24 травня 2019 • № 21 (1557)

Кіокушин карате — захоплення, що стало частиною життя

Неодноразовий переможець престижних змагань з кіокушин карате, срібний призер чемпіонату Європи-2012 Олександр Костенко нині продовжує активно тренуватися і передає свої вміння та досвід полтавським дітлахам.

А все починалося з того, що до третьокласника Сашка Костенка якось у гості завітали його молодший двоюрідний брат Роман Сурков (нині інструктор і переможець численних змагань з кіокушин карате) зі своєю мамою. «Ну що, Саню, збирайся, ми забираємо тебе на карате!» – в один голос промовили гості. Особливого значення цьому Сашко тоді не надав, але швиденько зібрався. Отож перше пробне тренування пройшло на ура і дуже йому сподобалося. Коли мама запитала, чого його навчили, хлопчик захоплено відповів: «Мамо! Нас навчили казати «Бджола!». Мама, звичайно, не зрозуміла, що за «бджола». Виявилося, яскрава дитяча фантазія перекрутила основне слово в кіокушин карате «Ос» (слово, що супроводжує всі поклони, а також підтверджує готовність до бою) на власний манер…
Семпай Олександр Костенко зі своїми вихованцями Анною Момот (бронзовий призер чемпіонату України в Сімферополі) і Єгором Плужником (триразовий чемпіон Полтавської області).
У 1996 році Сашко почав займатися у клубі «Юний патріот» під керівництвом тренера Людмили Семенович. Хлопчик то ходив із великим бажанням, то намагався кинути цю справу, особливо у підлітковому віці. Та, за наполяганням мами, все ж продовжував відвідувати секцію і згодом, подорослішавши, почав брати активну участь у дитячих обласних змаганнях, де займав призові місця.

У 16 років Олександр пере-йшов до ЗОШ №33, при якій діяла секція кіокушин карате, і почав тренуватися у тренера вищої категорії, сенсея (титул учителя в цьому виді спорту) Дмитра Прасолова (нині сенсей Прасолов – президент обласної Федерації кіокушин карате і віце-президент Українського союзу кіокушин карате). Технічні знання і навички, набуті у цього майстра, стали основою злету Олександра, який припав на період його повноліття.

Так, 21 квітня 2007 року хлопець завойовує перше місце на змаганнях у Київській області. 2008 рік – перший серйозний і досить вдалий, як вважає сам Олександр, турнір, результатом якого стала срібна медаль чемпіонату України у ваговій категорії до 70 кг, який відбувся у Сімферополі. У 2009-му посів перше місце на другому відкритому чемпіонаті у Полтаві, ще через рік – також першість на відкритому чемпіонаті Сумської області й чергова перемога на чемпіонаті у рідному місті. 2011 року полтавський каратист переміг на відкритому чемпіонаті Запорізької області «Запорозька Січ» і здобув срібну медаль на чемпіонаті України в Києві. Того ж року вперше взяв участь і в турнірі міжнародного рівня – чемпіонаті Європи в Італії, де довелося позмагатися із чемпіонами континенту, переможцями з інших країн світу.

Але найяскравішим для полтавського спортсмена став 2012 рік. Спочатку була перемога на першості Полтавської області. Далі – березневий чемпіонат України, фактично відбірковий тур на чемпіонат Європи у Будапешті. Тут Олександр посів друге місце, виграв чотири бої з п’яти й отримав путівку на європейську першість.

Підготовка до змагань вимагала ще більшої самовіддачі і максимального часу для тренувань. Готували Олександра сенсей Дмитро Прасолов і заслужений тренер України, головний тренер збірної шихан (головний інструктор у карате) Сергій Всеволодов. На підготовчих тренуваннях, що проходили в Криму, Олександр отримав особливі установки, а також освоїв вправи та комбінації вищого рівня майстра, необхідні для участі у чемпіонаті Європи. Згаданим майстрам він завдячує своїми знаннями і перемогами.

На чемпіонаті Європи у Будапешті, який відбувся у червні 2012 року, Україну представляли учасники з різних регіонів: Херсона, Києва, Донецька. Полтавців було троє – тренер Дмитро Прасолов, Олександр Костенко і Тетяна Івахно. Олександр став срібним призером, а збірна України посіла друге місце. Учасники досі згадують історію, пов’язану з самим кубком, який отримали за виступ у командному заліку: він був таких вражаючих габаритів, що трофей довелося… розкручувати просто в аеропорту Будапешта і перевозити частинами, а вже в Борисполі швиденько збирати для зустрічі з репортерами.

Нині полтавський чемпіон займається власною тренерською практикою. Майстер тренує дітей трьох вікових категорій: 4–6 років, 7–10 та 11–14 років. Усі команди, назви, привітання, назви технічних елементів лунають японською мовою. Викладання кіокушин карате вимагає певних знань як мови, так і культури взагалі. Тож діти, здобуваючи ці знання в процесі фізичних навантажень, усебічно розвиваються.

– Цей вид спорту не має великих обмежень. Кіокушин карате можуть займатися люди різних вікових категорій, починаючи з дітей і закінчуючи дорослими, – говорить Олександр. – І саме в цьому виді спорту гартується характер дитини. Карате розвиває гнучкість, спритність, фізичну силу. Це важливо особливо тепер, коли діти фізично слабкі через надмірне захоплення комп’ютерами і телевізором.