ризик інсульту вдвічі. Єдиним діагностичним заходом для своєчасного виявлення гіпертонії стає обов’язкове вимірювання тиску. Люди, що входять до групи ризику, повинні вимірювати артеріальний тиск хоча б раз на тиждень. В ідеалі варто придбати тонометр, вимірювати тиск щоденно в один і той же час, вносити зміни в щоденник. Показники артеріального тиску в домашніх умовах більш об’єктивні й допомагають краще оцінити ефективність лікування. При цьому нормою вважається середній домашній артеріальний тиск 130/80 мм.рт.ст.

У 2012 році в Полтаві нараховувалося понад 83 тисячі громадян, у яких було діагностовано гіпертонічну хворобу. Це становить 34% дорослого населення. Тобто кожна третя людина дорослого віку сьогодні страждає на гіпертонічну хворобу різної форми.
– Несприятлива епідеміологічна ситуація, що склалася в Україні щодо гіпертонічної хвороби і спричинених нею ускладнень, може бути суттєво виправлена, якщо взяти до уваги той факт, що високий артеріальний тиск успішно коригується, – зазначає Юлія Матвієнко. – Ми маємо надію на істотне поліпшення показників здоров’я населення в подальшому за умови продовження заходів, спрямованих на боротьбу з артеріальною гіпертензією, та при постійно діючій системі профілактики й лікування хвороби. На виконання соціальних ініціатив Президента України та Постанови уряду «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» вперше в Україні запроваджується європейський підхід до ціноутворення на лікарські засоби, метою якого є покращення здоров'я людей та підвищення рівня доступності необхідних лікарських засобів, перш за все для соціально вразливих верств населення. Постановою передбачено встановлення доступних цін на лікарські засоби, що зареєстровані в Україні. Пацієнти сплачуватимуть лише частину вартості, а різницю в ціні аптеці відшкодовуватиме держава.
Раннє виявлення артеріальної гіпертензії і своєчасне її лікування дозволяє попередити розвиток патологічних змін у серці й судинах, а значить істотно продовжити життя людини.
Володимир Оніщенко, 27.03.2013, 16:323064
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень