23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

1 квітня: нікому не віримо, співаємо разом з пташками та будимо домовика

1 квітня – День сміху, або День дурнів. Звідки саме родом це свято, на жаль, відповісти важко. Адже звичай веселитися, жартувати й обманювати саме цього дня існує в багатьох країнах. Хоча вважається, що він уперше виник саме у Франції. Але ще стародавні римляни відзначали 17 лютого «свято дурнів». І в стародавній Індії 31 березня жителі відзначали День жартів. Про звичай обманювати 1 квітня свідчать і ісландські саги.

На думку деяких дослідників, прототипом цього свята в еллінів був фестиваль Деметрія, який відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри – Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не призвели – адже її крики були лише обманною луною.

Ще одна гіпотеза пов'язує святкування Дня сміху з весняним рівноденням за григоріанським календарем. Одразу ж після цього давні римляни відзначали свято на честь божества сміху (Кізіз), яке поєднувалося з жартівливими обманами.

За давньоєврейською легендою «перше квітня» – значить «неправда». За переказами, коли тіло Ісуса Христа було викрадено з домовини, начебто на фразу «Христос воскрес!» мала бути відповідь «Перше квітня!».

Шотландці називають першоквітневий обман «гонінням шуліки», французи – «квітневою рибою»; англійці більш категоричні: для них 1 квітня – Свято всіх дурнів.

Дуже цікава німецька традиція. Згідно з нею батьки посилають дітей до рідних, друзів і сусідів, аби ті попросили щось таке, чого не можна отримати: наприклад, голосу собаки, запаху квітів, посмішки чорта тощо. Це має назву «послати у квітень».

Ще за однією версією звичай жартувати 1 квітня пов'язаний з перенесенням нового року. До другої половини XVI століття європейський новий рік починався наприкінці березня. Сама зустріч Нового року відбувалася 1 квітня. Пізніше, за указом французького короля, початок року офіційно стали відзначати 1 січня, але багато підданих продовжували святкувати його 1 квітня. Таких людей називали «першоквітневими дурнями», стало модним їх висміювати.

А наші язичницькі предки відзначали ще одне цікаве свято. Скоріше навіть не свято, а якийсь рубіж. Цей день вважався Днем пробудження домовика. На зиму він, мовляв, подібно багатьом тваринам і духам, впадав у сплячку і прокидався лише зрідка, аби щось зробити у домі. Люди намагалися задобрити незадоволеного домовика кашкою, молочком і хлібом, але, як відомо, до хліба треба й видовищ. Тож цього дня відбувалися гуляння, лунали жарти і сміх, розігрували одне одного весь день. З часом про зустріч весни і «задобрювання домовика» 1 квітня забули, але традиція жартувати й обманювати залишилася. Як залишилася і приказка: «Перше апреля – ходила дуреля!».

А ще 1 квітня – День птахів!

Першоквітневі історичні жарти

Цього дня у 1778 році – американський бізнесмен Олівер Поллак придумав знак долара – $. Чи не тому «зелененький» почав останнім часом «шкутильгати»? А 1808-го імператор Олександр I проголосив «навічне» приєднання Фінляндії до Росії. Але фіни з часом довели, що нічого вічного не буває. А 1875 року англійська «Таймс» 1 квітня першою серед газет опублікувала тижневий прогноз погоди…

У 1950 році західнонімецька газета «Вісбаден тагеблятт» публікує сенсаційну фотографію пілота НЛО, що зазнав аварії поблизу міста. Він іде у супроводі двох офіцерів американської армії. Інопланетянин метрового зросту, у кисневій масці, у нього… одна нога, і пересувається він стрибками. Фотографію передрукують майже всі газети світу. Лише через багато років журналісти зізнаються, що це був першоквітневий жарт: за «інопланетянина» правила дочка одного з колег.

1 квітня 1967 року відбулася прем'єра фільму «Кавказька полонянка». Чи не справді, дуже вдалий вибір? Увесь колишній Союз невпинно й від душі сміється вже понад 45 років!

1995 рік. Тижневик «Собеседник» як першоквітневий жарт публікує матеріал про ненормативну лексику, за що прокуратура Росії порушить проти газети… кримінальну справу.

Що й казати, і сміх і гріх!
Світлана Тренич, 03.04.2013, 14:523043
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень