24 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Прихована небезпека стихійної торгівлі

Протягом останніх років Держсанепідслужба міста Полтави спільно з представниками інших служб, управлінь та інспекцій веде боротьбу зі стихійною торгівлею в місті. Утім, через деякий час торговці повертаються на звичні місця. На жаль, невпорядкована торгівля, що відбувається в умовах повної антисанітарії, – явище звичне і вже давно стало невід’ємним атрибутом нашого життя. Його важко викорінити, проте комісія з ліквідації стихійної торгівлі в місті вживає всіх необхідних заходів для того, аби ця проблема була вирішена. Варто сказати, що продаж продукції «з тротуару» не тільки обмежує вільне пересування пішоходів та автотранспорту, але й стає загрозою здоров’ю споживачів. Однак продавців це зовсім не насторожує, як і той факт, що поряд дорога, пил, вихлопні гази автомобілів. Крім того, вуличні торговці не мають санітарних книжок та інших необхідних документів, залишають після себе купи сміття, порушують громадський порядок, чим створюють незручності для мешканців та гостей міста.

За 2012 рік у Полтаві було зареєстровано 1223 випадки гострих кишкових інфекцій серед городян, з них 778 – у дітей до 17 років. Основним шляхом передачі залишається харчовий через різноманітні продукти харчування, а саме:
– молокопродукти – 228 випадків;
– фрукти та овочі – 201 випадок;
– м’ясні вироби – 216 випадків;
– рибні продукти – 86 випадків;
– кондитерські вироби – 21 випадок;
– соки та напої – 48 випадків.

Усі продукти були придбані жителями обласного центру переважно в осередках стихійної торгівлі, яких на території міста близько 15:
– зупинка автотранспорту перед майданом Центрального ринку;
– вулиця Шевченка, 45, 46, 48, 63;
– вулиця Новий базар (непарна сторона);
– територія біля зупинки «4-та поліклініка»;
– площа Слави;
– вулиця Леніна, 116 (від зупинки громадського транспорту «Оптика» до магазину «Золота осінь»);
– зупинка громадського транспорту «Вул. Фурманова»;
– ріг вулиць Шевченка та Ватутіна;
– територія навколо ринку «Браїлки»;
– зупинка громадського транспорту «Вул. Грушевського»;
– територія навколо ринку «Балковий»;
– провулок Кооперативний;
– вулиця Старий Поділ, 4;
– вулиця Латишева, 31

На об’єктах за вказаними адресами грубо порушуються санітарні норми та правила. Продукція, що швидко псується, реалізується без холодильного обладнання, із «землі», без відповідного маркування та терміну реалізації, власного виробництва, виготовлена в невідомих умовах, продається в безпосередній близькості до транспортних шляхів тощо. Вживання таких продуктів призводить до гострих шлунково-кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед населення.

Так, з січня цього року згідно з Планом заходів щодо ліквідації стихійної торгівлі в м. Полтава, затвердженим головою ОДА від 26.12.12 року №1–65/2427, з метою посилення контролю за забезпеченням санітарного та епідемічного благополуччя населення комісія з ліквідації стихійної торгівлі в місті проводить чергові рейди задля виявлення та припинення торгівлі в невстановлених місцях. Переважна більшість продавців, побачивши працівників міліції, одразу складала свою продукцію і залишала місце торгівлі. Проте були й такі особи, які взагалі не реагували на зауваження. Так, при проведенні рейдів 25 січня, 8 та 15 лютого цього року виявлені випадки торгівлі ковбасними виробами, молокопродуктами без документів, що підтверджують якість та безпечність продукції, ФОП Л.В. Фільчакової на вулицях Шевченка та Чапаєва (біля Центрального ринку). Останні сім років Держсанепідслужбою проводиться робота з ФОП Л.В. Фільчакової стосовно реалізації та зберігання продукції, що швидко псується, без відповідних документів, з грубим порушенням санітарних правил. Матеріали перевірок неодноразово направлялися до МВС України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Полтавського міського управління, прокуратуру м. Полтави та Октябрського району. Крім того, матеріали перевірок висвітлювалися в засобах масової інформації (телебаченні), але позитивних змін не відбулося. На вулиці Шевченка, 29, та на зупинці громадського транспорту «Вул. Чапаєва» ФОП В. Гаврилюк проводив торгівлю рибопродуктами сумнівної якості, в антисанітарних умовах. На території, прилеглій до Південного вокзалу, стихійна торгівля розмістилась на проїжджій частині майдану Слави, де безпосередньо із землі, за різних погодних умов, проводиться реалізація продуктів рослинного та тваринного походження (молокопродукти, яйця, сире м'ясо, птиця, овочі та ін.). Продавці запевняли, що продукти екологічно чисті та найсвіжіші. Але ж це ніким не доведено, оскільки якості таких продуктів ніхто не перевіряв.

У ході рейдів правоохоронці та працівники інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Полтави склали адміністративні протоколи про вчинення правопорушення та провели роз’яснювальну роботу з продавцями стихійних ринків.
Рейди з виявлення та припинення несанкціонованої торгівлі у невстановлених місцях триватимуть і надалі, до того часу, поки стихійні торговці не усвідомлять, що порушують закон і ставлять під загрозу здоров'я покупців.

Жителі міста повинні розуміти: придбаний у невстановленому місці товар у випадкової людини, в умовах, що не відповідають нормам його виготовлення та зберігання, у будь-який момент може обернутися великим лихом для покупця та його родини. Але, на жаль, не завжди громадяни розуміють згубність та небезпеку для здоров'я придбання харчових продуктів у таких місцях. Необхідно, щоб усі жителі міста налаштувались на боротьбу зі стихійною торгівлею. Жодні адміністративні заходи з рейдовими перевірками повністю її не ліквідують, бо попит народжує пропозицію. Єдиний правильний спосіб боротьби – не купувати продуктів харчування й інших товарів у місцях стихійної торгівлі.

Станіслав Руденко, начальник Полтавського міськрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби в Полтавській області
Павєл Москалюк, 03.04.2013, 13:051346
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень