19 червня 2019 • № 24 (1560)
Rss  

«Театр-кораблик» будували за спеціальним проектом, але довго

Тридцять років тому березневого дня на розі вулиць Пушкіна та Куйбишева відбулося урочисте відкриття новозбудованого приміщення – «Казкового палацу» для Полтавського обласного театру ляльок. Цю подію приурочили до початку весняних шкільних канікул. Новий палац городяни невипадково назвали «корабликом», бо він і справді чимось його нагадує. На омріяне новосілля полтавські лялькарі чекали майже десять років. Чому ж «кораблик» так довго піднімав вітрила, щоб поплисти білосніжним лебедем у казку дитячих мрій, дізнаємося далі.

Наприкінці 60-х років стаціонарне приміщення театру на вулиці Жовтневій, 16 (про нього ще розповімо в рубриці «Ретро-погляд), перестало відповідати санітарно-технічним нормам і почало руйнуватися. Воно і не дивно: адже споруді виповнилося більш ніж сто років! Розуміючи ці обставини, у 1972 році Міністерство фінансів виділило кошти для будівництва нового приміщення. Творцем унікального не лише в Полтаві, а й у всій Україні проекту театру для малечі став архітектор Ю.М.Добровольський. А здійснювала його задум на ватмані і, як кажуть, в «оригіналі» група архітекторів та інженерів під керівництвом директора Полтавського філіалу інституту «Укрміськбудпроект» Бориса Петтера.
На фото 1987 року: відкриття сезону в Полтавському обласному театрі ляльок.
На доволі великій території, яку виділили для майбутнього театру, стояли лише три старі хатинки, щоправда, з великими дворами. Отриманих же коштів Міністерства вистачило лише на початкові роботи, і будівництво швидко призупинилося. Та одна справа – задуми проектантів, а от дати життя театру будівельникам тресту «Полтавпромбуд» було нелегко.

– На тому місці, де закладався театр, агресивні ґрунтові води (тобто ті, що руйнують бетон і метал) заважали роботі. Довелося викачувати воду, класти надміцний фундамент, що стояв би віки, – пояснив ще одну причину затримки будівництва архітектор Борис Петтер.

1978 року будівництво театру знову відновили, споруду повинні були здати в експлуатацію у 1980-му. Розпочалася кладка цегли, яку
постачав за спеціальним замовленням (з добавкою особливих фарб Полтавського м'ясокомбінату!) Малобудищанський цегельний завод. У 1982 році нове стаціонарне приміщення театру поступово добудовується, але вже вкотре, за браком коштів, його зупиняють. Тоді директор театру ляльок С.Г.Ніколаєва звертається до всіх керівних органів міста та області з проханням знайти можливість добудувати новий стаціонар. Її звернення були почуті. Спонсорську допомогу в добудові нового стаціонару надали полтавські заводи «Лтава», «Знамено» та автоагрегатний. На будівництві, крім спеціалістів, ударно трудилися працівники театру ляльок, студенти вишів, учні ПТУ, школярі. І ось нарешті заклад постав у всій величі!

Урочисте відкриття театру ляльок, що відбулося 22 березня 1983 року, у «Зорі Полтавщини» описане так: «Багатолюдний мітинг відкрив голова виконкому міської ради народних депутатів Ю.І.Янко. Він поздоровив юних полтавців, і особливо малечу, з радісною подією. Під бурхливі оплески присутніх начальник БМУ «Цивільбуд» тресту «Полтавпромбуд» О.В.Некрасов вручив символічний ключ дітям – першим відвідувачам театру ляльок. З подякою будівельникам, усім трудящим міста за зведений чудовий палац для полтавської дітвори виступили вихованці міського Палацу піонерів і школярів, артистка обласного театру ляльок Катерина Бугайчук. Перший секретар Полтавського міськкому партії О.Ю.Кива перерізає червону стрічку. Театр ляльок відкрито».

Ця будівля стала першою серед театрів ляльок України, зведена за спеціальним проектом. Вона вражає не лише прекрасним зовнішнім виглядом, а й цікавим внутрішнім плануванням. Зала для глядачів розрахована на 280 місць. М’які крісла, простір, дивовижна акустика, сцена, котру обладнали найсучаснішою на той час технічною апаратурою «Старт-60». Першою виставою, яку побачили діти на сцені нового театру, була «Смілива казка» (Н.Давидова за твором А.Гайдара). Постановку вистави здійснили режисер Ю.Щербань та заслужений художник України В.Безуля. Уперше у цій виставі колектив відмовився від традиційної ширми. Вистава поєднувала в собі роботу акторів у живому плані в масках та акторів з ляльками. У новому приміщенні театру для колективу розпочався період творчого підйому та інновацій.

Згідно з наказом Міністерства культури і туризму України від 12 листопада 2009 театрові присвоєно статус академічного, відтоді офіційна назва закладу – Полтавський академічний обласний театр ляльок.
Володимир Сулименко, 03.04.2013, 15:111016
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень