15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Перший полтавський готель «Інтурист» перед відкриттям назвали «Київ»

Незважаючи на те що готель «Київ» не вирізняється особливими архітектурними рисами, серед фотографів він вважався однією з «найфотогенічніших» споруд Полтави радянського періоду. Недаремно його знімки прикрашали всі набори листівок про наше місто, які виходили в друк починаючи з 1963 року. Поступово, рік за роком, перший полтавський готель-інтурист дістався до свого 50-річного ювілею.

У повоєнні роки в Полтаві з 1952 року діяв лише один готель – «Театральний», тому потреба розмістити гостей нашого славного міста була неабияка. З 1960 року в Радянському Союзі почалася кампанія зі створення мережі готелів «Інтурист». Місце для такого в Полтаві вибрали на розі вулиць Жовтневої та Сінної. До війни це була територія Сінної площі, де розміщалися паливні склади, тут зберігали дрова, вугілля, гас. Сюди ж підходила залізнична колія. Після війни територію Сінної площі розчистили, і з 1950 року щоосені тут проводили Полтавську обласну сільськогосподарську та промислову виставки. Якраз на місці готелю «Київ» свою продукцію представляли рибні господарства, що тоді розвивалися високими темпами. Тут були вириті великі басейни, у яких плавали коропи, карасі та інша промислова риба. Наприкінці 1950-х виставки перестали проводити, тож площа пустувала, а відповідно з'явилося місце для нової забудови.

Архітектор майбутнього готелю А.Лобода спроектував споруду в сучасних архітектурних формах. Будівельники управління №1 «Облбудтресту» розпочали роботи зі зведення готелю «Інтурист» у 1960 році, і через рік уже був готовий каркас. Навіть за місяць до відкриття, коли опоряджувальні роботи завершували трести «Полтаважитлобуд» та «Південелектромонтаж», газети писали про готель саме з такою назвою. Звідки взялася назва «Київ», невідомо, можливо, тому, що готель розташований у Київському районі. Це так, лише версія. Уперше у пресі готель під назвою «Київ» згадується 12 серпня 1963 року: «У центрі Полтави на широкій зеленій магістралі будівельники спорудили п'ятиповерховий готель «Київ», облицьований світлими плитками. Просторий світлий вестибюль, м'які меблі виробництва карпатських майстрів, мармур і яскраві барвисті тканини – усе це милує око й створює затишок. На першому поверсі ресторан «Київ», у якому меблі й архітектурні вирішення в полтавському стилі. Зовні на стіні з боку Жовтневої вулиці красується викладений з кольорової кераміки великий серп і молот – символ непорушної єдності робітників і селян. Дивіться, заокеанські гості, наш союз нікому не роз'єднати».

На урочистому відкритті готелю й ресторану побували голова промислового облвиконкому М.Д.Оніпко та секретар промислового обкому КПУ К.Ф.Андрейко. Роблячи екскурсію для гостей, перший директор готелю «Київ» Клавдія Старшинова розповідала: «У нас на кожному поверсі велика й мала вітальні, де можна подивитися телевізор, почитати свіжі газети й журнали. У готелі 180 номерів, у 80 встановлені ванни й душі, в інших умивальники. Є чотири кімнати «люкс» з усіма вигодами. У ресторан можна зайти з вестибюля через широкі скляні двері або ж через парадний вхід з вулиці. Просторий зал оформлений в українському стилі: розпис стін, драпіровки, куманці…
На фото 1980 року: у готелі «Київ» зупинялися артисти, які виступали на концерті «Здрастуй, вогонь Олімпіади-80». Другий ліворуч Анатолій Мокренко, далі Герман Юрченко, Валерій та Антоніна Мареничі, другий праворуч Дмитро Гнатюк.
Кращі номери готелю, зокрема «люкси», вікнами виходили на вулиці Жовтневу та Сінну. Перед очима гостей відкривався чудовий краєвид міста, та й шум вулиці особливо не докучав… попервах. Згодом рух транспорту став більш насиченим, а деякі «зіркові» відвідувачі вимагали тиші, тож довелося переводити частину люксових номерів вікнами у двір.

Хто були першими іноземними гостями готелю, на жаль, історія замовчує, але за п'ятдесят років його відвідало чимало поважних гостей, серед яких відомі артисти та спортсмени. Був тут у 1968 році знаменитий воротар Лев Яшин, а в 1980-му готель заселили факелоносці й учасники святкової програми, присвяченої естафеті вогню Олімпіади-80. Колишній директор обласної філармонії Герман Юрченко згадував, що йому частенько доводилося селити артистів у готель «Київ», де завжди знаходив спільну мову з його адміністрацією.

– Ми, як правило, поселяли артистів увечері, а писали, що після півночі, тим самим економили, адже нам ішли назустріч, – пригадує Герман Юрійович. – Звичайний номер тоді коштував 2,50 крб. У готелі «Київ» зупинялися артисти, які не боялися шумного місця. Серед них Гідон Кремер, Леонід Коган, Даниїл Шафран, Богодар Которович, Махмуд Есамбаєв, Анатолій Солов'яненко, Софія Ротару, Дмитро Гнатюк, Микола Гнатюк, Назарій Яремчук, Юрій Гуляєв, Анатолій Мокренко, тріо Мареничів.

У наш час, коли від ресторану «Київ» залишилися тільки спогади, сам готель успішно працює. Тут зробили євроремонт, і гості міста із задоволенням зупиняються в першому полтавському «Інтуристі».
Володимир Сулименко, 09.08.2013, 14:381561
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень