22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Що змінилося в пенсійному законодавстві з 1 липня

Ключовим питанням відновлення справедливості у пенсійній системі залишається ліквідація диспропорції у розмірах пенсій, призначених у різні роки.

Єдиний шлях вирішення цієї проблеми – осучаснення розмірів пенсій. Частково це питання вирішувалося через перерахунки пенсій у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, частково – через щорічні перерахунки у зв'язку зі зростанням зарплати в попередньому році.

Відтепер з 1 березня щороку будуть перераховувати пенсії.
Наступний крок на шляху осучаснення пенсій – Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», який набрав чинності з 1 липня. Ним внесено зміни до Законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

Про новації у законодавстві «ПВ» розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області Валерій Руденко.
– Зазначений закон урегулював ряд важливих питань у пенсійному законодавстві, – говорить він. – Тому міністр соціальної політики України Наталія Королевська назвала його першим кроком з модернізації пенсійної системи. «У підсумку оптимізована пенсійна система має стати більш справедливою та орієнтованою на людину», – сказала вона. Нововведення, впроваджені зазначеним законом, стосуються більшості жінок, а також осіб, які отримували допомогу з безробіття, фізичних осіб-підприємців та безпосередньо самих пенсіонерів.

Нововведення для жінок

Відповідно до змін у пенсійному законодавстві жінки отримали можливість включати до страхового стажу період перебування у відпустці по вагітності й пологах, що дозволить їм раніше виходити на пенсію. Період перебування у відпустці – а це 126 днів на одну дитину – зараховуватиметься до страхового стажу при призначенні пенсії. Якщо взяти до уваги, що майже кожна жінка в Україні народжує одну, дві та більше дітей, додатковий нарахований страховий стаж подекуди може становити рік та більше.

…для дітей

Внесені законодавчі зміни передбачають також, що непраце­здатними членами сім’ї будуть вважатися діти до досягнення ними 23-річного віку в період, який не перевищує чотирьох місяців між завершенням навчання за денною формою в загальноосвітніх середніх, а також професійно-технічних і вищих навчальних закладах і вступом в інший навчальний заклад або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем. Донині існуючі законодавчі норми дозволяли зарахувати до непраце­здатних членів сім’ї дітей тільки в період навчання в одному із зазначених навчальних закладів.

Відтепер непрацездатні діти померлого годувальника мають можливість отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців (до цього пенсія виплачувалася лише в період навчання. За таких умов дитині, яка закінчила школу в червні, а згодом розпочала навчання у вищому навчальному закладі з вересня, пенсія за липень і серпень не виплачувалася).

…для пенсіонерів

Окрім того, законодавчі новації вдосконалюють механізм визначення коефіцієнта зарплати за неповний місяць страхового стажу (чинний до 1 липня механізм передбачав при визначенні коефіцієнта зарплати враховувати співвідношення одержаної суми зарплати за декілька днів до середньої зарплати в цілому по Україні за відповідний повний місяць, що призводило до заниження коефіцієнта зарплати, відповідно й пенсії).

Також за законодавчими змінами пенсіонерам надається можливість під час визначення зарплати для обчислення пенсії виключити періоди одержання допомоги по безробіттю (раніше за ці періоди враховувалася мінімальна зарплата, що призводило до заниження коефіцієнта зарплати, відповідно й пенсії).

Урешті-решт Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» запроваджує зміну механізму щорічного перерахунку раніше призначених пенсій з 1 березня поточного року, а саме збільшення не пенсії, як передбачалося донині, а заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому гарантується підвищення заробітної плати на коефіцієнт не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Наталія Вісич, 15.07.2013, 11:342985
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень