24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Особливості зимової їзди

До їзди автомобілем узимку потрібно підготувати не лише свій транспортний засіб, а й самого себе. Керування машиною взимку потребує особливої уваги, обережності та підготовленості.

Про особливості зимового водіння розповідає інструктор з водіння Віталій Гарагуля.
– Перед самим початком руху потрібно перевірити стан автомобіля, – говорить Віталій Григорович. – Скло машини необхідно завжди тримати у чистоті. Якщо скло підморозилось і вікна брудні, рух починати не слід. Фари необхідно відчистити від снігу. Перед тим як сідати в авто, слід струсити сніг із взуття, інакше підошва ковзатиме на педалях.

Інструктор радить намагатись уникати поїздок у заметіль і снігопади. Під час їзди засніженими дорогами по можливості краще використовувати колію, що утворилася від руху інших автомобілів. Але при цьому слід враховувати, що надто глибока колія небезпечна для руху, адже ускладнюється виїзд автомобіля з колії при роз’їздах із зустрічним транспортом. На поворотах рухатися колією слід не більше ніж 40 км/год і не відхилятися вбік, оскільки автівка може загрузнути в снігу.

– Добре накатана сніжна дорога зазвичай не викликає жодних ускладнень, – продовжує Віталій Гарагуля. – Проте при пересуванні заїждженою сніжною дорогою значно зменшується зчеплення коліс із дорогою, тому в таких умовах не рекомендовано різко повертати або різко гальмувати. Перед поворотом, аби уникнути заносу автомобіля, необхідно завчасно знижувати швидкість руху шляхом переходу з вищої передачі на нижчу. Якщо на дорозі зустрічаються невеликі снігові заноси або кучугури, їх слід оминати з розгону під прямим кутом, не змінюючи передачі, не роблячи поворотів, не зменшуючи обертів двигуна.

Якщо машина забуксувала, для забезпечення її виїзду необхідно від’їхати назад, а далі проїхати з розгону. Також можна підсипати піску або підкласти підручний матеріал, наприклад гілки.

– Практикою встановлено, що багато легкових автомобілів можуть долати свіжий пухкий сніг завглибшки до 35 сантиметрів на зниженій передачі, – зауважує інструктор. – Проте, якщо на шляху руху зустрінеться глибокий сніг заввишки не більше половини діаметра колеса, його необхідно долати з одягненими ланцюгами проти ковзання або за допомогою інших приладів на другій чи третій передачі з постійною подачею палива. У тому разі, коли висота міцного снігу більше діаметра половини колеса, його проїхати неможливо. Необхідно розчистити сніг і лише тоді почати рух.

Є ще один спосіб збільшення прохідності автомобіля по снігу: знизити тиск повітря в шинах і зменшити масу автомобіля. При зниженні тиску повітря в шинах тиск коліс на сніг зменшується і прохідність автомобіля поліпшується. Однак при цьому значно зростають навантаження на елементи покришки і різко збільшується зношування шин.
Узимку узбіччя перебувають під товстим сніжним покривом, тому пішоходи зазвичай рухаються проїжджою частиною. При поганій видимості їх важко помітити, тому взимку слід із надзвичайною уважністю слідкувати за рухом пішоходів.

Важливо знати, що на підйомі слизькою дорогою потрібно рухатися з такою швидкістю, щоб не втрачати зчеплення з дорогою. Якщо на підйомі колеса буксуватимуть, потрібно плавно відпускати педаль газу доти, поки зчеплення з поверхнею дороги не відновиться, і лише потім поступово збільшувати швидкість. У крайньому разі, якщо зчеплення не вдається відновити, треба швидкими поворотами керма поставити автомобіль під косим кутом до дороги, намагаючись, аби заднє колесо вперлося в камінь, придорожнє дерево чи пагорбок. Потім можна пробувати продовжити рух.

– У сильний мороз немає ожеледиці, дорога здається сухою, але льодова крихта або снігова «каша» також сприяють ковзанню, – пояснює Віталій Гарагуля. – В’їжджаючи на мости та підйоми, треба намагатися рухатися на постійній швидкості, з деяким збільшенням обертів, тримаючись далі від попутних, а особливо зустрічних машин. На дорогах не слід їздити близько до узбіччя та осі дороги, якщо є багато снігу. Це пов’язано з тим, що пухкий сніг, як і глибокий талий, мають сильну гальмуючу дію. Тому, якщо колеса машини з одного боку потраплять у такий сніг, автомобіль може розвернути поперек дороги.

Узимку варто мати в машині лопату, яка може стати у пригоді в різних ситуаціях.
Володимир Оніщенко, 09.12.2013, 13:353024
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень