19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Досягнення та плани хоспісної й паліативної допомоги в області

Нарада з питань розвитку паліативної та хоспісної допомоги до 2015 року під керівництвом заступника голови Полтавської облдержадміністрації Олександра Коваля та за участю директора департаменту охорони здоров’я ОДА Віктора Лисака зібрала разом заступників голів райдержадміністрацій і міських голів, головних лікарів найбільших медичних закладів області, представників громадськості, духовенства та журналістів.

Головною темою обговорення було те, на якому нині етапі перебуває допомога невиліковно хворим людям в області, створення умов для гідного завершення їх життя, психологічної допомоги їм та родичам, забезпечення знеболювальними препаратами.

Директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак та заступник голови Полтавської облдержадміністрації Олександр Коваль.
Людмила Самолеліс, головний позаштатний спеціаліст з паліативної та хоспісної медицини ДОЗ ОДА, розповіла про нинішній стан справ у цьому контексті в області.
– Нині на Полтавщині відкрито 137 ліжок для паліативних пацієнтів, – зазначила вона. – Насамперед вони призначені для людей, які потребують додаткової уваги і захворювання котрих невиліковні. Наше завдання – забезпечити їм максимальну якість життя до останнього їхнього подиху. Сьогодні маємо 20 ліжок у психіатричній лікарні, у тому числі вісім із них – для психічно хворих з супутньою ВІЛ-інфекцією, 12 ліжок – для геріатричних пацієнтів, шість ліжок відкрито у Центрі СНІДу, 20 ліжок передбачені для хворих із невиліковними формами туберкульозу в туберкульозному диспансері при Опішнянській лікарні, 20 ліжок – для онкохворих у Миргородській центральній районній та Лубенській міській лікарнях, 71 ліжко – для неінфекційних невиліковно хворих. До 2015 року планується відкрити у Кременчуці хоспісне відділення на 25 ліжок і створити в Полтаві окреме відділення на 25 місць, оскільки на даний момент в обласному центрі є тільки ліжка (по шість ліжок у першій і п’ятій лікарнях, і по чотири – у другій та четвертій). Якщо говорити про стаціонарних хворих, то цих місць вистачає, але люди не хочуть помирати у стаціонарі. Тому повинна бути організована й допомога вдома, але поки що такий вид підтримки у нас в області ще не розвинений. Для тимчасового перебування хворих Полтавщині необхідно 150 ліжок, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує на 100 тисяч населення сім ліжок стаціонарних і 10 ліжок тимчасового перебування.

Щодо питання із забезпеченням хворих знеболювальними, то, за словами Людмили Миколаївни, тут є значний прогрес.
– Цього року, починаючи з червня, в Україні налагодили випуск таблетованого морфіну по п’ять і по 10 міліграмів, – розповіла фахівець. – А оскільки в нашій області лишилися комунальні аптеки, то проблеми одержання хворими препаратів немає. Родичі або самі пацієнти можуть отримувати їх за рецептом лікаря-онколога.

Олександр Коваль зазначив: якщо у плані розвитку сімейної медицини, забезпечення хворих на гіпертонію ліками та ще в кількох напрямах медицини наша область серед лідерів, то над поліпшенням хоспісної й паліативної допомоги потрібно ще працювати, аби досягти аналогічних успіхів.

Присутні заслухали доповіді представників Полтави, Кременчука, Миргорода, Лубен, Лохвиці щодо досвіду впровадження допомоги та підтримки для невиліковно хворих.
Віктор Лисак наголосив, що подібні зібрання дають свій результат, і на рівні держави вже є певні зрушення у плані розвитку цієї галузі медичної допомоги.
– В Україні створений інститут паліативної та хоспісної допомоги, що координує та напрацьовує відповідні нормативні документи для подальшого руху, – наголосив він. – Держава прийняла відповідні рішення щодо можливості зробити забезпечення знеболювальними доступнішим. Були внесені відповідні зміни в нормативну базу, яка дає змогу сьогодні отримати відповідний лікарський засіб за призначенням лікаря і родичі або медичний працівник можуть дати це знеболювальне вдома у пацієнта.

Наприкінці зустрічі присутні визначили подальший план роботи, спрямованої насамперед на вивчення реальних потреб пацієнтів, можливості подальшого покращення рівня надання допомоги як у стаціонарах і хоспісах, так і вдома у пацієнтів. Також у пріоритеті – підготовка кадрів для роботи з невиліковними хворими, проведення тренінгів та надання психологічної допомоги фахівцям тощо.
Оксана Ханас, 25.11.2013, 13:112714
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень