24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Право приймати рішення про аборт треба залишити за жінкою

У суспільстві знову обговорюють тему заборони абортів. Поштовхом став законопроект, поданий до парламенту кількома депутатами, що у разі прийняття передбачає кримінальну відповідальність за переривання вагітності.

Наміри народних обранців уже викликали масу протестів і суперечок у суспільстві, поділивши його на два табори: тих, хто підтримує ініціативи, та тих, хто категорично проти.

Ганна Шкоденко, головний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров'я Полтавської області, дотримується думки, що забороняти аборти в Україні сьогодні не можна.

– Ганно Іванівно, ви як фахівець з 35-річним стажем роботи що скажете: чим, на вашу думку, загрожує прийняття подібного законопроекту?
– Однозначно це призведе в першу чергу до різкого зростання так званих кримінальних абортів. До 1953 року, коли аборти були заборонені, щороку фіксувалося сотні підпільних операцій з переривання вагітності. У нашій області, коли люди жили дуже бідно, особливо в селах, щороку двадцять-тридцять жінок зважувалися на кримінальний аборт, три-чотири з них помирали. Просвітницька та профілактична робота таки дали свої результати. Якщо 13 років тому кількість абортів становила 51 випадок на тисячу вагітних, то зараз це лише 12 абортів. Минулого року від кримінальних абортів по Україні померли шестеро жінок.

Як відомо, аборт – це операція по перериванню вагітності, котра фактично проводиться всліпу, оскільки візуально координувати дії лікар не може. Тому маніпуляції повинні здійснювати тільки кваліфіковані фахівці у спеціалізованих закладах. Аборт поза межами лікарні, вдома чи на квартирі у когось – це вже кримінал. І річ навіть не в тому, що аборт зроблений. Така операція в антисанітарних умовах може призвести до тяжких наслідків, починаючи від кровотечі й закінчуючи зараженням організму жінки, а в подальшому до безпліддя,інвалідності, у гіршому випадку – до смерті. До того ж у якості засобів при перериванні вагітності тут користуються тим, що на душу ляже. Це й спиці, й інші гострі предмети, всілякі розчини, що вводять у матку, відвари трав. Остання тенденція – купувати ветеринарні препарати, щоб зірвати вагітність. Як правило, у них значно більша доза діючої речовини, ніж у ліках для людей, тому вони, на думку деяких відчайдухів, краще подіють. Але все перераховане дуже небезпечне не тільки для здоров'я, а й для життя жінки. Тож упевнена, що забороняти аборти ні в якому разі не можна!

– Багато хто апелює до досвіду Польщі, де після заборони абортів демографічна ситуація покращилася, а на закон особливих нарікань немає.
– Якщо жінка вирішила перервати вагітність, вона це зробить. Польки їздять робити аборти у країни Європи або до нас, у Західну Україну. У наших жінок не стільки грошей, щоб кудись їхати, тож вони радше робитимуть цю операцію підпільно.

– Проте багато хто говорить, що жінка, котра вбиває ще не народжену дитину, чинить жорстоко.
– Повірте, для кожної адекватної жінки аборт – це велика психологічна травма. Я вже не говорю про біль та можливі наслідки. Але в житті бувають різні ситуації. От, наприклад, приходить до мене на прийом вагітна на ранньому терміні. У неї вже є двоє дітей, але нещодавно загинув чоловік. То чи гуманно відмовити їй, якщо сталася така трагедія і мати просто не зможе потягнути трьох дітей? Або коли приводять дівчинку-підлітка з інтернату, років 14-15, уже вагітну. Вона й сама нікому не потрібна, а народи вона дитя, що з ним буде? Це зламане життя. Пам'ятаю, як багато років тому в нас була 12-річна породілля. Поки її мати лежала на збереженні вагітності в стаціонарі, вітчим з кримінальним минулим зґвалтував падчерку. Я потім цікавилася долею тієї дівчини. Ніякої долі там немає: і мати гуляє, і донька така ж.

– Але ж аборт може призвести до безпліддя, особливо якщо його робить дівчина, котра ще ні разу не народжувала.
– Раніше, коли аборти проводили за допомогою медичного інструмента кюретки, фактично вишкрібали порожнину матки, звичайно, могли бути певні ускладнення чи запальні процеси. Після проведення підпільних операцій ця вірогідність зростала в рази. Але зараз методика проведення переривання вагітності дуже змінилася. Україна вийшла на міжнародний рівень отримання інформації, наші фахівці беруть участь у світових конференціях та симпозіумах. Крім того, запроваджується методика здійснення безпечних абортів. Полтава стала одним із п'яти регіонів, де зараз здійснюється робота по профілактиці саме безпечних медикаментозних абортів. Подібні програми працюють у Києві, Одесі, Донецьку та на Вінниччині. Також зараз більше операцій з переривання вагітності проводять за допомогою мануальної вакуумаспірації, що виключає пошкодження порожнини матки. Цей проект підтримується швейцарським фондом, а закордонні фахівці навчали наших лікарів.

– Яке сьогодні співвідношення переривання вагітності до народжуваності в області?
– За минулий рік аборт зробили близько п'яти тисяч жінок, а народили близько 14 тисяч. Тобто кожна третя позбавляється вагітності.

– Чому полтавки йдуть на аборт?
– Головна причина – соціальний фактор.

– Але ж зараз держава підтримує народжуваність грошовими виплатами на першу, другу дитину й далі.
– Ви знаєте, сьогодні є чимало сімей, котрі народжують дітей мало не кожні два роки заради виплат і живуть на ті гроші. Але це тимчасові статки. Нащадки ростуть, їх потрібно не тільки одягати-годувати, а й навчати, виховувати. Тому тим, хто про це замислюється й обізнаний з реаліями нашого життя, ніколи і в голову не прийде народити малюка тільки заради грошей від держави. І ще: не завжди наявність житла, роботи в жінки може зупинити її в намірах перервати вагітність. Наприклад, є ситуації, коли вона завагітніла, аби прив'язати до себе коханого, а той усе одно її покинув. У минулому році в області був випадок кримінального аборту на пізніх термінах в одному з районів. Там жінка, мати трьох дітей, завагітніла вчетверте. Сталося так, що вона дізналася: у її чоловіка є ще одна дружина в іншому селі, причому з дитиною. Жінка вже мала пристойний термін, у лікарні їй ніхто аборт не зробив би, та й протипоказань не було. От вона і вдалася до підпільного переривання вагітності.

– Законопроект прописує кілька ситуацій, коли дозволяється аборт. У яких випадках ви як лікар рекомендуєте однозначно переривати вагітність?
– По-перше, коли вагітність несе загрозу життю жінки. В області сьогодні близько двох тисяч жінок, котрі мають екстрагенітальні патології (ЕГП). Це тяжкі форми цукрового діабету, третя-четверта клінічні групи СНІДУ, ендокринопатії, серцево-судинні патології, онкохворі, психічнохворі тощо. Як правило, вагітність і пологи сильно підривають здоров'я жінки. Були випадки, коли матері помирали через три-чотири місяці після появи малюків. А якби вони не народжували, то могли б прожити ще багато років. Саме ЕГП стає основною причиною материнської смертності в Україні.

По-друге, коли є патологія самого плоду. Зараз будь-які відхилення від нормального розвитку можна виявити на 17-21 тижнях вагітності. Якщо патології несумісні з життям чи повноцінним розвитком, відразу радимо робити аборт. Показаннями можуть бути тяжка серцева патологія, відсутність легень, нирок, кінцівок, мозку, гідроцефалія. У випадку попереднього виявлення вади на УЗД її потім підтверджують біохімічними аналізами. Ми направляємо жінок у Харків до медико-генетичного центру або в столицю, в інститут педіатрії, акушерства та гінекології. Для виявлення патологій на ранніх етапах вагітності застосовується інвазивна діагностика, коли вивчається клітина плоду на набір хромосом. Якщо є відхилення від норми (хвороба Дауна, трисомії), жінці пропонують перервати вагітність. Загалом не так просто дати згоду на переривання, це вирішує спеціальна комісія. В області щороку аборт через патологію плоду роблять близько вісімдесяти жінок.

По-третє, коли було зґвалтування. Тут однозначно йде мова про подальшу долю самої потерпілої.

Я б також радила робити аборти жінкам з соціально неблагополучних родин, котрі зловживають алкоголем і наркотиками, ведуть аморальний спосіб життя. Вони або народять хворих дітей, або ж це будуть соціальні сироти з покаліченим життям.

– Церква негативно ставиться до абортів, трактує їх як загублення невин-ної душі. Вам доводилося дискутувати на цю тему зі священнослужителями?
– Звичайно, доводилося. Але я завжди говорю: всі системи організму, серце, мозок у дитині формуються у 10-12 тижнів, а до цього маємо тільки ембріон, це ще не людина. Ніякий лікар не візьметься робити аборт у другому-третьому триместрах. Більше того, зараз багато фахівців узагалі відмовляються проводити цю операцію. Я вважаю, що дітей слід планувати. Маю знайомого духівника, у котрого лише двоє дітей, бо вони з дружиною підійшли до цього питання свідомо. Він не виступає за аборти, але й не настільки категоричний у плані їх заборони. А якщо говорити про один з десяти гріхів «Не убий», то тоді до кожної людини можна застосувати всі десять, і за кожною заповіддю щось та можна знайти. Краще вже позбавитися вагітності на ранньому терміні, ніж потім зіпсувати все життя дитині, приходу якої на цей світ ніхто не хотів. Це, на мою думку, не менший гріх.

– Ганно Іванівно, ситуацію краще попередити. Який на сьогодні стан справ з профілактикою абортів, особливо серед молоді чи соціально неблагополучних сімей?
– У нас в області контрацепція доступна. Уже шостий рік на Полтавщині певні цільові групи безкоштовно забезпечуються засобами захисту від небажаної вагітності. Через центри планування сім'ї вони отримують контрацептиви. Перша цільова група – жінки з ЕГП, яким протипоказано вагітніти. Друга група – молодь до двадцяти років. Третя – малозабезпечені, ВІЛ-інфіковані, жінки, котрі ведуть аморальний спосіб життя (повії, наркоманки, алкозалежні). Особливо важлива така діяльність у селах. Адже там частіше вагітніють підлітки, більше абортів. Тому дуже важлива і робота сімейного лікаря, котрий більш-менш знає контингент, він може проводити профілактичні бесіди щодо запобігання вагітності і правильного використання контрацептивів. Для молоді це переважно презервативи, для жінок, котрі вже народжували, внутрішньоматкові спіралі або оральні препарати.

На останок хочу відмітити, що сьогодні культурні освічені жінки практично не роблять абортів. Вони планують вагітність і використовують засоби контра-цепції. Більше в цьому плані потрібно впливати на підлітків, вибудовувати з ними довірливі стосунки, розповідати про можливі наслідки дорослих утіх. Тому роботи маємо ще чимало.
Оксана Ханас, 30.04.2013, 13:023661
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень