24 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Сорок лопат снігу для міста

Народні прикмети віщують: якщо в день 22 березня або день сорока святих ще й заметено сорок закутків – можна чекати ще на сорок морозів. Того дня в Полтаві було безсніжно, але, як показали наступні дні, ненадовго.

Замітало й ламало

На полтавські вулиці під час негоди техніка вийшла оперативно.
Для 13 областей України день 22 березня став вельми складним у погодному плані, але особливо дісталося Київській області. Директор Укргідрометеоцентру Микола Кульбіда тоді зазначав, що ситуація нинішнього року – безпрецедентна:
– Уперше більше ніж за сто років унаслідок циклону, який проходить територією України – у західних, частині центральних і північних областей, – протягом двох діб випало понад 50 мм опадів, що дорівнює місячній нормі. За наступну добу очікується випадання ще 15-20 мм опадів у вигляді снігу та дощу.

Через це ситуація на дорогах Києва та області ускладнилась аж до утворення величезних заторів. Визволяти машини доводилося за допомогою БТРів.

Полтавщину, на щастя, стихія зачепила не так сильно, хоча й відчутно: 22 березня снігу не було, зате це компенсувалося дощем і зниженням температури повітря, що призвело до обмерзання дротів електропередач (у 55 населених пунктах було відключено електрику) та ожеледиці на дорогах. Дороги, щоправда, досить швидко зробили менш слизькими комунальники, але ненадовго: уже ввечері 23-го чекало нове випробування – сніг. Через нього, кажуть на Полтавській автостанції №3, у неділю, 24 березня, довелося відправити додому більшість пасажирів. Щоправда, вони не дуже й засмучувалися – перевізники кажуть, що чимало пасажирів побоювалися виїжджати кудись у таку погоду:
– Того дня на маршрут не вийшли близько вісімдесяти відсотків наших автобусів, – повідомили нам у диспетчерській. – Один з автобусів їздив до села Жуки, ще один – до Петрівки, і то тільки тому, що там пообіцяли дати трактор на випадок, коли автобус застрягне. Але, на щастя, все обійшлося. Уже 25-го рух повністю поновили.

Міжміські рейси лишалися проблемними досить довго. На автовокзалі №2 (на Алмазному) сказали, що до деяких областей жодного автотранспорту взагалі не ходить.
– Мої рідні не можуть виїхати із Сумщини, а от у Харківській області все гаразд. Через сніг не прийшли автобуси на 9.30, 11.15, незрозуміло поки, чи будуть вони взагалі ходити.

Водії розповідають, що навіть після вщухання снігопадів на деяких ділянках дуже складно проїхати:
– Мені й самому доводилося потрапляти в складні ситуації: от на днях застряг у кучугурі, довелося відкопувати автобус, добре, що хоч люди допомогли, – розповідає водій міжміського автобуса Юрій Миколайович. – Судячи зі стану доріг, Полтавщину Бог милував: у нас якщо і не всюди було прибрано, то хоч піском посипали. Хоча були і в нас такі ділянки, де, щоб проїхати, доводилося дуже серйозно знижувати швидкість. А це поламаний графік, запізнення.

Нелегко було і залізничникам: у дні снігопаду рейсів у Полтаві не скасовували, але запізнення потягів були не рідкістю. Поїзд №150 Донецьк – Київ, він же «Хюндай», сніжного 24 березня затримався більш ніж на годину, але все ж дістався пункту призначення.

Не рекордна погода

Ще 21 березня Гідрометцентр оприлюднив попередження про те, що насувається серйозна негода. Попереджали про стихію державну службу України з надзвичайних ситуацій і полтавські метеорологи. Щоправда, не стільки про сніг, скільки про ожеледь:
– 22 – 24 березня територія Полтавщини перебувала під впливом активного південного циклону, який рухався з Одеси на Крим, а з Криму на Запоріжжя та Харків, – розповіла провідний синоптик Полтавського гідрометцентру Олена Панченко. – У Полтаві були сильні опади, але за рахунок того, що випадали вони не настільки інтенсивно та впродовж трьох діб, їх не відносимо навіть до великих – вони були помірними. Більшу біду принесли нам налипання мокрого снігу та ожеледь.

Розповіли метеорологи і про потепління, щоправда, дуже покладатися на прогнози, які дають більшість інтернет-сайтів, вони не радять:
– Уже з 30 – 31 березня полтавці можуть очікувати на підвищення температури. Щоправда, це буде не 20 градусів тепла, а 10-13, але й це вже суттєво. Проте для того, щоб потепління у місті закріпилося, для початку необхідно, щоб остаточно розтанув сніг.

Такої небезпеки, як повінь, полтавцям не пророкують, а от лікарі попереджають метеозалежних: потепління, може, і не буде занадто різким, але звернути увагу на здоров’я і найближчими днями не експериментувати із собою все одно варто.
Сергій Лещенко, 03.04.2013, 14:16942
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень