20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Медузи на пляжі: купатися чи ні?

Пора відпусток у розпалі, і багато хто з полтавців уже відпочив або тільки планує поїхати на море. Проте, збираючись під гаряче сонце Криму чи Херсонщини, слід знати: у цьому році спостерігається велика кількість медуз у водах Чорного моря.

Полтавка Ольга Єфімова погодилася на запрошення подруги, котра придбала в Києві путівку на базу відпочинку на березі Чорного моря в селі Приморське в Херсонській області, оздоровити дітей.
– Ірина розповіла, що море там дуже чисте і мілке, база маловідома, тож народу буде мало. Для дітей – це найкращий варіант, – розповідає жінка. – Та й по грошах виходило досить прийнятно. Тож ми зібрали валізи і в передчутті гарного відпочинку поїхали на море.

Проте вже на місці від ентузіазму не залишилося й сліду. Вода була справді дуже чиста, а глибина сягала не більше півтора метра навіть на відстані 200 метрів від берега. Однак накупатися не вийшло: на заваді стали медузи.
– Медуз я побачила вперше за свої 30 років,– розповідає Ольга. – Вони були просто величезні, і їх було настільки багато, що постійно доводилося минати їх. Тому ми з подругою практично не купалися, а заходили у воду й намагалися трохи розігнати медуз, аби мали змогу поплескатися в морі наші діти. Зранку на глибині ще можна було якось «розминутися», а от після обіду мало хто купався.

«Старожили» бази, котрі їздять сюди відпочивати по 10-20 років говорять: такого нашестя медуз вони не пам’ятають.
– Цього року у травні був великий шторм, а потім вітер увесь час у наш бік дме, – пояснює Лариса Паук, мешканка села Приморське. – Крім усього, тут мілина, вода добре прогрівається, тому вони й пливуть сюди. На глибині або у відкритому морі їх у рази менше. Зазвичай масовий наплив спостерігається у кінці липня-початку серпня, але цього року вони прийшли наприкінці червня, чого раніше ніколи не траплялося.

Сітки, що пропонують поставити на пляжах, ситуації не врятують.
– Минулого року в Одесі намагалися захистити пляжі, обгородивши їх сітками, – продовжує Лариса. – Але це нічого не дало. Медузи забили отвори в них, і вже за кілька днів на узбережжях стояв сморід.

Фахівці запевняють: медузи, які мешкають у Чорному морі, для людини безпечні. Проте опіки від їхніх щупалець добряче псують настрій.
– Після дотику щупалець медузи з’являється відчуття, наче тебе пожалили кропивою, – згадує Ольга. – Якщо площа дотику невелика, спостерігається незначний дискомфорт, але якщо уражена значна поверхня, тоді і справді болить і пече. Тому зазвичай відпочивальники носять на пляж пляшки з чистою водою, аби відразу промити опік. Багато хто використовує огірок, щоб зняти біль та свербіння. Для цього його слід розрізати навпіл і змастити уражене місце. Добре допомагає протирання опіків столовим оцтом. Бажано завжди мати при собі мазь з гідрокортизоном та супрастин. Вони допоможуть у тих випадках, якщо опік болючий і довго не проходить.

Якщо ви брали медузу в руки, ні в якому разу не тріть після цього очі чи ніс: ризикуєте отримати набряк слизової або сильний біль і почервоніння сітківки.
Дітей не варто пускати у воду, яка кишить медузами. Якщо маля хоче купатися, дорослий має нести його на руках і вибирати для купання ті місця, де медуз відносно мало, постійно слідкуючи, аби ті не підпливли та не вжалили дитину.

Наостанок зазначимо: якщо їдете на море з дітьми, то найкращим варіантом буде відпочинок на Азовському узбережжі. Там є чисті неглибокі пляжі і практично відсутні медузи.
Оксана Ханас, 02.08.2013, 12:024234
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень