21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

За кордон — із дитиною

Літо – пора відпусток та відпочинку. Багато батьків у цей період намагаються оздоровити своїх дітей за кордоном. Проте слід зауважити, що правила вивезення неповнолітніх громадян за межі країни чітко регламентуються українським законодавством, а їх порушення може добряче зіпсувати поїздку. Отже, що потрібно знати, перш ніж їхати за кордон із дитиною?

Які документи слід зібрати для виїзду за кордон із дитиною

Згідно з чинним законодавством, дитина, котра не досягла 16-річного віку, має право для виїзду за кордон лише за згодою батьків (або усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Щоб без проблем повезти доньку чи сина в іншу країну, слід мати запис відомостей про дитину в закордонних паспортах батьків (або того з подружжя, з ким їде дитина) або ж неповнолітній повинен мати проїзний документ. Він надає право самостійного виїзду дитини як громадянина України за межі України та посвідчує її особу за кордоном.

Якщо дитина їде без батьків (опікунів, піклувальників), їх згода на виїзд неповнолітнього обов’язкова. Ті, хто супроводжує неповнолітнього громадянина України під час слідування за кордон, повинні мати паспорт, що посвідчує особу, проїзний документ дитини та нотаріально завірену згоду обох батьків.

Як вписати дитину в паспорт чи оформити проїзний документ

Відомості про дітей, які їдуть за кордон разом з батьками (законними представниками), вписуються в паспорти батьків чи одного з батьків (законних представників) на підставі заяви громадянина, у чий паспорт вписуються діти.

Проїзний документ дитини також дає право на виїзд з України і в'їзд в неї та посвідчує особу громадянина України під час перебування за її межами. Його оформляють в органах внутрішніх справ за місцем проживання на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників, якщо неповнолітньому треба самостійного виїхати за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а також відсутність обставин, що обмежують право на виїзд за кордон (лише для дітей віком від 14 до 18 років). Проїзний документ оформляють на три роки або до досягнення дитиною 18-річного віку.

Для оформлення проїзного документа батькам чи законним представникам треба написати заяву. Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, заяву пише той, з ким проживає дитина. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду. На дітей, які не досягли 16-річного віку, до територіального органу або підрозділу, дипломатичного представництва чи консульської установи України та МЗС подається свідоцтво про народження (у разі потреби свідоцтво про належність до громадянства України). На дітей віком від 5 до 18 років, які виїжджають разом із законними представниками і відомості про яких вписуються у їхні паспорти, подаються фотокартки, що вклеюються в ці паспорти і скріплюються печаткою. Для оформлення паспорта/проїзного документа фотокартки подаються незалежно від віку дитини.

Для оформлення проїзного документа дитини подаються такі документи: паспорт, свідоцтво про народження дитини, нотаріально завірений дозвіл на видачу проїзного документа, свідоцтво про розлучення, довідка із ЖЕК форми № 3 (для підтвердження того, що батько не проживає з дитиною). Ускладнений у цьому плані безпосередній вивіз дитини, де згода іншого із батьків обов’язкова.

Як отримати згоду на вивіз дитини

Громадяни, які не досягли 16-річного віку, можуть виїхати за межі України у супроводі одного з батьків або осіб, які уповноважені батьком чи матір’ю, тільки маючи нотаріально посвідчену згоду другого з батьків. У ній має бути зазначено країну, у яку дитина виїжджає, і час, протягом якого вона буде там перебувати, якщо другий із батьків не перебуває у пункті пропуску через державний кордон.

Виїхати за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків можна в таких випадках:
1.Коли другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;
2. Коли у проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном;
3. У разі пред'явлення оригіналів документів або їх нотаріально посвідчених копій:
– свідоцтва про смерть другого з батьків;
– рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
– рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
– рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
– рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
– довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька (при здійснені запису про батька дитини, якщо батьківство не встановлене) під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері.

Отже, найоптимальнішим варіантом є нотаріальне оформлення згоди батька на вивіз дитини. У випадках, коли батько дитини не перебуває на території України існують певні особливості. За консультацією працівників Міністерства закордонних справ України, у такому випадку для вивозу дитини з території України батько дитини повинен оформити відповідну згоду в країні перебування з проставлянням апостилю для країни в’їзду.

Разом з тим закон про виїзд і в’їзд передбачає, що за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду. Таким чином у разі ненадання батьком дитини відповідної згоди єдиним способом можливості виїзду дитини за кордон стає судове рішення.
Оксана Ханас, 13.06.2013, 12:552710
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень