24 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Робота соціального працівника справді особлива

Торік, на виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича, близько 12 тисяч людей стали фахівцями із соціальної роботи.

Акцент було зроблено на роботу із сім'ями, тому що саме родина – середовище виховання дитини, її позитивного або негативного досвіду, а захист прав і свобод дитини – головне завдання соціальної політики.

Директор Полтавського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Ольга Буднікова.
До моменту введення в штат Полтавського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді фахівців із соціальної роботи діяльність соціальних працівників полягала у тому, щоб надати весь спектр послуг незахищеним верствам населення та сім'ям, які перебували у складних життєвих обставинах. Про ці сім'ї працівники Центру отримували інформацію від лікувальних закладів, служб у справах дітей, правоохоронних органів. Тобто про родину ставало відомо, як правило, у момент гострої кризи.

– Але ж біду завжди краще попередити, ніж потім боротися з її наслідками, – розповідає Ольга Буднікова, директор Центру. Саме тому діяльність фахівців із соціальної роботи Полтавського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спрямована на раннє виявлення кризових сімей, особливо таких, де порушуються права дітей чи людей з особливими потребами, де є підозри на домашнє насилля, а батьки зловживають алкоголем чи вживають наркотичні речовини. Перед нами було дуже відповідальне завдання – розробити систему роботи нових фахівців. Ускладнювалося це завдання тим, що жоден навчальний заклад не готує фахівців такої спеціальності, і ми самі розробляли програми навчання. Але завдання виконали. До речі, Полтавська область першою в Україні запустила проект нового соціального інституту.

Наприкінці минулого року підбивалися перші підсумки роботи нової системи надання соціальних послуг. Фахівці виявили 78 сімей, що потребували сторонньої допомоги і про які до цього моменту не було відомо. Соціальні працівники проводили роботу з відновлення документів, сприяли в працевлаштуванні, у поліпшенні житлових умов, залученні до реабілітаційних програм. Було навіть декілька родин, у яких мами, що самотужки виховували дітей, не мали навіть середньої освіти. Працівники Центру здійснюють соціальний супровід сімей, уживають заходів щодо надання допомоги у своєчасному одержанні ними пільг, виплат, соціальних гарантій. Це необхідність, адже нерідко трапляються випадки, коли люди не отримують належного їм тільки через те, що не знають, до кого і як звернутися або не мають такої можливості через певні обставини.

З початку роботи фахівців у Центрі соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді щодня приймали десятки телефонних дзвінків стосовно візитів нових соціальних працівників, тому, окрім результатів власної звітності та системи моніторингу, ми отримували ефективний зворотний зв'язок від жителів нашого міста. Звісно, це було щось нове і ще не досить зрозуміле для полтавців, утім, більшість ставилася до ініціативи прихильно. Багато людей, особливо похилого віку, дуже раділи, адже прихід соц-працівника – це не зайві кілька хвилин уваги і турботи. Звісно, є й такі люди, які досить негативно ставляться до «непроханих гостей», мовляв, «я вас не кликав, а, отже, ставлюся до вас і вашої роботи вороже». Багато хто поки що сприймає візити фахівців як втручання в особисте життя. Втім, уже перший місяць роботи показав, що кількість таких людей становить приблизно 12% від загальної кількості, а це абсолютно нормальний показник.

У роботі фахівців існує певний ризик власної безпеки. Тут їм нерідко допомагають самі мешканці будинку – ті, хто охоче приймає дільничних соцпрацівників, можуть підказати, до кого із сусідів варто стукати дуже обережно, де можна зустріти агресію. Для більшої безпеки працівники намагаються відвідувати таких людей не по одному, а хоча б удвох. Крім того, соціальна ініціатива не передбачає збору інформації будь-якою ціною і за будь-яких умов – ми не форсуємо події: якщо людина не готова або ж взагалі не хоче спілкуватися з фахівцем, то змушувати її ніхто не буде.

Інколи інформація про неблагополуччя в родинах не підтверджувалась, але ми так і налаштовували нових працівників, що краще пересвідчитись у тому, що з сім'єю все гаразд, ніж пропустити випадок кризової ситуації.

– На сьогодні ми з впевненістю можемо говорити про довіру полтавців до роботи наших соціальних працівників, – підсумовує Ольга Леонідівна. – Тепер уже проводиться двостороння робота, і люди самі телефонують, просять нас зайти в ті чи інші сім'ї, якщо знають, що їм потрібна допомога. Тому я хочу звернутися до полтавців, щоб вони не були байдужими та ділилися своїми проблемами і спостереженнями, адже саме з допомогою жителів міста наша робота справді не буде марною.
Володимир Оніщенко, 03.04.2013, 14:343556
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень