25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Уже понад сотню літ полтавців радує Каштанова алея

Справжня окраса Полтави – її парки та сквери, яких у місті близько трьох десятків. У 2013-му виповнюється сто років від того часу, як на кілометровій ділянці вулиці Жовтневої (колишньої Куракінської) зазеленіли молоді каштани. З 1970 року Каштанова алея є ботанічною пам’яткою природи. Вона нагадує про переможні дні, коли воїни Петра І йшли з поля битви назустріч захисникам Полтавської фортеці, рухаючись із заходу на схід. У цьому ж напрямку в 1913 році полтавські гімназисти висадили перші 300 дерев. Подію цю приурочили до святкування 300-річчя царської династії Романових. Щоправда, такої інформації в жодному з путівників радянського часу ви не знайдете. У деяких публікаціях лише зазначалося, що Каштанова алея була закладена в 1909 році до 200-річчя Полтавської битви.

Згодом площа алеї, яка тягнеться від вулиці Сінної до площі Зигіна, склала 4 га, а кількість дерев зросла до 400. Бульвар як елемент планувальної структури міста не був знищений під час військових дій 1941 – 1943 років, але пошкодження мали загрозливий характер. У 1951 році архітектурно-планувальна майстерня Полтавської обласної проектної контори «Облпроект» розробила комплексний проект благоустрою Жовтневої вулиці на відтинку між Київським вокзалом та Круглою площею. Замінити ковану огорожу, котра ізолювала зелені насадження від проїжджої частини, було нескладно. Проблему склала наявність під’їзних шляхів залізничного транспорту до паливних складів і промислових підприємств. Залізниця перерізала у кількох місцях безпосередньо Каштанову алею, а також тротуари і дороги. Унаслідок існування незадовільної та малоефективної системи водовідведення такі частини вулиці затоплювались осінніми й весняними водами на досить великі відстані та ставали непроїзними на тривалий час. Сам бульвар був абсолютно невпорядкованим. Тротуари різнохарактерного мощення – асфальтові, цегляні, земляні – стали непридатними до використання за призначенням. За проектом необхідно було демонтувати залізничні колії та розширити проїжджі частини до 9 м для кожної смуги автомобільного й тролейбусного руху. Ширина бульвару складала 31 м з центральною асфальтованою алеєю у 7м завширшки.
На фото 1970-х років: відрізок Каштанової алеї біля ОЦЕВУМу.
Починаючи з повоєнних років Каштанова алея стала головним місцем проведення суботників трудящих Київського району. Так, у 1953 році тут обладнали Дошку пошани, на яку першими було занесено трудові колективи підприємства «Головенергозапчастина», хлібокомбінату, швейної фабрики, артілі «Спорт» та «Промшвейкооп». Згодом у цьому улюбленому місці відпочинку полтавців з’явилася і Дошка відмінників навчання та галерея передовиків промисловості Київського району. Тепер під каштанами можна було не тільки відпочити, а й дізнатись, чим живуть трудящі району. У 1960-х роках газета «Зоря Полтавщини» започаткувала рубрику «Давайте зробимо так», де читачі мали змогу висловлювати свої побажання й пропозиції. Чого тільки вони не пропонували встановити на Каштановій алеї: шаховий павільйон, літню читальню і навіть стенд перед пам’ятником Зигіну з коротеньким описом про життя героя.

Пам’ятник генерал-лейтенанту О.І.Зигіну в кінці алеї встановили ще в 1957 році, а от на її початку якогось пам’ятника чи «урочистих воріт» не було. Тому в 1999 році напередодні святкування 1100-річчя Полтави на місці входу в Каштанову алею з боку вулиці Сінної встановили… ювілейний «глобус Полтави». Автор пам’ятного знака – архітектурне бюро «А». Сфера діаметром 1,8 метра виготовлена з бетону й пофарбована під чорний камінь. Кріпиться вона на фігурному п’єдесталі висотою 0,45 метра. На металізованій стрічці, яка опоясує кулю, вибитий кирилицею та латинськими літерами напис «Полтава», дата «1100» і поміщені зображення п’яти гербів, які в різний час мало наше місто.

У 2003 році у зв'язку з аварійним станом алеї старі дерева зрубали, а на їх місці посадили нові каштани. «14 травня під час земляних робіт на Каштановій алеї знайшли авіаційну міну часів Другої світової війни. До обласного центру прибули сапери з Кременчука і знешкодили її», – писав «ПВ» (№21 від 23 травня 2003 року). На алеї не тільки омолодили дерева, а й замінили ґратчасту огорожу та бетонні плити. «Каштановою алеєю» назвали ресторанний комплекс, який почав діяти в реконструйованому Палаці дозвілля «Листопад». Хоча нині Каштанова алея не така тіниста, але ж вона ще порівняно молода.

*Консультант Оксана Бєлявська, кандидат архітектури, завідувач кафедри основ архітектури Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка.
Володимир Сулименко, 08.07.2013, 13:573540
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень