21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Як пережити літню спеку

Днями настало довгоочікуване зниження температури. Проте вже з п'ятниці, як повідомив директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда, у деяких регіонах, зокрема і в центральному, температура повітря сягне показників майже 40 градусів. На першу половину липня синоптики прогнозують спекотну погоду.

Як поводитися, щоб уникнути фатальних наслідків і зберегти здоров'я? Давайте ще раз прислухаємось до думки лікарів. Поради нам надасть практикуючий лікар-терапевт вищої категорії із сорокарічним стажем, заслужений лікар України, завідувачка терапевтичного відділення 2-ї міської клінічної лікарні м. Полтави Марина Невойт.

– Тіло людини в процесі життєдіяльності продукує теплову енергію. Нормальне теплове самопочуття можливе лише за умови, коли утворена теплова енергія людського організму відповідною мірою віддається навколишньому середовищу, – говорить Марина Миколаївна. – У спеку треба допомагати своєму організму охолоджуватись.

Для цього потрібно:
• Бажано перебувати в середовищі з температурою повітря нижчою, ніж людське тіло, – затінок, приміщення із кондиціонованим повітрям, яке рухається (працює вентилятор, створений протяг за рахунок відкритих вікон) із вологістю в діапазоні 30 – 70%.
• Уникати дії прямого сонячного сяйва, особливо у денний час між 11-ю та 16-ю годинами. Не можна спати на сонці.
• Не перебувати і не залишати близьких, особливо дітей, у замкненому малому просторі, який не вентилюється, наприклад, у автомобілі.
• Одяг повинен бути легким, вільним, прикривати якомога більшу поверхню тіла від сонця. Краще брати речі світлого кольору, з натуральних тканин, що «дихають» і вбирають вологу, не утруднюючи тепловіддачу. Обов'язково вдягати легкий головний убір.
• Не дуже вдягати маленьких дітей, особливо грудного віку. За можливості не надівати на них одноразові підгузки – вони сприяють локальному перегріванню.
При цьому необхідно пам'ята-ти, що різкий перепад температури, наприклад, прихід у приміщення зі значно охолодженим кондиціонером повітрям, тривале перебування під увімкненим кондиціонером чи сильний протяг або значна швидкість роботи вентилятора можуть призвести до переохолодження. Як правило, воно відразу непомітне і призводить до застуди.

Спека і вода

Теплопровідність тканин людського тіла вельми незначна, і, на жаль, розраховувати на тепловий комфорт унаслідок «нагрівання» вами стільця або столу не варто.

– Якщо ж зануритись у прохолодну ванну або застосувати інші водні процедури, коли температура води нижча, ніж вашого тіла, це принесе явне полегшення, – зауважує Марина Невойт. – При цьому слід пам'ятати, що різкий перепад температури при зануренні може викликати небезпечний спазм судин, особливо у людей похилого віку, і навіть призвести до порушення мозкового кровообігу, інсульту. За відсутності тренованості небажане купання у водоймищах із холодною водою (нижчою за 20°С). Це може бути небезпечним для стану органів сечостатевої, дихальної систем, суглобів, особливо за наявності хронічних захворювань.

Входити до прохолодної води треба не поспішаючи, змочивши ступні, кисті, обличчя водою, поступово збільшуючи тривалість процедури.

У спекотний день доцільно постійно мати із собою воду. За необхідності змочувати нею обличчя, голову та інші ділянки тіла, навіть одяг. Удома також можна змочувати тіло, а спекотної ночі за відсутності кондиціонера навіть простирадло, яким укриваєтесь.

Інфрачервоне випромінювання

Людський організм регулює теплообмін також шляхом випромінювання теплової енергії. Він спрацьовує тим більше, чим нижча температура поверхонь, що оточують людину. У спеку ж людина, навпаки, перебуває під загрозою теплового інфрачервоного випромінювання від інших нагрітих предметів (асфальту, піску, будівель тощо).
– Внаслідок цього в організмі відбуваються патологічні біохімічні зміни, зменшується насиченість крові киснем, знижується венозний тиск, уповільнюється кровообіг, і, як результат, відбувається порушення діяльності серцево-судинної і нервової систем, – пояснює Марина Миколаївна. – При цьому теплове випромінювання короткохвильового діапазону глибоко проникає в тканини, розігріваючи їх, викликаючи втому, пригнічення уваги, підсилення виділення поту, а за тривалого впливу призводить до теплового удару.
Довгохвильове випромінювання поглинається винятково шкірою і викликає головним чином опіки. Тому для охолодження навколишнього середовища доцільно, наприклад, зрошувати водою поверхню асфальту та інші нагріті предмети, створювати «зелені куточки», штучні водойми у дворах, влаштовувати штучний затінок за допомогою парасольок, маркізів чи навісів.

Найбільший ворог –висока вологість повітря

Найбільш загрозливим для організму людини вважається перебування в середовищі із підвищеною температурою понад 30°С і збільшеною вологістю повітря.
– Вологість повітря понад 80 відсотків утруднює й унеможливлює випаровування зі шкіри, створюючи «ефект сауни», – пояснює Марина Невойт. – При цьому піт не випаровується, а стікає краплинами по шкірі, не охолоджуючи, а лише виснажуючи організм за рахунок втрати солей і зневоднення. Тривале перебування у такому стані загрозливе для життя.

Як уникнути небажаних наслідків:
• У спеку доцільно компенсувати втрачену вологу вживанням достатньої кількості рідини із мікроелементами: натуральних соків, узварів, квасу, компотів і навіть просто підсоленої води із розрахунку 1 – 2 г кухонної солі на один літр рідини. Приємно і корисно, якщо ці напої будуть охолодженими до 25 – 30°С. Вони зігріються у ротовій порожнині до оптимальної температури 36°С, коли ви будете вживати їх маленькими ковточками, і охолодять тіло.
• Не вживайте крижаної води або напоїв. Це досить некорисно для шлунково-кишкового тракту, патологічно прискорює його моторику, порушує роботу травних залоз і також може призвести до застуди.
• Не вживайте солодких газованих напоїв. Вони не втамовують спрагу, а провокують бажання пити їх ще більше. За хімічним складом вони штучні, не корисні, висококалорійні і, навпаки, можуть нашкодити здоров'ю.
• При фізичному навантаженні необхідно вживати рідину приблизно кожні 20 хвилин, незалежно від наявності відчуття спраги, оскільки останнє в спеку з'являється лише при втраті значної кількості рідини. А в спекотному кліматі втрата рідини й електролітів може виявитися критичною для стану вашого здоров'я.
• Якщо ви страждаєте на хронічне захворювання, влітку обов'язково продовжуйте прийом призначених ліків. Помилковий підхід – робити «канікули» від лікування. Особливо уважними повинні бути хворі на серцево-судинні захворювання і не пропускати прийом серцевих засобів.

Якщо ж ви почуваєтеся недобре і звичайні профілактичні заходи не подіяли, не відкладайте і зверніться по професійну медичну допомогу негайно! Гарного вам літнього відпочинку!
Наталія Вісич, 08.07.2013, 11:343065
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень