21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Як уберегти житло від крадіїв?

– Якби люди перестали красти, то статистика кримінальних злочинів зменшилася б відсотків на шістдесят, – говорить Юрій Сулаєв, начальник ВЗГ УМВС України у Полтавській області.

– Найбільша частка з них – крадіжки приватного майна, починаючи від гаманців та мобільних телефонів і закінчуючи речами з житла. Квартирних крадіжок з початку року правоохоронці зафіксували вже понад дев'яносто. Лідерами за їх кількістю залишаються Полтава та Кременчук, дещо позаду Миргород, Лубни та Комсомольськ, а також сільська місцевість.

Поки дівчина готувала чай, кавалер обікрав квартиру

Як показують дані, більшість крадіжок майна здійснені шляхом вільного доступу в приміщення.

– Саме необережність людей та їхня надмірна довірливість найчастіше приводять до того, що вони стають жертвами злодіїв, – констатує Юрій Сулаєв.

– Наприклад, познайомилася кременчуцька дівчина з хлопцем у нічному клубі, наступного дня запросила його додому, а сама пішла на кухню готувати чай. Той швиденько зорієнтувався в обстановці, вхопив цінні речі, зокрема мисливську рушницю її батька, і втік. Потім виявилося, що новоспечений знайомий уже мав дві судимості.

Крадіями можуть стати і близькі родичі. У тому ж таки Кременчуці був випадок, коли племінник зайшов до дядька на гостину, а наступного дня чоловік помітив, що зник золотий ланцюжок вартістю 20 тисяч гривень. Правоохоронці з'ясували: прикраса впала в око небожу, і той здав її у ломбард, а гроші прогуляв.

За спостереженнями правоохоронців, найчастіше квартирні крадії виносять з помешкання те, що може вміститися у кишенях чи невеликій сумці: коштовності, гроші, телефони. Проте іноді це можуть бути й речі дещо більшого розміру, наприклад, сейфи, якщо ті не заховані чи не вмонтовані у стіну або не прикручені до підлоги.

Спонтанні крадіжки здійснюють любителі, серйозні пограбування – професіонали

Крадіжки найчастіше здійснюються спонтанно. Злочинці – наркомани та алкоголіки – у пошуках грошей на чергову дозу чи пляшку. Побачивши відчинену кватирку чи покинуті на короткий час двері квартири, забігають у житло і хапають перше цінне, що на очі потрапляє. У селі переважно крадуть метал або дрібну живність: кролів, птицю, можуть і козу поцупити.

Професійні квартирні злодії на будь-яке житло не зазіхають. Вони довго вибирають об'єкт, відслідковують, хто коли там буває, використовують безліч інших методів. Винагорода за таку детальну підготовку немала. Так, відомий випадок, коли злодій виніс із квартири 300 тисяч гривень. У колі інтересів грабіжників, крім традиційних грошей-прикрас, – ікони, цінні картини, дорога техніка.
– Зловмисники ставлять на двері контрольні «маячки», – пояснює деякі тонкощі Юрій Сулаєв. – Це може бути нитка чи папірець, засунутий у щілину у дверях і не помітний для стороннього ока. Якщо маячки зрушені, значить, у квартиру заходили. Крім того, потенційні крадії перевіряють поштову скриньку. Велика кількість кореспонденції свідчить, що господарі відсутні тривалий час.

Аби не стати жертвами пограбування у період відпустки, міліція радить людям, котрі збираються поїхати на відпочинок, забезпечити у квартирі ілюзію присутності.

– Попросіть сусідів, щоб виймали пошту, періодично вмикали світло у квартирі, – зазначають правоохоронці.

«Гастролери» забезпечують основну статистику по крадіжках із квартир

Найбільше головного болю міліції додають «гастролери», залітні групи з кількох осіб, котрі спеціалізуються на пограбуванні квартир. Приїжджаючи з іншого регіону, вони зазвичай знімають житло або підшукують безгосподарну хату в селі і звідти їздять на крадіжки. За день вони можуть обібрати три-чотири помешкання.

– Щороку ми ловимо дві-три таких банди, – продовжує Юрій Васильович. – Після того як затримуємо чергових «гостей», статистика крадіжок падає на 300 – 500 фактів.

Ще одним способом квартирних крадіжок стає… оренда помешкання.

– У Полтаві мали факт, коли людина здала VIP-апартаменти з євроремонтом, дорогою обстановкою, шкіряними меблями і найсучаснішою технікою нібито подружжю, – пригадує Сулаєв. – За кілька днів орендарі підігнали до під'їзду вантажне таксі, викликане з іншого регіону, і винесли з квартири геть усе, навіть розетки повідкручували. Лишили тільки голі стіни. Сусіди не втручалися, просто думали, що хтось переїжджає.

Обережності замало не буває

Щоб уберегти помешкання від вторгнення непроханих гостей з нечистими намірами, слід знати кілька ключових принципів, за якими діють зловмисники, та дотримуватися простих правил.

* Найбільш привабливі для злодіїв квартири на першому та останньому поверхах. Туди легше проникнути. Тому краще вікна (особливо на першому поверсі) заґратувати, якщо у квартирі зберігається багато цінних речей.

* Відчинені кватирки, поставлені на мікропровітрювання вікна – прямий шлях у помешкання любителя чужого майна. До речі, як показує досвід, найчастіше через склопакети до квартири проникають особи, котрі раніше мали справу з монтажем таких вікон. Вони добре знають, як закріплені вікна та як їх можна легко відчинити.

*Не хизуйтеся обстановкою квартир та статками у соціальних мережах. Особливо це стосується дітей. Якщо помешкання «пасуть», зловмисники скористаються будь-якою інформацією. Не повідомляйте про майбутні відпустки, маршрути, про коштовні покупки та угоди тощо.

*Не тримайте цінні речі на видноті. Якщо маєте вдома великі суми грошей та коштовності, придбайте і встановіть сейф. Кредитних карток ніколи не тримайте поряд з пін-кодом, усі цінні речі ховайте під замок.

*Не ховайте ключів від квартири під килимком перед порогом або за одвірками. Ці місця крадії перевіряють у першу чергу.

* Їдучи з дому на тривалий час, скористайтеся послугами охоронних структур, тим більше, що багато таких фірм забезпечують не лише постійний контроль за безпекою помешкання протягом року, а й укладають угоди на короткий термін (місяць-два).

*Тримайте контакти з сусідами, котрі змогли б проконтролювати все за час вашої відсутності. Залиште їм ключі від квартири (якщо між вами цілковита довіра).

* Не будьте байдужими, якщо стали свідком крадіжки або спроби пограбування. Викличте правоохоронців.

* Не приводьте додому малознайомих людей.
Оксана Ханас, 05.04.2013, 14:542016
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень