27 червня 2019 • № 26 (1562)
Rss  

Вікторія Солнцева — «золота рибка» з «Дельфіна»

Один із кращих виступів вихованців полтавського плавання за останні роки, що відбувся на чемпіонаті України в Дніпропетровську, не змусив довго чекати на наш візит у ДЮСШ №3 «Дельфін».

Головним завданням було поспілкуватися з тріумфаторкою і справжньою сенсацією цих змагань – Вікторією Солнцевою та її тренером Іриною Астаповою. Завжди привітний директор «Дельфіна» Віктор Міць, користуючись нагодою, розповів про досягнення школи торік та про плани на 2013-й.

– За підсумками 2012 року полтавська ДЮСШ №3 посіла десяте місце серед 69 шкіл України, де культивують плавання, – не приховує задоволення Віктор Михайлович. – Наші вихованці вже активно почали новий сезон. Цього року взяли участь у двох чемпіонатах області і чемпіонатах України серед юнаків та юніорів. Днями повернулися з Дніпропетровська, де відбулися важливі старти – зимовий чемпіонат України серед дорослих і чемпіонат України серед молоді. Це один з етапів відбору на юніорський чемпіонат Європи, чемпіонати світу серед юніорів і дорослих. Наших вихованців у складі збірної Полтавської області було шість спортсменів з чотирнадцяти.

Полтавці в плавальній еліті України

До розмови приєднується тренер-викладач Ірина Астапова.
– У Дніпропетровську змагалися не лише найсильніші плавці з України, а й Молдови, Казахстану, Росії, Білорусі – усього 510 учасників, – розповіла Ірина Львівна. – Усі вихованці нашої ДЮСШ потрапили до фінальних запливів. Призерами серед дорослих стали вихованці обласної ШВСМ майстри спорту Ярослав Денисенко (вільний стиль: 1 місце – 200 м, 2 місце – 400 м) та Любомир Лемешко (батерфляй: 1 місце – 100 м, 2 місце – 50 м, 4 місце – 300 м). Хлопці також вибороли бронзові нагороди в естафеті 4 по 200 метрів вільним стилем. Майстер спорту Лілія Ходня стала призером молодіжної першості у вільному стилі та батерфляї.

Найуспішніше в Дніпропетровську виступила 14-річна Вікторія Солнцева (вихованка обласної ШВСМ), яка виграла чемпіонат України не тільки серед молоді, а й серед дорослих. Результати, показані полтавкою, вражають! Тепер вона триразова чемпіонка України серед молоді на 50, 100 та 200 метрів брасом, дворазова чемпіонка України серед дорослих на 100 і 200 метрів брасом і срібний призер на дистанції 50 метрів брасом. На п'ятдесятметрівці Вікторія поступилася лише колишній вихованці «Дельфіна», учасниці лондонської Олімпіади Марії Лівер, яка нині навчається в Дніпропетровську і на вісім років старша за Солнцеву.

Момент нагородження на чемпіонаті України.
А чом би й не сенсація?

– На всіх трьох дистанціях у брасі Вікторія встановила вищі досягнення України, – каже Ірина Львівна. – На стометрівці брасом результат став юнацьким рекордом України для дівчат до 17 років, на дистанції 50 метрів брасом – юнацький рекорд України (він же – національний рекорд України), але його у фіналі побила Марія Лівер. За європейським молодіжним рейтингом Солнцева виконала норматив на юнацьку Європу, світ і на дорослий світ. На дистанціях 50 і 100 метрів брасом результат Вікторії став другим після олімпійської чемпіонки Лондона Рути Мелітуте з Литви. На 200 метрів брасом – перший результат у Європі серед дівчат 15 – 16 років. Чемпіонат Європи відбудеться в червні, тоді будемо підтверджувати наші зазіхання.

Найближчі змагання, у яких візьме участь Вікторія Солнцева, – це міжнародний турнір «Multinations», що відбудеться 5 квітня в Києві. Тут традиційно представлені плавці дванадцяти європейських держав. На кожній дистанції виступає лише один спортсмен від країни. З нашої області в цих змаганнях, окрім Вікторії, виступить плавчиха з Комсомольська Олександра Конарєва.

Це не акселерація, а норма для жіночого плавання

У свої 14 років Вікторія Солнцева показує дорослі результати. Логічним запитанням до тренера було: чи не занадто стрімко розвиваються фізичні кондиції дівчини?
– У жодному разі. Дівчата дещо раніше, аніж хлопці, показують результати у плаванні, – переконує Ірина Астапова. – От юнакам складніше суперничати з дорослими чоловіками. На жаль, в Україні плавчихи рано закінчують спортивну кар'єру, інколи у 18 – 19 років. Натомість світова тенденція в плаванні йде до збільшення вікового цензу. До речі, на змаганнях у Дніпропетровську в призерах були лише три жінки, старші від двадцяти років.

Знайомтесь: рекордсменка України

Вікторія Солнцева зі своїм тренером Іриною Астаповою.
Починала Вікторія плавати в басейні «Дельфін». Першим і головним для неї тренером була її мама Ольга Володимирівна. Заняття в басейні не завадили займатися танцями, малюванням, музикою.
– Ці захоплення поступово відпали, коли на першості України в Курахово я посіла призове місце у брасі й відтоді повірила в себе, – розповідає Вікторія. – А потім була незабутня поїздка на змагання в Санкт-Петербург, де пліч-о-пліч пливла з учасницями Олімпійських ігор, світовими рекордсменками. І тоді подумала: так я ж не гірша!

Вікторія навчається в 9-А класі НВО №14 м.Полтави, але не в спортивному класі, а з вивченням англійської мови. Щодня перед школою о 6.30 дівчина йде на ранкове тренування, потім уроки з 8.00, вечірнє тренування – о 16.00.
– Це звичайний режим спорт-смена, часу погуляти практично немає, – констатує Вікторія. – Серед друзів маю лише спортсменів. А головний мій друг і наставник – мама, яка перша навчила мене долати перешкоди і йти до мети, вірити в себе і перемагати!
Дівчина розповіла, що всі види плавання в неї йдуть добре. З тренером не робили акцентів на довгі дистанції, наприклад 1500 метрів вільним стилем чи 200 метрів стилем «батерфляй». На відповідальних змаганнях юна полтавка обмежується виступами в брасі та естафетах. До речі, на 400 метрів комплексного плавання серед свого віку Солнцева – одна з найсильніших в Україні.

Не тільки талант, а й працелюбність

За минулий рік Вікторія Солнцева сім разів покращувала вище досягнення України на дистанціях 50 і 100 брасом і п'ять разів – юнацький рекорд країни.

Запитую у тренера Ірини Астапової, як її вихованка налаштовується на перемоги над дорослими, адже вона така ще юна!..
– Очі бояться, а руки роблять, – посміхається фахівець. – Перед стартом налаштовуємося, обговорюємо, як будемо пливти дистанцію, розкладаємо все по етапах. Молодь має менше відчуття страху, бо не так обтяжена відповідальністю.

Своїми успішними виступами на змаганнях Вікторія вже привернула увагу всеукраїнських ЗМІ, щоправда, місцевих поки що не дуже. Фахівці кажуть: «У Полтаві підростає нова «золота рибка».

Коли після нашої розмови Вікторія вирушила до басейну, щоб розпочати чергове тренування, я наостанок поцікавився у тренера секретом успіху її вихованки. «Це не тільки талант, а й величезна працелюбність», – відповіла вона.
Володимир Сулименко, 03.04.2013, 13:461729
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень