22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

«Моргунівські читання» розширюють розуміння сущого

Федір Моргун – своєрідна епоха в житті Полтавщини. Саме він на посту першого секретаря обкому КПУ став чи не першим із керівників нашої області, який навіть попри різні ідеологічні догми, зі знанням справи і поглядом у майбутнє взявся за докорінне реформування соціально-економічних устоїв полтавського села. Маючи за плечима чималий досвід роботи на цілині, Федір Трохимович з притаманним йому ентузіазмом і безкомпромісністю почав упроваджувати і на Полтавщині ґрунтозахисне землеробство – не лише як основу підвищення родючості полтавських чорноземів, а і як систему принципово нових, прогресивних технологій. «Плуг – бандит, плуг – ворог українського селянина!» – не втомлювався повторювати Моргун, аби переконати не лише керівників-ретроградів, а й простих механізаторів у хибності застарілих уявлень про хліборобську працю. Утім, час усе розставив на свої місця, і нині не лише на Полтавщині, а й по всій Україні вже навіть забувати почали, що існувало колись таке знаряддя – плуг. Навіть з огляду на те що в сучасних умовах і будь-яке міцне господарство він би «пустив з торбою», враховуючи величезні трудозатрати «плужного» обробітку ґрунту.

На жаль, скоро буде вже п’ять років, як Федора Трохимовича немає з нами (він загинув в автокатастрофі 7 липня 2008 року). Але пам'ять про нього живе, його ідеї втілюються і розвиваються не лише безпосередньо в агропромисловому виробництві, а й у науковій сфері. Це ще раз довели традиційні «Моргунівські читання», які відбулися на базі Полтавської державної аграрної академії. Їх цьогорічна тема звучала доволі широко – «Вернадськіанська ноосферна революція у розв’язаннях екологічних та гуманітарних проблем». Адже й академік Федір Моргун у своїй науковій та практичній діяльності повсякчас спирався на філософію геніального вченого Володимира Вернадського, яка вище за все ставила гармонізацію стосунків людини і природи.

На «Моргунівські читання» до Полтави завітало чимало науковців і практиків з усієї України, серед яких були не лише фахівці-аграрії, а й екологи, архітектори й освітяни. Гостей вітав перший проректор ПДАА Павло Писаренко, своїми спогадами про Федора Моргуна поділилися Герой Соціалістичної Праці Євген Золотарьов, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Семен Москаленко, гість з Росії – заступник голови уряду Бєлгородської області Олександр Панін. Під час пленарного засідання розглянуто цілий ряд цікавих тем, з якими виступили директор Національної сільськогосподарської бібліотеки НААН України Віктор Вергунов, проректор з науково-педагогічної роботи Микола Опара, проректор з науково-педагогічної й інноваційної діяльності Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля Семен Холод та інші.

Наступного дня учасники «Моргунівських читань» побували в Котелевському районі, де їх зустрічала голова райдержадміністрації, Герой України Тетяна Корост. Вона не лише ознайомила гостей з перспективами соціально-економічного розвитку району, а й була «гідом» на цілому ряді об’єктів соціального та виробничого спрямування, якими може пишатися Котелевщина. Так, учасники читань побували на одному з переробних підприємств агрофірми «Маяк» та на сучасній тваринницькій фермі, яка зветься дуже красномовно – «Годувальниця». А під час пленарного засідання йшлося вже про перспективи подальшого розвитку Котелевського району. І не лише через призму впровадження так званих екотехнологій, а й щодо перспективи створення тут цілого універсального агроекологічного району.

– Приємно бачити, що справа, яку колись започатковув і в нас на Бєлгородщині Федір Трохимович Моргун, на Полтавщині теж знайшла своїх послідовників, планомірно і неухильно розвивається, – зазначив заступник голови уряду Бєлгородської області Олександр Панін. – Побувавши і в Котельві, і в «Агроекології» в Семена Антонця, я був вражений побаченим. Це, можна сказати, космічний прорив у майбутнє, адже справа, за яку вже нині взялися полтавці, – це майбутнє сільського господарства, а відтак і майбутнє людства. І в цьому і ви, і ми маємо завдячувати людині, поруч з якою пощастило працювати й мені, – Федору Трохимовичу Моргуну.
Віталій Скобельський, 31.05.2013, 11:48898
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень