24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Артеріальна гіпертензія: державна стратегія профілактики, лікування та запобігання ускладненням

Гіпертонічна хвороба – головний фактор ризику розвитку хвороб системи кровообігу. Проте відсоток осіб з адекватним контролем підвищеного артеріального тиску залишається дуже низьким, і, відповідно, ризики коронарної хвороби серця, серцевої недостатності, фібриляції передсердь, інсульту, хвороб периферичних артерій, ниркової недостатності лишаються неконтрольованими.

Нині в Україні майже 12 мільйонів осіб, хворих на гіпертонічну хворобу, що становить 30% дорослого населення. Аналогічна ситуація склалась і в Полтаві (85152 особи мають підвищений артеріальний тиск). На жаль, лише 60% людей знають, що у них підвищений артеріальний тиск, із них половина лікується тільки місяць, постійно – лише 14%.
За прогнозами, у 2025 році кількість людей з артеріальною гіпертензією у світі зросте до 1,5 млрд осіб; у той час як близько 13,5 % від загального числа передчасних смертей, 54 % інсультів і 47 % подій, викликаних ішемічною хворобою серця, виникає саме внаслідок високого артеріального тиску.

Крім зазначених вище тяжких ускладнень для судинної системи, нирок і серця, гіпертонія сприяє ранньому старінню організму, зниженню пам’яті та інтелекту, супроводжує ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз, що часто розвивається вже у віці 40 – 50 років. Особливо небезпечна артеріальна гіпертензія своїми ускладненнями для населення похилого віку.

Артеріальна гіпертензія – найбільший фактор ризику розвитку серцевої недостатності (понад 75%), при якій рівень смертності надзвичайно високий, причому раптова серцева смерть, за наявності артеріальної гіпертензії, у шість-дев'ять разів частіша, ніж у загальній популяції. За останні десять років смертність від серцевої недостатності зросла на 25%.

Причому 80% чоловіків і 70% жінок у віці старші за 65 років помирають протягом восьми років після встановлення діагнозу.

Серед шляхів ефективного лікування артеріальної гіпертензії – навчання населення, лікаря та пацієнта; забезпечення медикаментами і державне регулювання цін на них. Щодо останнього – важливим етапом є прийняття постанови Кабінету Міністрів від 25 квітня 2012р. №340 «Про реалізацію пілотного проекту відносно впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» і наказу Міністерства охорони здоров’я від 28.04.2012 №321 «Про заходи МОЗ України щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Дія цього проекту поширюється на генеричні лікарські засоби, які зареєстровані в Україні та доступні для широких, зокрема малозабезпечених, прошарків населення.

Згідно з пілотним проектом, на ЛПЗ м.Полтави держава в цьому році виділила близько 1,5 млн грн для лікування хворих з артеріальною гіпертензією (на придбання ліків, на які поширюється дія пілотного проекту). Станом на 1 жовтня 2013 року відшкодовано 1 млн грн.

До виконання пілотного проекту залучені лікарі загальної практики-сімейної медицини центрів первинної медико-санітарної допомоги, лікарі-спеціалісти консультативних поліклінік, лікарі терапевтичних, неврологічних, ендокринологічних стаціонарів ЛПЗ м.Полтави. У них можна отримати рецепти на лікарські засоби, на які поширюється дія пілотного проекту.

Завдяки регулярному прийому гіпотензивних препаратів за дев'ять місяців 2013 р. у Полтаві скоротилася кількість інсультів до 369 (за дев'ять місяців 2012 р. їх було 431), зменшився показник смертності від них – померло 79 чоловік (за дев'ять місяців 2012 р. – 92 чол.), зменшилася смертність від гострого інфаркту міокарда.

Не викликає сумніву, що корекція артеріальної гіпертензії посильна в Полтаві. Діагностика цього захворювання не потребує великих затрат, а лікування завдяки державній підтримці та наявності якісних і ефективних вітчизняних препаратів стає доступним для всіх верств населення. Завдяки реалізації проекту вдасться зберегти життя і здоров’я мільйонам громадян, зокрема працездатного віку, які досягли найвищого інтелектуального і творчого розвитку, здатні принести суспільству користь.

Позаштатний міський терапевт Марина Нвойт
Павєл Москалюк, 01.11.2013, 14:443230
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень