21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

«Ласкавий убивця», або Чому люди не підозрюють у себе гепатит С

Минулої неділі відзначався Всесвітній день боротьби з гепатитами. З цієї нагоди в обласному центрі біля ЦУМу в мобільній лабораторії провели безкоштовне експрес-тестування на гепатит С для всіх бажаючих. Полтава долучилася до 30 міст України, де проходила акція «Переможемо С», що мала на меті обстеження людей на гепатит та інформування населення щодо захворювання. Результати виявилися невтішними: з 60 людей, які пройшли перевірку, у семи виявили підступний вірус.

Чим небезпечний гепатит С, що провокує його появу і якими можуть бути наслідки, ми запитали головного лікаря Полтавської обласної інфекційної лікарні Лідію Войтенко.

– Лідіє Леонідівно, розкажіть, будь ласка, що являє собою таке захворювання, як гепатит С, і чому в народі його часто називають «ласкавим убивцею»?
– Така назва гепатиту С – невипадкова. Він протікає практично безсимптомно, людина не відчуває дискомфорту чи болю. Але з часом інфекція може переходити у цироз або рак печінки, що, як правило, закінчується летально.

– Тобто такий діагноз – уже вирок?
– Ні. Цей вірус може знаходитися в організмі постійно. Тільки в одних він у «сплячій» формі і не прогресує, люди живуть повноцінно і довго. А буває навпаки, хвороба активно розвивається, знищує печінку, і носій гепатиту помирає.

– Від чого залежить, житиме людина довго чи ні?
– Таких факторів дуже багато. Це і вік, і стать, і наявність таких хвороб, як цукровий діабет, гіпертонія чи ожиріння, шкідливі звички. Чим більше з перерахованих складових присутні у хворого, тим менше шансів на тривале життя.

– Трансплантація печінки може врятувати у разі цирозу чи раку?
– Інколи вірус вражає і донорський орган, тому трансплантація не стає однозначним спасінням.

– Як передається гепатит С?
– Є два основні шляхи передачі: статевий і парентеральний. Парентеральний – це потрапляння вірусу через пошкодження цілісності шкірного покриву у кров. Заразитися таким чином можна при маніпуляціях нестерильними інструментами під час нанесення тату, манікюрі, педикюрі, пірсингу. Дехто заражається після переливання крові, гемодіалізу.

– Хто у групі ризику?
– На гепатит хворіють як 20-річні, так і ті, кому за 60. Є поодинокі випадки, коли він виявляється у дітей, але це переважно неповнолітні з онкопатологіями, яким часто роблять переливання крові. Загалом же найчастіше недуга вражає молодих (20-40 років).

– Чи можна якось зменшити вірогідність зараження?
– Звичайно. Слід мінімізувати названі вище фактори. Перш ніж вам зроблять тату чи пірсинг, подумайте, чи воно вам треба, і переконайтеся, що всі маніпуляції проводяться одноразовим інструментом. Статеве життя теж має бути впорядковане, з перевіреним партнером.

Із 60 полтавців, які пройшли перевірку, у семи виявили підступний вірус.
– Що за методи використовуються для діагностики гепатиту С і де її можна пройти?
– Найефективніше серологічне дослідження крові. Це досить серйозний і енергозатратний аналіз, що вимагає спеціального лабораторного обладнання, тому він недешевий. Загалом же, якщо є якісь підозри чи причини підозрювати у себе зараження, перевіритися можна у центрі СНІДу, у приватних лабораторіях, донорів перевіряють на станції переливання крові.

– Скільки сьогодні офіційно зареєстрованих носіїв вірусного гепатиту С по області?
– На базі нашого закладу вже понад десять років діє обласний гепатологічний центр, де ведеться реєстр пацієнтів. Нині в ньому близько восьми тисяч людей. Ми проводимо їх постійне диспансерне обстеження, вони отримують базову терапію, в окремих випадках залежно від потреб деяким хворим призначаються противірусні препарати. Зараз у Верховній Раді на доопрацюванні знаходиться програма Кабміну щодо додаткового фінансування для проведення противірусної терапії тим, хто цього потребує. З обласного бюджету виділили певні кошти, що дадуть змогу безплатно пролікувати невелику кількість громадян.

– Чи можна сказати, що хворих більшає?
– Скоріше зростає кількість тих, хто самостійно йде обстежуватися, люди більше починають думати про власне здоров’я. Це додає певного оптимізму.
Оксана Ханас, 02.08.2013, 11:573035
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень