26 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

У Полтаві експонуються полотна Нікаса Сафронова

Директор виставки Ігор Сафронов презентує картину Нікаса Сафронова "Море. Лето. Отпуск или мечта чиновника"
З 31 травня по 23 червня в Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка працюватиме виставка картин відомого російського художника Нікаса Сафронова «Вибране». Вона містить понад сорок робіт різних жанрів, виконаних і в різних живописних напрямах. Це картини останнього періоду, які ще не встигли осісти в музеях і приватних колекціях.

Напередодні картини експонувались у Харкові, а ще раніше – в Одесі, Дніпропетровську та Запоріжжі. На жаль, сам маестро не зможе відвідати урочисте відкриття через підготовку до операції (нещодавно Сафронов травмував руку). Проте напередодні вернісажу кореспонденту «ПВ» вдалося зустрітися з директором виставки, а «за сумісництвом» і племінником Нікаса Ігорем Сафроновим, поставити йому кілька запитань, відповіді на які можуть зацікавити читачів нашої газети.

– Доброго дня, пане Ігоре, вітаємо вас у Полтаві, розкажіть, будь ласка, про зв'язок Нікаса з українською землею, з полтавським краєм.
– Нікас дуже любить Україну, він давно планував придбати тут дім, в ідеалі десь у гоголівських місцях. Свого часу гостював у приятеля в Шишаках, зовсім випадково побачив мальовничу хату і купив її з… двома гектарами прилеглої землі. Тепер Полтавщина має стати його третьою батьківщиною, після Ульяновська, де він народився, та Москви, де він живе і працює. Можна із впевненістю сказати, що через деякий час ми зможемо побачити красоти полтавського краю на живописних полотнах художника. Звісно, Нікас не омине увагою і Полтаву, адже вона зовсім не схожа на інші міста України, в яких йому доводилось побувати. Полтава дуже зелена, затишна, на вулицях багато молодих симпатичних людей. Отже, будьте готові незабаром зустріти Нікаса під час прогулянки центром міста у пошуках натхнення.

– А що ще або ж хто зазвичай надихає Нікаса на творчість?
– Нікас не має, так би мовити, постійної Музи. Надихнути його на написання картини може що завгодно: вродливі жінки, міста, які він відвідує, люди, з якими спілкується, а коло його знайомих дуже широке. До того ж у Нікаса дуже багата фантазія і колосальна енергетика. Кожен день його життя насичений подіями, а малює він зазвичай ночами. Тому спить максимум три-чотири години на добу.

– Саме енергійності Нікаса і присвячене моє наступне запитання. В усі часи люди мистецтва використовували свої здібності, таланти та зв'язки для того, щоб гармонізувати світ, змінювати його на краще – зупиняти війни, лобіювати прийняття нових законів тощо. Чи використовує Нікас свій міжнародний авторитет, аби робити щось подібне?
– Особисто я вважаю, що кожна людина має вносити свою лепту в гармонізацію навколишнього середовища. Нікас не виняток, його коло спілкування – політики, бізнесмени та митці з різних країн, він допомагає їм зав'язувати знайомства, а іноді навіть і вирішувати деякі важливі питання. Ось, наприклад, колись він відвідав Еквадор, аби написати портрет президента цієї країни, згодом до Москви приїхала ціла еквадорська дипломатична місія, яку Нікас звів із тодішнім мером Москви Юрієм Лужковим, таким чином посприявши налагодженню міжнародних стосунків двох держав. Напевне, це добра справа, проте Нікас не вважає її чимось екстраординарним, це всього лише один з епізодів його насиченого, сповненого цікавих подій життя.

– Нікас не просто відомий, а можна сказати, знаменитий майстер пензля. У чому секрет його успіху?
– Нікас вважає, що для того, аби досягти чогось у цьому житті, потрібно чітко усвідомити свою ціль і робити все можливе для її досягнення. Коли Нікас був ще молодим хлопцем і зовсім не відомим художником, його картини експонувалися на збірній виставці московських живописців. Побачивши знімальну групу, яка робила про виставку репортаж для телебачення, Нікас підійшов до них і попросив: «Зніміть, будь ласка, мене, адже я стану найвидатнішим із присутніх!». Так і сталося, адже він дуже цього бажав. Скромність неприпустима, якщо на початковому етапі не ставити собі найвищої мети, нічого не досягнеш.

– Люди мистецтва часто демонструють ближнім винятково своє творче альтер его. Який у повсякденному житті насправді той чи інший відомий митець, не знає практично ніхто. Наскільки різняться знаменитий художник Нікас Сафронов і Нікас Сафронов-дядько?
– Між цими людьми практично немає різниці. Незважаючи на свою популярність і затребуваність, на людях він такий же, як і в сімейному колі. У його поведінці немає пафосу та патетики. На відміну від багатьох людей мистецтва, з якими я знайомий також завдяки Нікасу, його оминула так звана зіркова хвороба. Він однаково доступний і для сильних світу цього, і для простих людей, яких теж немало у його оточенні. Якщо з людиною є про що поговорити, її соціальний статус зовсім не важливий.

– І на завершення нашого спілкування розкажіть, будь ласка, куди відправлять картини Нікаса після експонування у Полтаві?
– Виставка продовжить подорож містами України, на черзі – Ялта та Київ, потім вирушимо до Пекіна, а звідти – на Кіпр. На цьому шляху також плануємо відвідати Єреван. Подивимося, скільки картин повернеться до Москви наприкінці року, адже полотна продаються, «ціна питання» вирішується індивідуально з потенційним покупцем, декілька картин уже купили українські колекціонери.
– Дякую за цікаве спілкування, будемо очікувати на візит Нікаса Сафронова до Полтави.

Довідка «ПВ»:
Нікас Сафронов – один із найвідоміших і успішних художників сучасності. Кембриджський міжнародний Біографічний Центр вручив йому нагороду «Жива легенда», у США маестро був удостоєний звання «Людина 2004 року». Американські біографи занесли його ім'я до енциклопедичного видання «Геніальна еліта». У 2005 році в Британській академії мистецтв художнику вручили приз «Алмаз да Вінчі» – за видатні досягнення в галузі живопису. У Великобританії ім'я Сафронова включено до реєстру «100 провідних художників світу».
Серед його робіт – портрети Стівена Спілберга, Елтона Джона, Майкла Тайсона, Стінга, Міка Джаггера, Джека Ніколсона, Роберта де Ніро, Хуліо Іглесіаса, П'єра Рішара і Софі Лорен… Не кажучи вже про відомих політиків: Володимира Путіна, Дмитра Медведєва та Віктора Януковича. Нікас має свою студію, що займається продажем живописних картин і портретів, які він пише на замовлення. Більшість робіт російського художника зберігаються в музеях живопису або приватних колекціях.
Павєл Москалюк, 31.05.2013, 12:46925
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень