25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Голодомор на Полтавщині, як частина історії роду

У літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського на початку липня відбулася презентація двох книг киянки Ганни Дніпрової «Золоті ворота» та «Цвіте колюча тернина».

Роман «Цвіте колюча тернина» писався протягом трьох років і є автобіографічним, події розгортаються на Полтавщині (Гадяч, Зіньків, Веприк). Цьогоріч виповнюється 80 років пам’яті жертв голодомору і роман є своєрідним літературним вінком усім безневинно убієнним українцям.

Пані Ганна сказала на вечорі: «Я мріяла приїхати в Полтаву, на батьківщину моїх дідусів, бабусь, прадідусів. Мій твір – краплина данини нашим землякам, що пішли у вічність. Книга «Цвіте колюча тернина вже була презентована у українських діаспорах Франції (Парижі) та Австрії (Відні та Зальцбурзі), її добре сприйняли люди різних поколінь».

Цікаво, що ця книга має дві авторські версії – українською та російською мовами. У неї символічна назва – колюча тернина як колючий дріт – символ терору. Автор дослідила державні архівні документи, справи реабілітованих родичів, адже обидва дідусі і мама були репресовані, а першого чоловіка мами розстріляли 1937 року. «Роман оповідає про життя реальної української родини», – розповіла Тетяна Місько, завідувач відділу соціокультурної діяльності ПОУНБ імені І.П.Котляревського, котра вела захід. – Студентка покохала викладача інституту і через усе життя, незважаючи на перешкоди, тортури, пронесла це кохання. Тут чисті і красиві відносини хлопця і дівчини». Книгу оформила донька авторки Лілія, художник-дизайнер.

Збірка «Золоті ворота». Історія України в легендах і переказах» створювалася ще в минулому столітті у співавторстві з Валентиною Тарасенко і Ганною Дніпровою. Вона була запланована матір’ю і донькою як навчальний посібник ще в 1995 році. Але надрукована книга лише 2009 року, коли Валентина Тарасенко пішла за межу. Ганна Дніпрова вважає збірку сімейною книгою, адже фундаторкою була її мама, яка зібрала 40 легенд і переказів, багато історичних відомостей з історії Геродота. Книга написана у віршованій формі і легко читається.

Збірка отримала велику кількість відгуків від літературознавців, літературних критиків та, мабуть, найвищою оцінкою була та. що дав поет Максим Рильський, який одним із перших ознайомився з рукописом книги. Цікаво, що тут зібрано багато топонімічних легенд, як «Яготин», а також про Київську Русь, скіфський період, як «Амазонки». Є серед них і про Полтавщину, як «Рай-дерево» про козака Мамая, котрий привіз коханій Марійці гілку бузку аж із Криму.

Обидві книги автор дарує бібліотекам України, діаспорам країн Європи.

Після Полтави пані Ганна відвідає Зіньків. Нині вона працює над книгою «Легенди про квіти» та романом «Шлях над прірвою», де порушує вічні проблеми добра і зла.

Нині у фондах обласної бібліотеки для дорослих та юнацтва є книги Ганни Дніпрової, а полтавці мають змогу ознайомитися з ними, де історія Полтавщини переплелася з людськими долями та міфами.

Оксана Кравченко, 09.08.2013, 13:031036
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень