24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Роки йдуть, та пам'ять не вмирає

30 серпня 1903 року на Протопопівському бульварі Полтави було встановлено перший в історії пам'ятник українському письменнику, поету, драматургу і громадському діячеві, засновнику сучасної української літератури Івану Петровичу Котляревському.
Полтавський живописець Микола Підгорний презентував портрет Леоніда Позена.

Народний артист України Василь Голуб зачитав декілька уривків із славетної «Енеїди».
Проект погруддя Котляревському належить Л.Позену, постаменту – архітектору О. Ширшову. Монумент було збудовано на громадські кошти, які збиралися в 1895-98 роках. Усього було зібрано 11 768 карбованців 67 копійок. Урочисте відкриття пам'ятника перетворилось на велику національну акцію, на якій були присутні численні діячі української інтелігенції та культури, серед яких Михайло Коцюбинський, Микола Лисенко, Олександр Олесь, Василь Стефаник, Леся Українка та інші.

Уже багато років Протопопівський бульвар носить ім'я Котляревського, а пам'ятник зачинателю української літературної мови визначає Полтаву як столицю української духовності вже 110 років, але любов до слова великого земляка не згасає, тож цими днями у нашому місті відбулася низка заходів, пов'язаних з іменем Івана Петровича. 29 серпня перед відвідувачами гостинно відкрила двері виставкова зала галереї мистецтв, тут презентували більше 100 полотен 80 живописців з різних регіонів України. Тематика картин досить різноманітна – це і кілька портретів Котляревського, і зображення героїв його творів, і українські пейзажі, і абстракції, написані під враженням творів письменника. А одним із центральних полотен виставки став портрет скульптора Леоніда Позена пензля відомого полтавського художника Миколи Підгорного.

– Леонід Позен зробив Полтаві дуже вагомий подарунок, – зазначив Микола Підгорний, – він не взяв з нашого міста жодної копійки за пам'ятник, яким усі ми можемо пишатися. Я бачив багато різних монументів і можу із упевненістю сказати, що погруддя Котляревського – одне із найкрасивіших у світі, адже виконане не тільки з величезною майстерністю, а й з палкою любов'ю до живого українського слова.

Деякі з проекспонованих листівок – справжні раритети.
Виставку відвідали не тільки живописці та поціновувачі їхньої творчості, а й представники творчої інтелігенції Полтави, кожен з яких отримав змогу сказати добре слово про творчість класика української літератури, а народний артист України Василь Голуб під аплодисменти глядачів зачитав кілька уривків із «Енеїди».

30 серпня полтавці повторили той же шлях, яким 110 років тому пройшли ті, хто з'їхався з усього світу на відкриття пам'ятника. Зранку представники полтавського духовенства відслужили на могилі Котляревського заупокійну літію, після якої всі присутні рушили до пам'ятника, аби покласти до нього квіти.

– Дехто критикує православну церкву за те, що вона молиться за своїх спочилих, дорікають, що молитися треба за живих, залишаючи тих, хто пішов у спокої, – пояснив архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, – але я не бачу в цьому ніякого сенсу, якщо я люблю людину, то невже з її смертю має бути перекреслена і знищена моя любов?
Після покладення квітів до монумента поету слово взяла провідний науковий працівник літературно-меморіального музею Івана Котляревського Євгенія Стороха, яка ознайомила присутніх з історією встановлення монумента та цікавими фактами з його «біографії». Одна з найцікавіших історій – про маленьку дівчинку, яка у 1945 році знайшла та декілька років зберігала у себе на подвір'ї горельєф із зображенням москаля-чарівника, який відвалився від монумента під час ведення у Полтаві воєнних дій.

Привітала присутніх зі святом і секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач, пообіцявши, що міська влада й надалі намагатиметься зберігати за Полтавою статус колиски української духовності.
Представники полтавського духовенства відслужили на могилі поета заупокійну літію.
Урочистості продовжилися виставкою фотографій, поштових листівок та документів початку XX століття, що відкрилася у духовно-культурному центрі Свято-Успенського кафедрального собору. Більшість з 200 експонатів, які є власністю полтавських колекціонерів Олексія Петренка, Євгенія Аничина та Олега Денисенка, тісно пов'язані з Котляревським: на одних зображені герої його творів, на інших – садиба, де жив письменник, або ж установлений у 1903 році пам'ятник.

Полтава вкотре довела, що вміє не лише пишатися своїми славетними земляками, а й любити їх справжньою палкою любов'ю, яка передається із покоління в покоління і не згасає навіть через сотні років.
Павєл Москалюк, 09.09.2013, 16:441488
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень