24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Причина більшості лісових пожеж — людський чинник

Літо – чудова пора для відпусток і відпочинку, але гаряча – для лісівників як у прямому, так і переносному значенні. Висока температура повітря дуже часто провокує пожежі. Один недопалок, кинутий на суху траву, може знищити чималу територію. Саме тому протипожежна безпека сьогодні – справа номер один для працівників лісових господарств області.
Мiнералiзован смуги захищають лiс вiд вогню

Як саме проводиться профілактика лісових пожеж, журналістам продемонстрували співробітники Миргородського лісгоспу.
– Територія нашого господарства становить 32,1 тис. га, відноситься до середнього класу пожежної безпеки з коефіцієнтом 2,72, – розповідає директор ДП «Миргородське лісове господарство» Володимир Щербатко. – Близько 45% площі – хвойні насадження, в основному молодняк. Аби захистити ліс від вогню, спричиненого недопалками чи непогашеним вогнищем, навколо лісових масивів уздовж доріг, поряд з місцями відпочинку прокладаються мінералізовані смуги завширшки 2,8 метра. Вони перепиняють розповсюдження вогню по траві й далі в ліс. Нині нових прокладено 258 кілометрів, догляд здійснено за смугами на відстані 1505 кілометрів. У місяць смуги оновлюються два-три рази.

Лісничий Леонід Нос: «З метою недопущення поширення вогню на молодих соснах проводиться обрізка гілок на висоті півтора-два метри».
Створені рейдові бригади, котрі щоденно проводять огляд територій і роботу з населенням.

За словами керівника, найчастіше причиною лісових пожеж стає людський чинник: туристи після відпочинку не загасили повністю вогнище, водії викинули недопалок на суху траву, хтось просто через хуліганство запалив сірник. Проте останнім часом завдяки вжитим заходам кількість лісових пожеж значно скоротилася, як і покращилася система оповіщення про загорання.

– На території лісгоспу є дві пожежні вежі та три спеціальні відеокамери, – продовжує Володимир Миколайович. – Радіус огляду останніх – 25 кілометрів. Якщо десь з’явився дим, камера відразу фіксує територію і визначає точні координати. Люди локалізують вогонь та гасять його.

Для своєчасного й ефективного гасіння пожеж торік за бюджетні кошти був придбаний спецавтомобіль для ліквідації вогню. Нині він перебуває в Гоголівському лісництві.

Директор ДП Миргородський лiсгосп та лiсничий Леонiд Нос демонструють пожежний автомобiль з бочкою на вiсiм кубометрiв води.
– Оскільки наше лісництво – одне з найбільших у лісгоспі й має площу 6,1 тисячі гектарів, то й пожежний автомобіль такого класу надали нам, – говорить лісничий Леонід Нос. – Його переваги над звичайними пожежними авто в тому, що він – всюдихід і пройде навіть у складних місцях. Об’єм його бочки – вісім кубометрів проти двох-трьох на стандартних автомобілях. Це дозволяє боротися з великим вогнем і ефективно його гасити.

Минулого року це авто брало участь у ліквідації пожеж на Херсонщині, звідки екіпаж машини повернувся з похвальною грамотою. Цього року гоголівські пожежники відзначилися в Сумах, де проходили спільні відпрацювання методів гасіння пожеж.

На території лісгоспу також створені рейдові бригади разом із працівниками ДАІ, ДСНМ, правоохоронними органами, котрі здійснюють огляд території та проводять профілактичну роботу з населенням про виконання правил пожежної безпеки, а порушників притягують до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Значному скороченню кількості лісових пожеж дуже сприяло те, що в кожному з лісництв організували та впорядкували місця відпочинку. Як правило, це обгороджена територія зі столиками та навісом, де можна відпочити, влаштувати пікнік. Нині вже є 16 таких місць, по два-три в кожному лісництві й щороку створюється як мінімум одне нове. Поблизу них традиційно встановлюються бігборди, аншлаги та панно, що попереджають про небезпеку пожеж.

Усі вжиті лісівниками заходи сприяли тому, що кількість великих пожеж на території ДП «Миргородське лісове господарство» скоротилася в рази і практично зведена до нуля.

Миргородський лісгосп розташований на території Шишацького, Великобагачанського та Миргородського районів і включає в себе шість лісництв: Псільське, Гоголівське, Чапаєвське, Шишацьке, Комишнянське та Великобагачанське.
Оксана Ханас, 27.06.2013, 16:483649
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень