19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Наталія Тимошенко: Своєчасне діагностування меланоми в 95 відсотках випадків гарантує повне одужання

У зв’язку з тим що в Україні почастішали випадки діагностики на пізніх стадіях раку шкіри, фахівці медичної галузі долучилися до всесвітньої програми «Дні діагностики раку шкіри», участь у якій не стала винятком і для Полтави.

Однією з найбільш небезпечних злоякісних пухлин шкіри, що останнім часом зазнала значного розвитку і розповсюдження серед населення, стала меланома. Щоб дізнатися про це захворювання, способи його профілактики та вчасного лікування, ми звернулися до Наталії Тимошенко, лікаря-дерматовенеролога, косметолога вищої категорії 3-ї міської клінічної поліклініки.

– Меланома – це один із видів раку шкіри, що швидко прогресує, його важко діагностувати, і на пізніх стадіях він невиліковний, – говорить Наталія Анатоліївна. – Насторожують і цифри: адже смертність від меланоми в Україні складає майже 95% від кількості інфікованих раком, у той час як у Європі таких випадків зафіксовано лише 5%.

– Наталіє Анатоліївно, скажіть, будь ласка, яка головна причина таких високих показників? Які вікові категорії найбільше підпадають під ризик утворень на шкірі, що потім можуть перерости у невиліковну хворобу?
– Головною причиною таких високих показників у нашій країні стає несвоєчасна діагностика та відсутність методів лікування на останніх стадіях захворювання. Меланома не буває доброякісною, вона апріорі злоякісна, тому без хірургічного втручання її лікувати важко. Особливість хвороби полягає в тому, що вона дуже швидко дає метастази, уражуючи такі життєво важливі органи, як лімфатичні вузли, печінку, легені, підшлункову залозу та інші. Що ж до вікових особливостей, то до найбільш ризикових груп належить молодь. До речі, у чоловіків захворювання на рак шкіри серед усіх інших видів раку стоїть на першому місці, у жінок – на другому. Це спричинено тим, що інколи наша недбалість до власного здоров’я, коли ми не звертаємо уваги на родимку чи пігментні утворення, призводить до їх переродження у місце, де зароджуються клітини меланоми.

– Які симптоми чи утворення на шкірі можуть стати приводом для занепокоєння та спонукати людину звернутися до дерматолога?
– Найперше – кожен повинен періодично себе оглядати. Якщо у процесі самостійної перевірки було виявлено підозріле утворення, просто деякий час поспостерігайте за ним або зверніться за консультацією до дерматолога. Головні ознаки, на які потрібно звернути увагу, – діаметр утворення, його краї, колір. Також треба стежити за тим, чи не з’являються дочірні утворення. Найменша зміна цього утворення – привід для хвилювання. Своєчасне діагностування хвороби в 95% випадків гарантує повне одужання.

– Що вважається основним провокуючим фактором утворення меланоми?
– Найнебезпечніший провокуючий фактор – сонячні промені. Також має вплив на шкіру радіація, викиди хімічної промисловості. До небажаних наслідків може призвести і хронічна травматизація шкіри через умови праці або недбалість людей до власного здоров’я. Та все ж найнебезпечніший сонячний ультрафіолет, що сприяє розвитку раку шкіри. Тому спеціалісти не рекомендують перебувати на сонці в літній період з 10.00 до 16.00, коли сонячні промені особливо активні. Захищати шкіру від сонця потрібно починаючи з березня, коли після зими воно надзвичайно активне, може спричиняти опіки шкіри.

– Тобто любителям засмагати краще відмовитися від цієї звички і не ризикувати своїм здоров’ям…
– За кордоном люди давно вже відмовилися від засмаги на сонці й навіть від соляріїв. У Європі на початку 2000-х років солярії було заборонено як провокуючий фактор утворення ракових клітин. Тому в пригоді кожній людині стане сонцезахисний крем, який потрібно правильно підібрати разом із фахівцем. В аптеці вже з’явилися і медичні препарати проти меланоми, що знижують ризик утворення злоякісних новоутворень.

– Наталіє Анатоліївно, нині вибір сонцезахисних засобів надзвичайно широкий. Можливо, є основні критерії, за якими можна підібрати відповідний індивідуальному типу шкіри?
– Справді, сонцезахисні креми зараз є різні. Їх потрібно обирати згідно з фототипом шкіри, у залежності від її кольору і здатності протидіяти сонячним променям, не обгораючи. Наприклад, якщо в людини світлі очі, колір волосся і світла шкіра, її час перебування на сонці, коли шкіра сама може опиратися сонячному випроміненню, – одна хвилина, а от уже в іншого фототипу – у людей із темними очима та кольором волосся – час опору складає 8 – 10 хвилин. Тому, обираючи крем, треба помножити допустимий час перебування на сонці на число, що написано на кремі («30» чи «50»). У результаті отримаємо той час, протягом якого діятиме захисний крем. Потім потрібно повторно його нанести. Також потрібно звертати увагу на те, чи захищає крем від ультрафіолетового випромінювання типу А (який викликає опіки) та В (сприяє старінню шкіри). Наявність захисту від обох видів означає, що крем забезпечить і хімічний, і фізичний захист.

– Родимки донедавна були звичайним явищем, яке не завдавало людям великих проблем. Нині їм приділяють багато уваги. Як уберегти їх від впливу сонця, щоб вони не спровокували злоякісних утворень?
– Саме через те, що родимки стали турбувати людей, почали звертати на них більше уваги й фахівці. Адже навіть у Полтаві декілька років тому були проведені дослідження, під час яких усіх бажаючих, навіть тих, яких нічого не турбувало, оглянули спеціалісти. Результати були невтішні: у 5% людей було виявлено меланому. Ще один важливий момент – родимки ні в якому разі не можна заклеювати. Шкіра повинна дихати, залишатися сухою. Потрібно слідкувати, щоб навколо них не накопичувалася інфекція, що може спровокувати різні реакції.

– Якщо все ж у людини з’явилося незрозуміле утворення, куди звернутися? Чи потрібне негайне хірургічне втручання?
– У Полтаві є декілька спеціалізованих клінік, обладнаних дерматоскопом. Але найбільш спеціалізованими у проблемі дерматоонкології вважаються фахівці Полтавського обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру. При необхідності, окрім дерматоскопії, для визначення характеру утворення проводиться ще й гістологія, коли береться частина утворення на дослідження. Але все ж на початкових стадіях такі утворення повинні помічати сімейні лікарі, які на сьогодні стали ключовою ланкою у первинному огляді своїх підопічних. Не кожен піде зразу з родимкою чи новоутворенням до дерматолога. Тому сімейний лікар, прослідкувавши за станом здоров’я пацієнта і виявивши утворення, яке його занепокоїть, направить до спеціаліста. Улітку не можна проводити глибокі та травматичні для шкіри процедури. Вони призводять до травмування її структури, втрати меланіну. Шкідливі влітку й лазерні процедури, що проводяться лише у випадках підвищеної життєвої необхідності.

Меланома – це серйозна проблема. Тому краще на ранній стадії видалити небажане утворення і жити далі з невеликим шрамом, ніж померти за півроку від хвороби, що швидко прогресує. Тож за будь-яким утворенням, яке виступає над поверхнею шкіри, потрібно спостерігати. І якщо воно розташоване на місцях постійного травмування (у районі коміра, поясу та інше), краще видалити, адже воно може переродитися. Але пам’ятайте головне – видаляти утворення потрібно лише у спеціалістів після гістології чи дерматоскопії, що підтверджують необхідність негайного втручання.

Ольга Коваленко
Павєл Москалюк, 13.06.2013, 13:033338
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень